We aRe SpinDye, yeni iş birliğinde renk ve boyamaya artan odaklanmayı memnuniyetle karşılıyor

İsveç merkezli We aRe SpinDye renklendirme teknolojisi ile H&M’nin en son Innovation Stories koleksiyonu Color Story’e katkı sağlıyor. Bu, moda şirketleri arasında renge daha fazla odaklanma ve tekstilleri boyarken ortaya çıkan olumsuz çevresel etkilere karşı artan bir farkındalık oluşturma çalışmasında açık bir kilometre taşıdır.

“We aRe SpinDye”, 2016 yılında benzersiz ve son derece kaynak verimli bir boyama sürecini başlattı. Tekstil ürünlerini boyarken şirketin teknolojisini kullanarak, kumaşın geleneksel su boyamasına kıyasla su tüketimi yüzde 75 ve kimyasal tüketimi yüzde 90’a varan oranda azaltılır. Bu teknoloji şimdi H & M’den Color Story adlı en yeni Innovation Stories (İnovasyon Hikayeleri) koleksiyonunun bir parçası. Moda endüstrisinde daha fazla firmanın tekstilleri boyarken ortaya çıkan olumsuz çevresel etkilere dikkat etmesi gerektiği gerçeği, We aRe SpinDye`ın başlangıcından bu yana en büyük itici gücü oldu.

“We aRe SpinDye tüm varlığını tekstil üretiminde boyama işleminin ne kadar kaynak yoğun olduğunu vurgulamaya adadı. Bu daha fazla dikkat edilmesi gereken küresel bir sorundur. Yıllar içinde, kaynakları verimli kullanan renklendirme yöntemimizle fantastik koleksiyonlar geliştirmenin mümkün olduğunu gösteren öncü ve cesur tasarımcılarla çalışmak harikaydı. Rengin ve prosesin artık göz ardı edilemeyeceğini vurgulamak istiyoruz,” diyor We aRe Spin Dye (WRSD) CEO’su Andreas Andrén.

Andreas Andrén, CEO, We aRe Spin Dye (WRSD)

Raporlar, tek başına boyamanın bir giysinin tüm ömrü boyunca tüketilen kaynakların neredeyse yüzde 24’ünü oluşturduğunu gösteriyor. Hammaddeden üretime ve kullanıma, geri dönüşüme veya en kötü durumda çöp sahasına ulaşana kadar. Sadece bir yılda, giyim endüstrisi kumaşları boyamak için 9 milyar metreküp su ve 168 milyon ton işlem kimyasalı kullanıyor. We aRe SpinDye şimdi 2021’de endüstride daha fazla markanın kaynak açısından verimli boyama prosedürleri söz konusu olduğunda mevcut olan alternatif yolları dikkate alacaklarını umut ediyor. Andreas Andrén, “Yaş boyama kullanmanın zararlı örneğini terk etmek gerektiğine inanıyoruz ve bunun yerine, örnek olarak tekstil dünyasına modern, daha sürdürülebilir bir boyama yöntemi seçmeleri için ilham veriyoruz. Elyaf yapılırken aynı anda elyafa renk pigmentleri ekleyerek ıslak boyamadan tamamen kurtulabilirsiniz. Bu sayede su, kimyasallar ve CO2 minimuma indirilebilir,” diyor.

Bu, We aRe SpinDye’ın H & M’in seçkin koleksiyonlarından birine ikinci katılışıdır. Şirket, bu yılın başlarında H&M Womenswear ve Arket koleksiyonları için de iş birliği yapmıştı.

İnceleyin

SPGPrints, ‘Yarının baskısı’

SPGPrints yeni dijital tekstil mürekkeplerinin ve üç yeni baskı makinesinin lansmanını yaparak yeni küresel marka ...