Ron Kimya, Müşterilere Zaman Ve Enerji Tasarrufu Kazandırıyor

8Tekstil yardımcı kimyasalları alanında faaliyet gösteren Ron Kimya, kasar kimyasalları, boya yardımcıları, apre kimyasalları ve tekstil yağlarının üretimini gerçekleştiriyor.

Tekstil kimyasalları haricinde deri, metal ve özel kimyasallarının da üretimini yapan Ron Kimya, aylık yaklaşık 600 ton üretim gerçekleştiriyor. Üretiminin yüzde 15’ini ihraç eden ve ihracat rakamını artırmayı hedefleyen Ron Kimya Dış Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Said Nutku, çalışmaları ve sektördeki gelişmeler hakkında görüşlerini paylaştı.

Firmanızın piyasaya sunmuş olduğu yeni ürünler ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

“Yakın zamanda RONSOL FGM adlı ürünümüzü piyasaya çıkardık. Bu ürün, kumaş boyama sonrası yapılan banyo yıkamalarının sayısını ciddi oranda düşürmektedir. Ve bu banyoların daha düşük sıcaklıkta gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu sayede, müşterilerimize zaman ve enerji tasarrufu kazandırıyoruz.”

Tekstil kimyasalları, tekstil ürünlerine nasıl bir katkı sağlıyor. Kimyasallar tekstil sektörünün neresinde yer alıyor?

“Tekstilin örgü, kasar, boyama ve apre aşamalarında tekstil kimyasalları yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Örgü aşamasında yağ grubundan başlayıp, kasarda ön-işlem kimyasalları ile, sonrasında boya ve apre kimyasalları tekstilde kullanılmaktadır.”

Çevre ve insan sağlığı konusunda yapılması gerekenler nelerdir? Sürdürülebilirlik sizin için ne ifade ediyor?

“Çevre ile ilgili yapılacakları şu başlıklar altında toplayabiliriz: Hava ve su kirliğini, sızıntı ve dökülmeleri ve gürültüyü mümkün olduğu kadar azaltmak ve önlemek. Ambalaj kullanımını ve atıkları azaltmak, geri dönüşümlü olmalarını sağlamak ve tekrar kullanmak. Enerji ve su gibi doğal kaynakları koruma yöntemleri geliştirmek. Gelecekte üretilecek yeni ürünler, proses ve faaliyetlerle ilgili çevre etkenlerini kontrol altında tutmak ve etkilerini minimuma indirmektir.”

Sektörün kalifiye eleman durumu nedir? Konu hakkında görüşleriniz ve yapılması gerekenler nelerdir?

“Kalifiye elaman bulamıyoruz. Bu problem ile kimya liseleri bize çok faydalı oluyor. ihtiyaç oldukça, bu okullarla görüşüp eleman problemini aşmaya çalışıyoruz. “

Dünya kimya sanayisini dikkate aldığımızda Türk kimya sanayimiz hangi ligde yer alıyor? Tekstil kimyasallarındaki 9trendler nelerdir?

“Türk kimya sektörü her geçen gün yükselen bir ivme içerisindedir. Bunu ihracat rakamlarımızdan da görebiliriz. Sektörün geleceği teknik tekstildedir. Teknik tekstil artık her yerdedir. Yanmaz uçak koltuklarından, su geçirmez ve ter alıcı sporcu giysilerine kadar hayatımızın her alanına girmiş ve girmeye devam etmektedir.”

 

Önümüzdeki süreçte sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Rusya ambargosu ve dünya daki yavaşlama, ihracat ağırlıklı olan sektörümüzü mutlaka menfi yönde etkileyecektir. Ama bu süreçte, belli kalitede ürün yapan ve temel dinamikleri sağlam olan firmalar bu krizi de atlatacaktır diye düşünüyorum.”

İnceleyin

Hunstman ve Bao Minh Textile’den medikal izolasyon önlüklere yönelik önemli işbirliği

Huntsman Textile Effects ve Vietnam’daki en büyük ve en modern dokuma kumaş üreticilerinden biri olan ...