TEMSAD, Özbekistan heyetini ağırladı

TEMSAD (Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği), geçtiğimiz günlerde Swissotel The Bosphorus Istanbul Maçka Oteli’nde Özbekistan heyetiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Özbekistan Hafif Sanayi “Özbekyengilsanoat” Bakanı İlham Haydarov başta olmak üzere Özbekistan heyeti, Özbekistan iş adamları, TEMSAD Başkanı Adil Nalbant ve TEMSAD üyeleri katıldı. Türkiye – Özbekistan ticaret hacmini geliştirmeyi amaçlanan toplantı, her iki taraf için de verimli geçti.

Özbekistan Hafif Sanayi “Özbekyengilsanoat” Bakanı İlham Haydarov, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Şu anda Özbekistan’da faaliyet gösteren önemli Türk makine üreticileri bulunuyor. Bunlar yıllardır başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar ve biz de kendilerinden memnunuz. Türkiye’den Özbekistan’a  gelecek olan makinecilerin öncelikli olarak teknik servis ve eğitim merkezleri kurmaları gerekiyor. Bundan sonraki aşamada ise bu makinaların Özbekistan’da üretilmesidir. Bu iki düşünce ile Özbekistan’a gelirseniz biz her zaman sizin yanınızdayız. Bildiğiniz gibi Özbekistan dünya pamuk üretiminde önemli bir yere sahiptir. Tekstil, hammaddesi olan ülkelere doğru kaydığına göre, avantajlı bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca elektrik ve işçilik gibi maliyetler oldukça ucuz. Tekstil makine üretimine büyük önem veriyoruz. Türk makine üreticileri bize bu konuda büyük katkı sağlayacaktır. Bu toplantı sonucu işbirliğimizin hızla yükseleceğini düşünüyorum. İletişimimiz bundan sonra daha da ivme kazanacaktır. Yaşanan vize problemleri konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor ve kısa zamanda bu sorun da çözülecektir.”

TEMSAD Başkanı Adil Nalbant, toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede “TEMSAD’ın hedef pazar ülkelerle olan ilişkileri sonucu çalışmalarıyla Özbekistan’ın hafif sanayi Bakanı ile toplantı yaptık. Her iki ülke tekstil ve tekstil makine konularında fırsatlara açık. Özbekistan bir pamuk ülkesi.  Fakat 600 – 700 bin ton pamuk işliyorlar 1.5 milyar dolar ihracatları var. Biz de 1.5 milyon ton  pamuk işliyoruz 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunu şunun için söylüyorum, bizim tekstil olarak Özbekistan’a verebileceğimiz çok şey var. Makine konusuna gelince, Özbekler tekstil sektöründe katma değerli ürünler üretmek istiyorlar. Türkiye’nin tekstil makinaları konusunda en iyi olduğu alan tekstil boya ve apre makinaları. Makinalarımızın orada tanıtılması konusunda bir çalışma içerisine gireceğiz. Bugünkü etkinlik bu anlamda çok önem arz ediyor. Bu etkinliğin devamı olarak en kısa zamanda Özbekistan’da bir workshop çalışması yapmayı planlıyoruz. TEMSAD üyelerinden boya, iplik makinacıları, dokuma yedek parça imalatı yapanlar ve kimyasalcılar toplantıya iştirak ettiler. Onlar için de bu etkinliğin oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Amacımız, başarılı olduğumuz boya, apre gibi terbiye makinalarımızın, tekstil ülkesi olan Özbekistan’a ihracatının artırılması konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Özbekistan, bizlerle çalışmak istiyor ve oldukça heyecanlılar. Bu vesile ile Özbekistan alım heyetlerini 2018 yılında düzenlenecek olan ITM fuarı’na şimdiden davet ettik” şeklinde açıklamada bulundu.

TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN ARASINDAKİ TİCARET

Türkiye Özbekistan arası ticaret hacmi yıllar itibarıyla istikrarlı biçimde artış kaydetmektedir. Özbekistan’a olan ihracatımız son 10 yılda 170 milyon dolar seviyelerinden yaklaşık 3 kat artış kaydederek 533.3 milyon dolara ulaşmış olup, aynı dönemde 415.8 milyon dolar olan ithalatımız ise 1.7 kat artarak 709.3 milyon düzeylerindedir. Özbekistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi, bu yılın ilk yarısında 2016’nın aynı dönemine göre % 28 artmıştır. Türkiye, Özbekistan’ın toplam dış ticaret hacminde yüzde 5.9’luk paya sahip oldu. Özbekistan ile ticaret hacmi en çok artan ülkeler arasında da Türkiye ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin tekstil makine ihracatında 2016-2017 ilk 6 aylık ihracat verilerine göre Özbekistan’a tekstil makine ihracatı % 56.1 artmıştır.

#TEMSAD, #TÜRKİYE, #ÖZBEKİSTAN

İnceleyin

Lenzing’den denim sektöründe sürdürülebilirliği artıracak yeni Indigo Color teknolojili TENCEL™ Modal elyaflar

Lenzing Grubu, tanıtımını yaptığı yeni Indigo Color teknolojili TENCEL™ markalı modal elyaflarla denim sektöründe sürdürülebilir ürünleri ...