Kornit’in geliştirdiği yeni MAX teknolojisi ile tanışın

Endüstriyel üretim için özel olarak tasarlanan ve Kornit’in MAX Teknolojisini içeren Kornit Atlas MAX, isteğe bağlı üretim için çözümler ve kullanıcılarının üretim çeşitliliklerini artırma imkânı sağlıyor.

Basım sektöründe daima yeniliklerin öncüsü olma ilkesiyle 1974 yılında kurulan Matset, sektörde geride bıraktığı 40 yılı aşkın zamanın ardından bugün kalite ve müşteri memnuniyeti ilkelerine bağlı olarak matbaacılıktan yayıncılığa, reklamcılıktan bilişime kadar birçok sektördeki paydaşlarına baskı çözümleri sunmaktadır. Matset A.Ş gibi Matgrup bünyesinde yer alan Mattex’in misyonu tekstil sektörü profesyonellerine kaliteli, ekonomik ve en önemlisi enerji ve su tüketimi düşük sürdürülebilir baskı teknolojilerini sunmaktır. Taşıdığı misyona uygun olarak DTG (Giysi üzerine direkt baskı) DTF (Kumaş üzerine direkt baskı) dijital baskı makineleri ve mürekkepleri üreticisi Kornit Dijital’in Türkiye Distribütörü olarak tekstil sektöründe yerini almıştır. Matset Satış Müdürü Burak Kaftanoğlu, Kornit tarafından geliştirilen dijital baskıdaki yenilikler ve sektörle ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

Mümessili olduğunuz Kornit ürünleri, tekstil sektörüne nasıl katkı sağlıyor?

“Kornit ürünleri tekstil sektörüne, üst düzey moda uygulamaları üstün, renk uyumu, genişletilmiş renk gamı, foto-gerçekçilik ve mükemmel el hissi sunmakta. Kornit’in ürünleri, sıfır atık su ve düşük karbon ayak izi ile en yüksek sürdürülebilirlik standartlarını karşılayarak, günümüzün tüketici kültürüne uyan talep üzerine baskıyı mümkün kılıyor.”

Kornit tarafından geliştirilen MAX teknolojisi hakkında neler söylemek istersiniz?

“Kornit’in geliştirdiği MAX teknolojisi, giysi üzerine direkt baskıda en son yeniliktir. Yüksek perakende kalitesi ile üretim imkânı sunar, zorlu gereksinimleri ve her türlü pazar ihtiyacını karşılar. İsteğe bağlı üretim için çözümler sunan Kornit, MAX teknolojisi ile kullanıcılarının üretim çeşitliliklerini artırma imkânı sağlar. Kornit’in MAXsistemleri CO2 nötrdür ve çevresel ayak izinizi en aza indirir. Bunun yanısıra XDI teknolojisi ile daha önce hiç görülmemiş nakış (Embroidery) efekti, kullanıcılarını rakiplerine göre üstün kılar. Yüksek üretim hızında bile mükemmel beyaz ve renkli  baskı için Eco-Rapid QFix, en yüksek standartları karşılayan dayanıklı baskılar için Eco-Rapid Intensifier ile yepyeni ve benzersiz bir teknolojidir.”

Dijital baskı sektöründeki son gelişmelerden bahseder misiniz?

“Sürdürülebilirlik dünyasında, kaynakların kullanımını asgariye indirmek artık tüm üreticiler için bir zorunluluktur. Tekstil sektöründe rotasyon baskı büyük miktarlarda su ve mürekkep tüketmekte. Dijital mürekkep püskürtme işlemi hem mürekkep hem de baskı teknolojisiyle daha yeşil, temiz bir ayak izi sunuyor. Üretici firmaların Ar-Ge çalışmaları da bu yöndedir.”

Virüsün hayatın akışını değiştirdiği bu günlerde iş hayatınızda karşılaştığınız sorunlar ve çözümleriniz neler oldu?

“COVID-19 pandemisi dünya üzerindeki tüm insanları pek çok yönden etkileyen bir salgındır. Koronavirüs salgını ile birlikte tekstil sektöründe de bir süre durdurulan üretim faaliyetleri hem iç piyasa hem de ihracat yapan üreticileri zor duruma soktu. Yurtdışında aşılama çalışmaları hız kazanırken artan talepler doğrultusunda üreticilerimiz tekrar yoğun üretimlere başladı. Bizler on-line toplantılarla iş ortaklarımızla iletişim kurarken tedarik sıkıntısı yaşanmaması için asgari sayıda çalışanımız ile eksiksiz tedarik sağlayabildik. Ülkemizde de gün geçtikçe artan aşılama çalışmaları sonucu umut ediyoruz ki eskisinden daha güzel günler hem ülkemizi hem de dünya insanlar için çok yakın.”

COVID-19 sonrası Türkiye’de ve dünyada sektörü nasıl bir gelecek bekliyor. Öngörüleriniz nelerdir?

“COVID-19 sonrasında yeni yaşam tarzı oluşmuştur. İnsanlar geçtiğimiz iki yılı kolay kolay unutmayacaktır. Virüs tüm dünyayı aynı anda etkiledi. Tüm dünya insanlarının ilk defa bir sorunu çözmek için birlikte çalıştıklarını gördük. Üretim kalitesi, fiyatlandırma ve üretim hızı ile dünyadaki rakiplerinin önüne geçen tekstil üreticilerimize verilen siparişler artmaya başladı. İlerleyen dönemlerde artan bir ihracat hacmine sahip olacağımıza inanıyorum.”

Koronavirüs şirketlerin çalışma koşullarını nasıl etkiledi? Firma olarak nasıl bir yol haritası izlemektesiniz?

“Koronavirüs şirketlerin alışılagelmiş çalışma şartlarında değişiklik yapmasına neden oldu. Bizler de yeni normalleşme sürecine uyum sağladık. Matset çalışanları ve aileleri pandemi sürecini sağlıklı geçirmekte. Geçtiğimiz yılların aynı dönemleri ile karşılaştırdığımızda pandemiye rağmen artan bir başarı grafiğine sahibiz.”

Aktarmak istediğiniz herhangi bir mesaj var mı?

“Mattex şirket kuruluşunda belirlenen misyon doğrultusunda ilerleyip, tekstil sektöründe sürdürülebilir dünyaya destek vermek için konusunda uzman satış ve teknik servis çalışanları ile üreticilerimize destek vermeye devam ediyor. Yeni teknoloji ürünlerimizi yakından görmek ve uygulamalı demo çalışmalarına katılmak isteyen üreticilerimizin bizlerle web sitemizde yer alan iletişim bilgileri ile temasa geçmeleri bizi memnun eder.”

İnceleyin

Otomotiv tekstilleri noktasında en son Andritz yenilikleri

Doğrudan ekipmanın kendisine odaklandığımızda iki büyük iğneleme yeniliği yakın zamanda piyasaya sürüldü: PA.3000 silindir ön ...