Müşteri ihtiyacına özel üretim

Teksima Tekstil olarak, büküm ve aktarma makineleri imalatında uzmanlaşmış bir şirket olduklarını söyleyen firma yöneticisi E. Sertaç Botsalı, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre çok çeşitli büküm ve aktarma makineleri üretiyoruz. Kökleri 1893 yılına kadar uzanan firmamız, bugün Türkiye’de alanında lider konumda” diye konuştu.

Teksima Tekstil Makina Sanayi’nin bir aile şirketi olduğunu ve bugün dördüncü kuşak tarafından yönetildiğini anlatan Botsalı, firma temellerinin H. Mehmet Emin Botsalı tarafından, 1893’te iplik ticareti ile atıldığını kaydetti. 1950 yılında yönetimin üçüncü kuşaktan M. İsmet Botsalı’ya geçtiğini, İsmet Botsalı’nın, iplik ticaretini daha da geliştirerek Avrupa’dan iplik büküm makineleri getirip, bu alanda bir atölye açtığını vurgulayan Botsalı, şöyle devam etti:“1970-1976 yılları arasında Konya’da iplik imalatına yönelik bir tesis çalıştıran İsmet Botsalı, 1980 yılından itibaren Teksima adı altında tekstil makineleri imalatına başladı. Şu an dördüncü kuşağın katılımıyla firmamızda makine imalatı devam ediyor.” Ürünleri arasında yer alan elyaf çekimli fantazi büküm makinesi ile triko ve döşemelik her türlü fantazi ipliği, her türlü efektte yapabildiklerine dikkat çeken Botsalı, 0.5 numara ile 30 numara arasında hem elyaftan hem de iplikten fantazi iplik yapabildiklerinin altını çizdi. İplik üzerindeki efektlerin elektronik olarak programlandığını söyleyen Botsalı, makinelerdeki tüm motorların bilgisayara bağlı frekans kontrol ediciler ile kontrol edildiğini dile getirdi. Botsalı, novafil fantazi büküm makinesinin ise, fitil ve iplikten olmak üzere her türlü ipliği fantezi iplik yapma özelliğine sahip olduğunu kaydetti. Bilgisayar programı (PLS) sayesinde desen ve efekt seçiminde hiçbir sınır olmaksızın istenilen bükümü elde etmenin mümkün olduğunu belirten Botsalı, konvensiyonel büküm makinelerinin ise naylon, pamuk, polyester, sentetik ve amyant iplikleri bükmeye elverişli olduğunu aktardı. Makinelerde Hz. tipi yağlı bilezik kullanıldığına dikkat çeken Botsalı, büküm ayarının PLC kontrol sistemi sayesinde otomatik olarak ayarlanabildiği bilgisini verdi. “Opsiyonel olarak makinenin her iki tarafı değişik büküm yapabilecek şekilde imal edilebilir” diyen Botsalı, şunları ekledi: “Makaralı flatörlerimiz ise, 5 bin ila 30 bin denye arası mono ve multi filament ipleri bükebilir. Büküm sabiti elektronik panosundan ayarlanır. Büküm sabiti, minimum 15 m/tur ve maksimum 400 m/tur arasında olur. İğ üzerine altı düz üstü konik biçimde sarım yapabilir. Konvansiyonel flatör büküm makinelerimiz pamuk, yün, polyester, jüt ve kesik elyaf bükmeye elverişli.”

İnceleyin

Roland, yenilikçi ürünleriyle FESPA’da yer aldı

Roland DG, 7-10 Aralık 2017 tarihlerinde CNR Expo İstanbul’da gerçekleştirilecek FESPA Eurasia 2017’de ziyaretçilerini kendi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir