Techtextil 2015 Sektördeki Ekonomik Havayı İyileştirdi

techtextileTechtextil, teknik tekstil ve dokunmamış kumaşlar için dünyanın öncü fuarı olduğu konumunun bir kez daha altını çizdi. 52 ülkeden 1.389 katılımcı ve 102 farklıülkeden yaklaşık 28.500 ziyaretçi 4 ile 7 Mayıs 2015 tarihleri arasında Frankfurt am Main’deki Fuar  ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen fuara katıldı. Salon 6.1’in eklenmesi ile fuar alanı genişleyerek 57.000 metre kare oldu.

Messe Frankfurt GmbH’nin Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun “Techtextil tekstil endüstrisinin geleceğini gösterir. Bir kez daha birçok yenilik katılımcılarımız tarafından sergilendi ve bize teknik tekstil ve dokunmamış kumaşlarla bugün yarın ve gelecekte neyin mümkün olduğunu gösterdiler.  Techtextil uluslaraarası ziyaretçi sayısındaki yüzde 70’lik artışla global karakterini birkez daha gösterdi. ” dedi. Almanya’dan dışından gelen ziyaretçi sayısı yüzde 59 artmıştır. (2013:%57) 5.500 den fazla ziyaretçi eş zamanlı düzenlenen Techprocess fuarından geldi. 273 katılımcı (2013: Source it hariç 270) ve neredeyse 13.500 ziyaretçi Frankfurt’a Tekstil Süreçleri ve Esnek Materyalleri Öncü Uluslararası Ticaret Fuarı’nıgörmeye geldi. İki fuar birlikte 54 ülkeden 1.662 katılımcıyı ve 116 ulustan yaklaşık 42.000 ziyaretçiyi ağırladı.

Yeniliklerin Ev Sahibi Ve Pozitif Atmosfer

Techtextil 2015’in odağı yeni uygulamalar, teknolojiler ve materyallerdi. Katılımcılar, tekstil entegre LED’ler, elektrot ve sensör sistemleri, 3D girift yapılar ve dokuma kumaşlar gibi ürünlerin yanı sıra çok fonksiyonel apre için yeni kaplama sistemleri de sergilendi. Bu teknolojiler, hafif yapıüretimi, çatı yapımı, otomobil içi kullanım ve fonksiyonel kıyafetler ve iççamaşırları gibi farklı sektörlerden tekstiller için hiç görülmemiş genişlikte uygulama alanları sağlar.

Sürdürülebilirlik sektörde önemini hala devam ettiren bir temadır. Bu nedenle, biyopolimer bazlı elyaflar ve tekstiller içi yüksek katılımla gerçekleşen Techtextil Sempozyumu’nda dayanıklılık, geri dönüşebilir elyaf, biyolojik işleme gibi konuların üzerinde duruldu. Birçok dokunmamış kumaş yenilikleri de sergilendi. Katılımcılar, kıyafet, jeoloji, ev, medikal ve otomobil teknolojileri için sus jetli bağlama teknolojisinin yanı sıra ısıtılmış dokunmamış kumaşları, cam elyafı, inter alia ve spunbond polyesterleri tanıttı. 2015’te ziyaretçiler tarafından veriler oylar yüksek seviyede kaldı. Sektördeki son ekonomik durum ayrıca pozitif olarak görüldü. Geçen seferkine göre sektörle ilgili modu iyileşen uluslararası ziyaretçilerin de aralarında bulunduğu ziyaretçilerin %92’si mevcut ekonomik durumu tatmin edici derecede iyi buldu. Katılımcıların görüşleri de aynı derecede iyiydi. %87’si fuardaki amaçlarına ulaştıklarını ve %94’ü ekonomik durumu iyi buldu.

Daha Fazla Uluslararası Ziyaretçi Ve Katılımcı

Birleşik standlarda veya büyük çadırlarda 15 ülke sergilendi. Bunlar Belçika, Çin, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada, Portekiz, İspanya, Güney Kore, Tayvan, Çek Cumhuriyet, Türkiye ve Amerika’dır. Yeni gelenler ise İsviçre ve Tunus’tur. İngiltere çadırı adına İngiliz Tekstil Makineleri Birliği Başkanı Alan Little,”Bu Techtextil’e ilk katılışımız ve burada 21 firma tarafından temsil edilmekteyiz. Burasıçok kazançlı bir ticaret fuarıdır.  Fuar organizasyonundan çok memnunuz ve gelen müşteriler çok kaliteliler” dedi.

Almanya’dan sonra en büyük ziyaretçi sayısı sırayla İtalya, Fransa, Türkiye, İngiltere, Hollanda, Amerika, İspanya, Polonya, İsveç ve Belçika’ya aitti. Amerika, İspanya, Güney Kore, Doğu ve Kuzey Avrupa’dan önemli ölçüde katılımcı geldi.  Teknik Tekstil ve Tekstil Süreçleri marka yöneticisi Michael Jänecke “Ziyeretçi sayısı ve Techtextile Amerika Houston’a yapılan kayıtlara bakıldığın Amerika endüstrisinin önemli bir ivme kazandığı görülmektedir” dedi. Uluslararası ziyaretçilerdeki artış birçok katılımcı tarafından farkedildi. Karl Mayer Textilmaschinenfabrik GmbH’ten (Almanya) Ulrike Schlenker, “Standımız birçok ziyaretçi aldı. Meslektaşlarımız insanlarla sürekli konuştu. Standtaki insanlar uluslararasıydı. Sadece Aya ve Avrupa’dan değil birçok noktadan ziyaretçiler vardı. Bizim için Techtextil kulağımızı pazarda tutmak  ve yeni kontaktlar oluşturmak in çok önemli bir platformdur” dedi. ContiTech (Almanya)Uluslararası ve Online İletişim departmanı başıDirk Kroll,“Techtextil 2015’te de başarılı oldu. Bizim için fuar müşterilerimizle iletişim kurmak için öncü platformdur. Birçok üst düzey toplantı düzenledik ve çoğu gelecekteki müşterilerimiz olarak gözükmektedir. Ziyaretçiler iyi bir şekilde bilgilendirildi ve fiyatlarımız hakkında sorular sordular” dedi.

Katılımcılar Salon 6.1’in Eklenmesine Çok Memnun Oldu

Fuara bu yıl entegre edilen Salon 6.1’de 140’tan fazla katılımcı fonksiyonel giyim tekstillerine ve akıllı tekstillere odaklanan yeniliklerini sergilediler. Portekiz, Güney Kore ve Tunus çadırlarının yanı sıra ziyaretçiler sekiz kazanan gelişmenin gösterildiği Techtextile Yenilikçilik Ödülü sergisini ziyaret edebilir.

Nike IHM Inc. (Amerika) Salon 6.1’deki ilk sunumundan gayet memnundu.  Satış ve Pazarlama Müdürü Mike Barrett, “ Techtextile ilk kez katıldık. Burada çok güzel bilgi paylaşımları vardı ve çok güzel fırsatlar öğrendik” dedi.

Forster Rohner Tekstil Yenilikleri (İsviçre) Yöneticisi Dr. Jan Zimmermann,  salon 6.1’de birçok yeni kontağın kurulduğunu onayladı ve “Bizim için Techtextile birçok akıllı tekstil çözümünü göstermek için en önemli fuardır. Potansiyel partnerlerimizle ve var olan müşterilerimizle görüşmeler yapma ve yeniliklerimizi duyurma fırsatı buluyoruz. Araştırma enstitüsü ile yaptığımız konuşmalar ve toplantılar bize uluslararası teknolojinin durumunu gösterdi ve yeni iş ortaklıkları için zemin sağladı” dedi. Schoeller Technologies AG’nin pazarlama bölümünden Lien Huynh, ziyaretçi sayısından memnundu ve “Özelliler PFC’siz tekstil aprecisi ecorepel ve  and energear teknolojisi olmak üzere ürünlerimiz ve yeni teknolojilerimizle fuar çok iyi gitti” dedi. Schoeller Textil AG’nin kardeş kuruluşunun işletme birimi başı Hendrikus van Es, katılımcılarıçok uluslararası buldu ve “Özellikle yeni endüstride, polis ve itfaiye kıyafetlerinde kullanılan pyroshell teknolojimize ilgi gayet iyiydi” dedi.

Ayrıca Salon 6.1’de Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen 9 genç ve yenilikçi Alman firmasının birleşik standı yer almaktaydı. QMilch Deutschland GmbH’nin Teknik MüdürüChristian Nagler ziyaretçi sayısından çok mutlu olduğunu belirtti ve ekledi “ Birçok normal müşterimizde oldu ancak standı ziyaret edenlerin çoğuyla yeni tanışılcı. QMilk elyafımızın pazar lansmanının bir parçası olarak, fuarı pazar seçmek için kullandık. Yeni bağlantılar kurarak çok miktarda ortaklık bulduk.”

Yenilikçi Kiyafet Gösterisitechtextile2

Techtextil 2015, 18.Techtextile Sempozyumu, 8 ürünün ödüllendirildiği 13.Techtextile Yenilikçilik Ödülü ve yine 8 ürünün ödüllendirildiği öğrenciler için bir yarışma olan 13.Binalar için Tekstil Yapıları gibi birçok etkinliğin yer aldığı dengelenmiş bir takvime sahiptir. Tüm kazanan projeler salon 4.1 ve 6.1’deki özel gösterilerde görülebilir. Ziyaretçileri çeken bir diğer şey ilk kez düzenlenen ve dört gün boyunca her gün yaklaşık 500 ziyaretçinin katıldığı Yenilikçi Kıyafet Gösterisi’ydi. Aynı zamanda ziyaretçiler favori modelleri için oy verebilmekteydiler. Kazanan, Mönchengladbach’dan Maria Valdez idi. Maria, deneysel moda için görsel tasarım ve dokuma kumaş duygusu geliştirmek için ultra ses kaynak teknolojisi kullanmaktadır.

Techtextıl 2017 İçin Gün Aralığı

Techtextil ilk kez bir gün uzatıldı. Katılımcıların çoğu dördüncü günü desteklemektedir. Omlardan biride olan Güney Kore’den Hysong Kuruluşu’nun başkanı Simon Lee,”Techtextil bizim için en önemli fuarlardan biridir. Bu sefer iki yıl öncesine göre çok daha güzeldi. Bir gün uzatıldığı için çok memnunuz. Bu durumda müşterilerle yapılan önemli toplantılar için daha çok vaktimiz var” dedi.

Birçok katılımcının isteğiyle günler salı ve cuma arasında olmak üzere değiştirildi. Detlef Braun “Bu gelecek odaklı sektöre için yeni fuar günlerini öncülük eden bir adım olarak görüyoruz. Sonuç olarak teknik tekstiller sürekli pozitif ekonomisyle diğer sektörlerden sıyrılmaktadır. Daha önce duyulmamış elyafların kullanıldığı endüstriyel uygulamaların artmasına dayanarak tekstiller,, dokunmamış kumaşlar ve kompozitler için 2017’ye kadar çift haneli bir büyüme beklenmektedir” dedi.

Michael Jänecke, “Beklentilerimiz 2017 fuarında daha fazla ziyaretçi ve katılımcı ağırlamak. Salı ve Cuma günleri arasında düzenlenmesinin birçok avantajı var: detaylı tartışmalara daha fazla vakit, Texprocess’i ziyaret etme fırsatı ve cumadan sonraki hafta sonunu kullanma şansı” dedi. Bu yüzden Techtextil 2017 9 ile 12 Mayıs 2017 tarihleri arası Frankfurt am Main’indeki Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek.

İnceleyin

Korteks pet şişeden polyester iplik üretecek

Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımıyla, 10 milyon ...