Türk tekstili ITM’de Fransız makineleriyle buluşuyor

Fransız tekstil makineleri üreticileri uzun elyaf iplikçiliğinde (yün, akrilik, vb.), Iplik bükümünde ve kontrolde (teknik iplikler dahil), uzay boyama, halı iplikleri için ısı ayarı, halı sistemleri, boyama ve terbiye, finisaj işlemleri için keçeler ve kayışlarda, nonwoven, tekstil tesislerinin iklimlendirilmesi ve tekstil malzemelerinin geri dönüşüm işlemlerinde özellikle güçlüdür. Yıllık toplam 1 milyar Euro ciro cirosu ile dünya çapında altıncı tekstil makineleri ihracatçısı ve Türk tekstil sektörünün önemli bir ortağıdır.

Röportaj için derneğin Genel Sekreteri Evelyne CHOLET’e teşekkür ederiz.

ITM, Fransız tekstil makineleri üreticileri için büyük bir etkinlik mi?

Türkiye uzun yıllardan beri ikinci veya üçüncü önemli pazarımız ve ITM büyük bölgesel tekstil makinaları fuarıdır, haliyle  bizim için de önemli bir etkinliktir ve müşterilerimizi en üst düzeyde karşılamak için de iyi bir fırsattır. Bir şey benim için çarpıcı: bizim Türk müşterilerimizle çok benzerliklerimiz var. Bizler genellikle aileye ait KOBİ’leriz. Türk müşterilerimiz gibi girişimciler tarafından işletiliyoruz. Böylelikle birbirimizi anlamamız kolaydır. Elbette onlara en iyi makineleri sunmak zorundayız. Bazı uzmanlıklarda dünya liderleri veya ortak liderler olduğumuz için yapıyoruz. Ekiplerimizin (satış yöneticileri, teknisyenler, acenteler ve yerel temsilciler) istikrarı, şirketimizin tamamen tekniklerin ötesine geçmesine ve müşterilerimizin uzun vadeli hedeflerine hitap etmesine olanak tanır. Makine ve teknoloji çözüm ortakları olduğumuz için, Türk müşterilerimiz yenilikçi, “couture” çözümleri uygulamak için bizimle çalışmayı çok istiyorlar; makineleri zamanında teslim ettiğimizi ve kurduğumuzu, satış sonrası hizmeti mükemmelleştirdiğini ve yedek parçaların çok verimli bir şekilde teslim edildiğini biliyorlar.

ITM için dikkatinizi aşağıdaki katılımcılara odaklamak istiyorum:

NSC Elyaftan İplik: Salon 3 315D standında.

LAROCHE: Salon 3 kabini 313 B – Salon 9 kabini 904B

SUPERBA: Salon 2 kabini 212-A

FİL KONTROLÜ: Salon 3 316C standında

PETIT Yedek Parçaları: Salon 3 316C standında.

SPOOLEX Grup: Salon 3 312 standında.

DOLLFUS & MULLER: Salon 10-12 FUAYE F13 standında

AESA: Salon 3 kabini 310A.

“Couture çözümleri” ile ne demek istiyorsun?

Ar-Ge faaliyetlerimiz ağırlıklı olarak müşterilerimizle gerçekçi ve pratik ortaklıklardan türetildiği için sadece “raflardan” makine satmıyoruz. Yenilik, hem yeni teknolojilerden hem de pazarın taleplerinden kaynaklanıyor. Amacımız uygun maliyetli, güvenilir ve çevre dostu makineler sunmaktır. Size bir müşteri talebini karşılamak için tasarlanmış birkaç yenilikçi makine vereyim. N. SCHLUMBERGER, uzun lifli elyafları işlemek için eğirme hatlarında dünya lideridir (doğal veya insan yapımı olsun çeşitli karışımlarda). Tiftik lifine adanmış özel bir hat, taraklama prosesinde özel bir eğirici için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, N. Schlumberger akrilik işlemek için halı üreticileri ile işbirliği yapmaktadır. SUPERBA, VandeWiele’nin bir aile şirketi olan Superba’nın bir üyesidir ve kardeş şirketleri halı üretmek için eksiksiz hatlar sunmaktadır. Türkiye’de, kendi ülkeniz, moda trendlerinin gerektirdiği yeni bir dokuma ipliği tarzı, büyük bir üretici tarafından talep edildi. Talep, dokulu (friz) iplikler için gelişiyordu, ancak mevcut makinelerle üretilen iplikler, o sırada piyasa talebi için çok rasgele kavisli olan çok yüksek friz etkisi gösterdi. Müşterinin hem teknik hem de pazarlama bakış açılarından test edilen örnek iplikler ve halılar ürettiği bir prototip geliştirilmiştir. Sahadan gelen olumlu geri bildirimler sayesinde, makine geliştirildi ve istenilen iplik efektleri yapılabilir hale getirildi.

LAROCHE, tekstil geri dönüşüm ve nonwoven makinelerinde dünya lideridir. Guatemala’daki NovaFibers (Grupo de Todos) için bir geri dönüşüm ve nonwoven çevre dostu çözüm özel olarak hazırlandı. NovaFibers, ABD’de ikinci el kıyafetleri toplamak, onları satmak için Guatemala’ya nakletmek için bir lojistik organize etmişti ancak bu kıyafetlerin çoğu, çok düşük fiyatlarda bile ikinci bir hayat için satılamamış ve daha sonra israfa atılmak zorunda kalmıştı. Zorluk, sürdürülebilir bir alternatif bulmaktı. NovaFibers ve Laroche birlikte çalıştılar, giysiler Cours’daki Laroche demo odasına gönderildiler, pazarlanabilir olup olmadıklarını kontrol etmek için Guatemala’ya gönderilen nonwovenlar üretmek için fiberlere dönüştürüldü. Ardından Laroche, NovaFibers için eksiksiz bir hat tasarladı. Şimdi, NovaFibers, Guatemala’nın ikinci el giysilerini ABD’den ithal ediyor, geri kalan kısmını yeniden satıyor ve geri kalanı, bina yalıtımı, araba yalıtımı, yataklık ve mobilya keçesi gibi uygulamalar için hava geçirmeyen nonwoven üretmek için yeni malzemeler haline gelen rejenere lifler haline dönüştürülüyor.

Industrie 4.0 özelliklerini mi tanıtıyorsunuz?

Endüstri 4.0 tekstil endüstrisinde bir gerçek oluyor ve makinelerimizin bunun bir parçası olması gerekiyor. Aslında, bazı fabrikalarda zaten bir gerçektir ve çoğu insanın öngördüğünden çok daha hızlı genişleyecektir. Günümüzün küresel rekabetinde, hızlı hareket eden ve düşük hareket eden rakipler arasındaki uçurum inanılmaz bir hızla büyüyor, ancak doğru fikirler olmadan büyük fikirler işe yaramaz. Fabrika 4.0’ın bir tanımını önermeye çalışalım. Verilerin, üretim sürecinin her adımında algılayıcılar veya radyo frekansı tanımlama etiketleri (RFID) ile toplandığı, hatta analiz edildiği ve fabrikanın içinde veya iki fabrika arasında prosesin iyileştirilmesi için aynı şirket veya müşteri veya tedarikçilerin fabrikaları ile.anlık kararlar alındığı bir fabrikadır. Teknoloji ortakları olarak sadece yenilikçi değil (her yıl makinelerimizde bazı ilerlemeler kaydediyoruz aynı zamanda yıkıcı çözümler de sunuyoruz. Nesnelerin İnterneti, sadece her bir makinenin sürecini geliştirmek için değil, tüm üretim hattını geliştirmek için kesinlikle ana yoldur.

2018 şirketiniz için nasıl başladı?

2017 bir rekor yıl oldu. Coğrafi olarak değişiklikler oldu, örneğin Çin pazarı, en önemli pazarımız, hala daralıyor, ancak ABD pazarı patlıyor. Türkiye’de 2016 yılında kısa süreli bir yavaşlamadan sonra siparişler tekrar yükseldi. İran’da iş yeniden başlıyor. Hindistan’da, bazı şirketlerimiz son derece iyi çalışıyorlar, ancak diğerleri hala biraz yavaş olduğunu düşünüyorlar. Makinelerle yapılan ürünlerin türünde de değişiklikler var. Geleneksel tekstil (konfeksiyon) üretimi yapan makinelerin satışları yavaşladı, ancak teknik tekstil, halı ya da tekstil ürünlerinin geri dönüşümü için makine satışları arttı.

2018 konusunda oldukça iyimseriz, çünkü çoğu şirketimiz için sipariş birikimi zaten kayıt seviyesinde. Bunun nedenlerinden biri: Bu ocak, Hannover’deki Domotex 2018, halı imalat sanayinde yer alan şirketler için başarılı bir fuar olmuştur. Türk müşterilerimiz, aynı zamanda Amerikalı müşterilerimiz birçok yatırım projesine sahipti. Ayrıca, yatırım yapma fırsatına sahip olmayan ve dolayısıyla modası geçmiş ve güvenilmez üretim süreçleriyle uzun yıllardan beri uğraşan İranlılar, son teknolojilere yeniden yatırım yapmaya istekliydi.

2018’de tanıtım turu planladınız mı?

2016 yılının sonunda, Dalton Georgia ABD’de ilk Dalton halı konferansını düzenledik ve Belçika, İngiliz ve Alman şirketlerini de bize katılmaya davet ettik. Zemin kaplama endüstrisi için yenilikçi çözümler incelemek için en önemli halı imalat şirketlerinden 110’u aşkın yöneticinin ilgisini çekti: polimer ve doğal elyaftan son ürünlere kadar. Bu Ekim 2017, Belçika, İspanya ve İsveç dernekleriyle Kolombiya’daki ilk Avrupa roadshow’u düzenledik. Bogota ve Medellin’de gerçekleşti, henüz iş yapmamış olduğumuz birçok şirket dahil 100’den fazla Kolombiyalı şirketi bünyesine kattı. Bu başarıyı takip edeceğiz. 2018 için, göz önünde bulundurulan birkaç etkinliğimiz var, ancak henüz kesinleşmedi ve şu anda bu konuda konuşamam.

Derneğimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için şirketler hakkında çok kolay bir yol www.ucmtf.com ziyaretidir.

#Türk, #tekstil, #itm, #fransiz, #makineler

İnceleyin

Durak Tekstil Sağlam Adımlarla Küresel Pazarda Büyüyor

Zengin dikiş ve nakış ipliği ürün portföyü ile ihracat pazarlarında büyümeye dönük güçlü adımlar atan ...