Techtextil’de İtalyan tekstil makine sektöründeki büyüme

AcımıtSon yıllarda teknik tekstil global ölçüde, geleneksel tekstil endüstrisinden daha fazla büyüme gösterdi. Sadece Avrupa’da, sektör 30 trilyon edere sahip ve Avrupa Tekstil Endüstrisi’nin %30’unu bu sektör oluşturmakta.

Teknik tekstile olan ilgi, sektörde hem son ürün, hem de üretim açısından yüksek seviye yeniliklerle karakterize edilmiş yükseltilmiş üretim süreçleri sağlar. Yenilikçi çözümler için artan ilgi, Italyan tekstil makine üreticilerinin rolünü arttırmaktadır. İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği Başkanı Raffaella Carabelli! “İtalyan tekstil makineleri esneklikleri ve çeşitlilikleriyle farklılaşmaktadır. Teknik ve yenilikçi tekstillerin üretimi için özel tasarlanmış makineler, İtalyan üreticilerinin global liderler haline gelmesini sağlamıştır. Bu sektörde müşteri ile işbirliği içinde çalışmak ve var olan makineleri daha az geleneksel üretime adapte etmek esastır. Bu alan İtalya’da üretilen makinelerin en iyi olduğu alandır” dedi. Almanya’da düzenlenen Techtextil fuarında yaklaşık 50 İtalyan tekstil makineleri şirketi vardır. Bunlardan 23 tanesi, İtalyan Ticaret Ajansı ve Tekstil Makine Üreticileri Birliği tarafından organize edilen İtalyan Pavillion’a katıldı. Bunlar; 4M Plants, Biancalani, Bombi, Bonino, Canalair, Comoexport, Consorzio İtalyan Texstyle, Corino, Crosta, Cutite, Dell’orco & Villani, Mecatex, Monti-Mac, Noseda, Omr, Pmt, Ramina, Ratti, Rollmac Div. Gemata, Saspe, Srs, Toscana Spazzole, Unitech.

2014’ün 4. Çeyreğinde Sadece İç Siparişler Artışta

Tekstil makineleri sektöründe yılın son çeyreğinde siparişler yabancı satışlar ın negatif performansı nedeniyle azalma gösterdi. Bu bulgular, endüstriyi temsil eden Tekstil Makine Üreticileri Birliği tarafından yürütülen ekonomi anketine rapor edildi. Düşüş diğer çeyreğe göre %4’tü. Ekim ve Aralık 2014 ayları arasında sipariş endeks değeri 85.0 puan idi. (2010 yılında ortalama=100). İndeksteki bu azalma dış marketlerdeki negatif performanstan kaynaklanmaktadır. Siparişlerin indeks değeri 92.7 puandır. (diğer periodlara göre %6 daha az). Diğer taraftan iç siparişler, üçüncü çeyreğe görev%34 arttı. Puan değeri ise 50.8’dir. İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği başkanı pozitif verileri şöyle açıkladı, “2014’ün sonunda İtalya’daki siparişlerde görülen büyüme 2015 yılı için iyiye işarettir. Siparişler Milano’da 12 ile 19 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ticaret fuarı ITMA’da tepeye ulaşacaktır.” Makroekonomik seviyedeki artan güven atmosferi ekonomimizdeki diğer sektörlere de yayılacak gibi gözükmektedir.” Ayrıca Carabelli, “Şundan eminim ki tüm tekstil sektörü son zamanlardaki global ekonomik trendlerden faydalanabilir. Özellikle daha zayıf olan Avrupa ekonomisi ve azalan ilgiden bahsediyorum” dedi. Optimizm, ITMA arifesinde İtalyan tekstil makineleri sektörü için anahtar kelimedir. Bu optimistik anlayış, etkinliğin son rakamları ile şimdiden belirtilmiştir. Sonuç olarak, Milano’daki fuar 100.000 metrekarelik alana yayılmıştır. (Daha önce 2011’de Barcelona’da düzenlenen fuarda 80.000 metrekarelik alan kullanılmıştır.). Ocak ayı sonunda 388 İtalyan katılımcı, toplamda ise 1500 katılımcı etkinliğe katılacağını onayladı. Böylelikle etkinlik alanı, son fuara göre %48 arttırıldı. Son olarak, etkinlik alanını arttırmak için yapılan destekler değerlendirmeye alındı ve yeni katılımcılar bekleme listesine alınmaya devam edildi.

Ortak Hareket Etme Kararı

İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği, EURATEX ile enerjiyi etkin kullanma ve sürdürülebilirlik konusunda ortak hareket etme adına anlaşma imzaladı. İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği Başkanı Carabelli, “ Avrupa giyim ve tekstil konfederasyonu ile imzalanan Anlayış Bildirisi, endüstri için hayati öneme sahip olan konulara kendimizi adadığımı- zı onaylamaktadır” dedi. Avrupa giyim ve tekstil konfederasyonu EURATEX, İtalyan ve Alman tekstil makine üreticilerini temsil eden İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği ve VDMA ile Anlayış Bildirisi’ni imzaladı. Bu anlaşma Avrupa tekstil endüstrisinde, üç birliğinde enerjiyi etkin kullanmaya kendini adadığını onaylamaktadır. İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği, özellikle Sürdürülebilir Teknoloji projesi ile son beş yılda, çevreye olan etkileri azaltarak üretim işlemleri ve etkin enerji kullanımı için yeni modeller geliştirmektedir. İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği başkanı Raffaella Carabelli, “Bu anlaşmayı imzalayarak, tüm Avrupa tekstil endüstrisi için önemli olan sürdürülebilirlik ve etkin enerji kullanımı konularına olan bağlılığımızı sürdürmekteyiz. Ancak endüstrideki operatör artışı ile tekstil ve tekstil makineleri sektöründeki bütün birleşenlerdeki rekabetçilikte artış sağlayabileceğiz” şeklinde konuştu. EURATEX, İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Birliği ve VDMA’nın ortaklığı, birliklerin bireysel girişimlerinin ortak sonuç vermesi konusunda birliktelik sağlamaktadır. Aynı zamanda enerjiyi etkin kullanma konusundaki uzmanlıkları konusunda deneyimlerini paylaşmalarını sağlamaktadır.

İnceleyin

Andritz to enhance its’ scope thanks to Laroche acquirement

International technology Group ANDRITZ signed an agreement with Laroche, based in  France, to acquire LM ...