Unspun Genesis kot pantolonlar, döngüsel denim için EON teknolojisinden yararlanıyor

EON Nesnelerin İnterneti Platformunun desteğiyle unspun yeni Genesis kot pantolonları, kot gerçekliği için döngüsel bir sistem oluşturuyor.

TIME dergisinin “2019’un En İyi Buluşları” ve Popular Science dergisinin “2020’de Yeni Olanların En İyileri” listesinde yer alan 3D vücut tarama kot pantolonlarının önde gelen şirketi unspun, şimdiye kadarki en sürdürülebilir kot pantolonu Genesis’i piyasaya sürdü.

Bugün tek bir kot pantolon üretmek, muazzam miktarda su ve enerji gerektiriyor ve önemli miktarda kirlilik oluşturuyor. Ellen MacArthur Vakfı’nın Jeans Redesign programının bir parçası olarak geliştirilen kot pantolonlar bu zorlukları unspun şirketinin envantersiz sistemlerini, Resortecs® akıllı dikiş iplikleri (geri dönüşümü daha uygun hale getirmek için ısıtılabilir ve çözülebilir) ve müşterilere döngüsel bakım talimatlarını sağlamak ve önemli döngü verilerini de satıcılar ve geri dönüşümcülerle paylaşmak için taranabilir bir QR Kodu gibi, küresel olarak sınıfının mevcut olan en iyi öncü malzemeleriyle birleştirerek çözüyor.

Yenilik bağlantılı ürünler için Eon’un Nesnelerin İnterneti platformu tarafından destekleniyor

Bağlantılı ürünler için Eon’un Nesnelerin İnterneti platformu tarafından desteklenen yenilikte, her Genesis kot çiftine entegre edilmiş taranabilir QR kodu giysinin kökenini takip etmeyi ve ömrünü kaydetmeyi mümkün kılarak ürün ve malzemelerinin tanımlanabilmesini ve bir yaşam döngüsünden diğerine yeniden satış ve geri dönüşüm için doğrulanmasını sağlar. QR kodu ayrıca ürün bakımı, yeniden satış ve geri dönüşüm hakkında bilgi sağlayarak müşterilerle etkileşim kurma ve onları destekleme fırsatı oluşturur. Her ürün, Eon’un CircularID™ Protokolü ile uyumlu olarak dijitalleştirilerek ürünün yeniden satış (yani ürün adı, orijinal fiyat, vb.) ve geri dönüşümü (yani malzeme içeriği, kimyasallar vb.) bildirmek için gerekli tüm bilgileri taşımasını sağlar.

Denim’i ölçekte geri dönüştürme kapasitesi, ölçekli denim için yeni bir dairesel modelin kilidini açmak için kritik öneme sahip olduğundan, unspun’un yeni Genesis kot pantolonları aynı zamanda yenilikçi sistem tasarımının, öncü malzemelerin ve yalnızca su, enerji kirliliği ve atıklarda azalmayı ilerletmekle kalmayan, aynı zamanda giysilerin döngüsel tedarik zinciri etrafında sürekli bir yaşam döngüsü içinde izlenmesini, tanımlanmasını ve kanalize edilmesini sağlayan giysiler oluşturmak için kullanılabilecek bu yeni teknolojinin kapasitesinin nasıl kullanılabileceğinin güçlü bir göstergesidir.

Teknoloji unspun DNA’sının bir parçası

Eon’un kurucusu ve CEO’su Natasha Franck, “Her bir giysiyi müşterilere, satıcılara ve geri dönüşümcülere bağlamak için Eon’un Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanarak her Genesis kot çiftini dijitalleştirerek, unspun dairesel kotu bir teori ve konseptten tamamen etkin bir sisteme taşıyor” dedi. “Aynı şekilde, envantersiz bir üretim sistemini gerçeğe dönüştürmek için unspun Eon’un bağlı ürünler platformundan yararlanarak 3D tarama teknolojisine öncülük ederek, kıyafetleri bir yaşam döngüsünden diğerine takip etmeyi, doğrulamayı, yönetmeyi ve hatta bunlardan para kazanmayı sağlayan küresel olarak ölçeklenebilir bir teklif ve heyecan verici bir gerçeklik sunuyor,” dedi.

Ellen MacArthur Vakfı – Make Fashion Döngüsel Program Müdürü Laura Balmond,  “Unspun’un, kotların dayanıklı, geri dönüştürülebilir, güvenli girdiler içermesi ve kolayca izlenebilir olmasını sağlamak için Jeans Yeniden Tasarım Yönergeleri’ni karşılamaya yönelik yenilikçi çözümleri, moda endüstrisinde işbirliğinin gücünü gösteriyor,” dedi. “Bu moda alanında döngüsel tasarıma doğru atılan heyecan verici bir adımdır.”

unspun Operasyon Lideri Annika Visser, “unspun’da teknoloji, DNA’mızın bir parçasıdır. Her bir müşteriye benzersiz özel kesim kot pantolonlar yapmamızı sağlayan cep telefonu tarama teknolojisinden, yeni Genesis kot pantolonlarımızın döngüsel kapasitesini kolaylaştıran yüksek teknolojili Resortecs akıllı dikiş ipliklerine, kot pantolonlarımızın daha iyi oturmasını, daha iyi görünmesini ve sürdürülebilir oldukları için daha iyi olmasını sağlayan malzeme ve sistemleri bilinçli olarak tasarlıyoruz. Eon bağlantılı ürünler platformu tarafından desteklenen taranabilir CircularID™ verisine sahip Genesis kot pantolonlarımızın lansmanı ile döngüsel denim için yeni bir model oluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Genesis’in tedarik zincirindeki tüm oyuncuların pazara daha sürdürülebilir ürünler getirmek için nasıl birlikte çalışabilecekleri konusunda bir vitrin görevi göreceğini ve moda endüstrisini gezegenimizle uyumlu çalışan tamamen döngüsel bir model hedefine doğru ilerleteceğini umuyoruz,” dedi.

CircularID™ Protokolü bağlı ürünler için küresel bir dil

Resortecs akıllı dikiş iplikleri, giysi sökme işlemini daha hızlı ve daha kolay hale getirerek kot geri dönüşümünü kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. İplikler ısıtılabilir ve çözülebilir, bu da kottan düğmelere ve fermuarlara kadar bir dizi tekstil ve apreyi ayırmayı ve sınıflandırmayı kolaylaştırır. Eon tarafından önde gelen küresel moda markaları ve endüstri ile ortaklaşa geliştirilen CircularID™ Protokolü, bağlı ürünler için küresel dildir. Eon’un platformu, CircularID protokolünü kullanarak markalar ve dairesel iş ortakları arasındaki iletişimi ve veri alışverişini destekler.

İnceleyin

Otomotiv tekstilleri noktasında en son Andritz yenilikleri

Doğrudan ekipmanın kendisine odaklandığımızda iki büyük iğneleme yeniliği yakın zamanda piyasaya sürüldü: PA.3000 silindir ön ...