Yeni Truetzschler tarağı: Geri Dönüşüm için TC 19i

Tekstil atıklarını sürdürebilir başarıya dönüştürmek

Geri dönüştürülmüş tekstil pazarı hızla büyüyor- çünkü moda her zamankinden daha hızlı, çevresel düzenlemeler her zamankinden daha sıkı ve tüketicinin sürdürülebilirliğe odaklanması her zamankinden daha belirgin. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki şirketler, tekstil atıklarını yüksek kaliteli ipliğe dönüştürmenin içerdiği temel zorluklara çözümler arıyor. Trützschler şimdi bu uygulama için özel olarak tasarlanmış bir akıllı tarağı piyasaya sürüyor. Bu tarak Geri Dönüşüm için TC 19i olarak adlandırıldı.

Sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji veya elektrikli araçlardan, ambalajsız (ihtiyacın kadar al) süpermarketlere kadar insanların yaşama ve çalışma şeklini her yönüyle dönüştürüyor. Tekstil endüstrisinde, geri dönüştürülmüş elyaf pazarı yüksek hızda büyüyor, çünkü birbiriyle çelişkili iki trendden istifade ediyor: Birincisi, tüketiciler daha fazla kıyafet alıyor, ancak kıyafetleri çok daha erken çöpe atıyor; bu “hızlı moda” olarak bilinir. İkincisi, tüketiciler giderek daha fazla çevre bilincine sahip oluyor ve daha sürdürülebilir tekstil ürünleri istiyor.

Bu yüksek talep, daha düşük hammadde maliyetleri ve potansiyel olarak daha yüksek kar marjları nedeniyle, artık birçok şirket geri dönüştürülmüş elyaflardan yüksek kaliteli iplikler üretmenin yollarını araştırıyor- ancak bu zor bir iş. İplik veya giysi üretiminin yanı sıra kullanılmış tekstil veya giysi üretiminden kaynaklanan atıklar, ipliğin sonraki kalitesinin belirlendiği iplik hazırlık aşamasında çok çeşitli zorluklar ortaya çıkarır. “Sert telef” olarak bilinen, parçalanan atıktan gelen ikincil lifler, nihai çıktının kalitesini düşüren ve tarama performansını bozabilen istenmeyen iplik veya kumaş parçacıkları içerir. Ayrıca, iplik mukavemeti üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek yüksek miktarda kısa lif içerirler.

Yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş tekstiller için akıllı bir tarak

Trützschler Elyaf Hazırlama Geliştirme Başkanı Thomas Schmitz, “Trützschler’de her zaman en son pazar trendlerine yönelik çözümler arıyoruz ve sürdürülebilirlik konusunda tutkuluyuz,” diyor. “Geri Dönüşüm için TC 19i, açma ve temizleme süreçlerini optimize ederek müşterilerimize geri dönüştürülmüş malzemeden en iyi şekilde yararlanma gücü veriyor. Aynı zamanda, kısa elyafların hassas ama etkili bir şekilde işlenmesini sağlar ve gereksiz telef oluşmamasının önüne geçer.

TC 19i bu sonuçlara nasıl ulaşabiliyor?

  • Hassas fakat etkili taraklama açıklığı: Yeni WEBFEED sabit taraklama segmentlerine sahip brizör (iğneli silindir) benzeri bileşenlere ve geri dönüşüm uygulamaları için özel olarak tasarlanmış geliştirilmiş profil geometrilerine sahiptir. Geri dönüşüm bıçağı, bozucu partiküllerin uzaklaştırılmasını sağlar ve iyi lif kaybını en aza indirir.
  • Sağlamlık ve güvenilirlik: Parçalanan atıklardan gelen ikincil lifler, malzeme taşıyan parçaların yüzeylerine yapışabilir ve liflerin tıkanmasına neden olabilir. Geri Dönüşüm için TC 19i ile bu gerçekleşemez çünkü tüm malzeme taşıyan parçalar paslanmaz çelikten oluşur. Dahası, sağlam tasarım ve anahtar parçaların yenilikçi kaplamaları neredeyse her uygulamada güvenilir performansı garanti eder.
  • Atıktan daha fazla değer elde etme: Geri Dönüşüm için tarama aralığı sabitleyicisi T-GO, değişen üretim koşullarında bile dahil olan malzeme için ideal tarama aralığını izlemek ve otomatik olarak ayarlamak için sensörler ve algoritmalar kullanır. Bu sayede geri dönüşüm sırasında kaliteyi ve verimliliği en üst düzeye çıkarır.
  • Esneklik: MULTI WEBCLEAN sistemi, geri dönüşüm uygulamalarına hızlı, esnek ve özelleştirilmiş ayarlamalar sağlar. Ön ve son taraklama bölgesindeki sekiz eleman, taraklama veya temizleme elemanı veya kapak elemanı olarak konfigüre edilebilir. Bu esneklik, müşterilere kendi özel süreçleri için mümkün olan en iyi yapılandırmayı elde etme gücü verir.
  • İyi tavsiye ve uygulamalı servis: Geri dönüşüm için TC 19i ve bir bütün olarak geri dönüşüm için Trützschler kurulumları, çok sayıda olası konfigürasyonları nedeniyle öne çıkar. Trützschler, her müşteriyi ideal ayarlar için önerilerle destekler ve müşterilerin üretim hedeflerinin tamamıyla gerçekleştirilmesini sağlar.

Tüketici talep ve düzenlemelerinin bir adım önünde olmak

Trützschler Global Satışlar Başkanı Markus Wurster, “Yeni iplikler için geri dönüştürülmüş elyaflardan yüksek kaliteli şerit üreterek, müşterilerimiz sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerleme kaydederken, aynı zamanda artan düzenleyici baskıların ve çevre dostu ürünlere yönelik artan tüketici talebinin de önüne geçebiliyorlar. Geri Dönüşüm için TC 19i, tekstil endüstrisindeki şirketlerin sürdürülebilirliği benimsemelerine ve bu mega eğilimi mega bir fırsata dönüştürmelerine yardımcı olan akıllı bir taraktır,” diyor.

İnceleyin

İş Dünyasında Dijital Dönüşüm

Dijitalleşme, kurumların faaliyetlerinde, iş yapış biçimlerinde köklü değişimler meydana getirmekte. Şirketlerin üretim metotlarından müşteri beklentilerine, ...