Türkiye’deki ilk Autocoro 8 Özçiçek Tekstil‘de

2011 sonbaharı, ITMA Barselona: Autocoro 8 rotor iplik eğirmede devrim oluşturdu . ITMA 2011 fuarının yıldızına herkes sahip olmak istiyor. Şimdi, piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra, 150’den fazla makine sayesinde iplikhane yöneticilerinin gözleri ışıldıyor. Tüm dünyadaki kurulumlar şunu kanıtlıyor: Autocoro 8 verdiği sözü yerine getiriyor ve yüksek düzeyde, kararlı üretkenliği garanti ediyor.

 

AUTOCORO 8 – ROTOR İPLİK EĞİRMEDE YÜKSEK TEKNOLOJİ DEVRİMİ

 

Autocoro 8’de iplik bağlama işlemi tamamen iğ içine entegre edilmiştir. Makine, iplik kopuşu ve temizleyici müdahalesi gibi üretim kesintilerini derhal gidermektedir. Merkezi tahrikli rotor iplik eğirme makinelerindeki gibi bekleme süreleri yoktur. Diğer bir üretkenlik avantajını da Autocoro 8’in parti değiştirme sistemi garanti eder. Çünkü, şimdiye dek kullanılan rotor iplik eğirme makinelerinde klasik olarak verimliliği düşüren parti değişimini Autocoro 8’de üretime ara vermeden uygulayabilirsiniz. Autocoro 8 partileri kesintisiz şekilde değiştirir, sıkıntılı ve verimsiz parti bitişi ve parti başlatması olmaksızın, bir parti diğerini izler. Aynısı test bobini üretimi için de geçerlidir. Bunları kolayca devam eden üretim içine entegre edebilirsiniz ve adeta tali üretim yaparsınız – maksimum üretkenlik garanti altındadır.

 

AUTOCORO 8 ÖZÇİÇEK İÇİN EN İYİ KARAR

 

Özçiçek Tekstil Türkiye’deki en eski tekstil kuruluşları arasındadır. Şirketi yöneten Özçiçek kardeşler adeta iplik bobinleri arasında büyümüşler. Üç kardeşin babaları 50 yıldan uzun bir süre önce iplik ticaretine başlamış. İplik ticareti günümüzde de bu aile şirketinin önemli kollarından biridir ve iplik piyasası ve onun ihtiyaçları hakkındaki engin bilginin temelini oluşturmaktadır. Ancak Özçiçek bugün ipliklerin büyük bir kısmını kendisi üretmekle beraber, Malatya’daki 9.000 m2 büyüklüğünde ve çok modern tesislerinde iplik üretimi konusunda da uzmanlaşmıştır. İplikhanelerindeki 2.500’den fazla iğe sahip yedi Autocoro ile satmak üzere ve kendi ihtiyacı için yıllık 4.500 ton rotor ipliği üretiyor. Özçiçek Türkiye’de Autocoro 8’e yatırım yapan ilk iplikhanedir. Özçiçek şirketinin ortağı ve genel müdürü Mehmet Akif Özçiçek şunları söylüyor: “Yeni Autocoro 8 hakkındaki kararım şirketimiz için verdiğim en iyi kararlardan biridir. Eğer ileriye doğru, geleceğe bakıyorsanız ve piyasanın nabzını tutmak istiyorsanız, yeni Autocoro 8 teknolojisi vazgeçilmezdir; o iplikhanemizin gözbebeğidir. Hatta makine parkımızın tamamını tekli iğ Autocoro 8 teknolojisine dönüştürmemiz de yalnızca bir zaman meselesidir.

 

KALİTE KENDİNİ AMORTİ EDİYOR

 

Özçiçek değişmeyen ve iyi iplik kalitesinin değerini çok erken fark etti ve bunu kurumsal felsefesi içine entegre etti. Mehmet Akif Özçiçek, “kalite bir lüks değildir, aksine önemli bir ihtiyaç, kârlılık faktörüdür, zira en iyi kalite değer zinciri içindeki üretim maliyetlerini düşürür ve devam eden işleme aşamalarındaki makinelerin randımanlarını artırır. Bizdeki Autocoro 8 ile kalite faktörü planlanabilir, zira tekli iğ teknolojisi sayesinde klasik kayışlı tahriklerin zayıf yönleri nihayet ortadan kalktı” diyor.

 

ÜRETKENLİK VE KARLILIK

 

Özçiçek, Türk triko işletmelerinde ve dokumahanelerinde sağlam bir yer edinmiştir bir şirket olarak Avrupa ve Güney Amerika’ya ihracatını da giderek artırmaktadır. Durum böyle olunca, Autocoro 8 ile müşteri isteklerine eskiye kıyasla çok daha esnek cevap verebilmek de bir avantaj oluyor. Parti büyüklükleri müşterilerin ihtiyacına göre seçiliyor, hammadde, iplik ve bobin parametreleri de aynı şekilde tamamen bireysel olarak belirlenebiliyor. Mehmet Akif Özçiçek: “Autocoro 8 in işletmemizde üretim yaptığı her yeni günde bu makinenin harika özelliklerini daha fazla takdir ediyoruz. Şimdi, maksimum esneklikle ve aynı zamanda daha üretken ve ekonomik üretim yapma lüksüne sahibiz. Bu bakımdan, mesela elektrik faturamız bile Autocoro 8 sayesinde bariz bir şekilde azalmıştır.

İnceleyin

Lenzing Grubu Sürdürülebilirlik Anlayışıyla Çevreye Duyarlılığını Ortaya Koyuyor

Lenzing Grubu, yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı özel elyaflar üretiyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir ...