Monforts’tan tekstil terbiye endüstrisinde sürekli sürdürülebilir ilerleme

Bundan yaklaşık 131 yıl önce 1884 yılında Kronprinzenstrasse, Mönchengladbach’da, August Monforts’un tekstil kumaşları için şardonlama makinesi ile fitilini ateşlediği Monforts ruhu, bugün tekstil terbiye makineleri alanında kurumsal bir yetkinliğe dönüşmüş durumda. Bu şardonlama makineleri A. Monforts Textilmaschinen’in günümüzün son teknoloji ürünü tekstil terbiye makinelerine ilham kaynağı oldu. Bugün, Mönchengladbach çoktan Monforts inovasyonları için bir düşünce havuzu durumuna dönüşmüş̧ durumdayken, Monforts bugün üretimlerini, ramöz, kontinü boyama, sanforlama ve kaplama hatlarının üretildiği St. Stefan, Avusturya ve başlıca 340 sm’ye kadar çalışma genişliğine sahip ramözlerin üretildiği Zhongshan, Çin olmak üzere iki ayrı üretim tesisinde sürdürüyor. Geleceğin tekstil terbiyesindeki teknolojik zorluklara geldiğinde, Monforts için sadece ilişkin rekabet avantajlarını alt alta sıralamak yeterli değildir. Monforts için, daha ilerisi için düşünmek aynı zamanda tekstil terbiye makineleri pazarını gerek ekonomik, gerekse de ekolojik yönden köklü bir şekilde değiştirecek yenilikçi teknolojiler ve konseptler geliştirmek anlamına gelmektedir. Yeni, son derece verimli, kaynak koruyucu teknolojiler ve oldukça düşük enerji tüketimine sahip çok amaçlı ürün gamları ile tekstil terbiye makinalarının en yenilikçi üreticilerinden biri olarak Monforts’un bugünkü lider konumunun altını çizmek gerekiyor. Monforts bugün sadece geleneksel tekstil terbiyesine bağlılığını ortaya koymakla kalmayıp, yaklaşık 4 yıl önce kendisini teknik tekstil terbiyesine de adadı ve bağlılığını bu alanda da bir inovasyon lideri olmaya doğru sürekli bir şekilde artırmaya devam ediyor.

Monforts Textilmaschinen GmbH’nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Klaus A. Heinrichs ile Türk pazarındaki konumları ve ITM 2018, en son pazara sundukları yenilikler, zorluklar ve değişimler, Monforts’un değişimlere karşı esneklikleri yanında terbiye endüstrisinin geleceği üzerine kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Keyifli okumalar,

Günümüzde tekstil endüstrisinde yaşanan başlıca zorluklar nelerdir ve Monforts bu zorluklarla başa çıkmak için ne gibi çözümler geliştiriyor?

“Monforts için günümüzdeki zorluklar Industrie 4.0 konularına ve IoT (Nesnelerin İnterneti) konseptlerine yönelik dönüşümleri içeriyor. Akıllı makineler ile yüksek verimliliğe yönelik akıllı ve önceden öngörülebilir bakıma doğru büyük bir değişimin yaşandığını fark ettik. Aynı zamanda atık hava temizliğine doğru bir eğilim görüyoruz. Bu Monforts’un halihazırda ilgilendiği bir başka önemli husus. Bu fikir Almanya, Avusturya yüksek nüfusa sahip ülkelerde ve Orta Avrupa’da doğdu ve akabinde hava kirliliğinin şimdi büyük bir sorun olduğu ve Çin’in başını çektiği Asya ülkelerine taşındı. Artık bu sorunun gerçekten farkına varılmaya başlandığından dolayı atık hava temizliğinin zorunlu hale geldiği birçok proje görmekteyiz. Türkiye’de de bir projeyi henüz tamamladık ve bu proje kapsamında önemli müşterilerimizden biri makinelerine atık hava temizleme cihazlarını ekliyor. Bir tekstil terbiye hattına atık hava temizleme sisteminin bağlanmasının müşteri için ucuz bir yatırım olmadığı düşünülebilir, fakat esasında bu gelecek için iyi bir yatırımdır. İleride çıkabilecek yasal yönden bağlayıcı mevzuatlarla, atık hava temizliğinin yakında çoğu ülkelerde standart bir bileşen olacağını düşünüyorum. Bu ısı geri kazanım modülleri ile alakalı durumla benzerlik gösteriyor. 10-15 yıl önce, Monforts ısı geri kazanım modüllerini hatlarında bir standart aksam olarak sunan ilk firmaydı ve müşteriler sürekli olarak bu aksama niçin ihtiyaç duydukları sorusunu yöneltiyordu. Fakat bugünlerde müşteriler çevresel performans bakımından yapılan yatırımların faydalarının ve geri ödeme sürelerinin farkında. Sadece üreticiler değil, artık aynı zamanda tüketiciler de atık hava temizliğinin üretim zincirinde olmasını talep ediyor.”

Monforts’un Endüstri 4.0 tanımı nedir?

“Endüstri 4.0 yüksek üretkenlik, makinanın herhangi bir şekilde duraklamasını engelleyecek öngörülebilir bakım ve tüm makinaların tekstil proses zincirine bağlantısına yardım eden akıllı fonksiyonlar elde edebildiğiniz daha akıllı makinalar demektir. Bu çerçevede, biz Monforts olarak, fabrika müdürlerinin, tüm üretim zincirindeki her bir partiyi dijital bir şekilde bütünleştirebilecekleri veri yönetim sistemi sağlıyoruz.”

Tekstil endüstrisinde hızlı değimlere uyum sağlama noktasında Monforts ne kadar esnek?

“Gelişmiş kaplamalar ile ayırt edici olan akıllı ve fonksiyonel tekstillerdeki büyümenin bir sonucu olarak tekstil endüstrisinde hızlı değişimler yaşanıyor. Bu yeni endüstri trendlerine cevap verebilmek adına Monforts’un her bir münferit hat projesinde son derece esnek olması beklenmektedir. Monforts kesintisiz boyama, yoğuşma birimleri, kurutucu ve kompresif çektirme birimleri yanında kaplama elemanlarını kapsayan ürün portföyümüz ile ileri tekstil terbiye ekipmanlarının komple hat tedarikçisidir. Moda ne kadar hızlı bir değişim içindeyse, biz de süratle bu değişimlere uyum sağlamak zorundayız.  Bundan dolayı her bir projede olabildiğince esnek olmak zorundayız ve geniş-en makineler, yüksek sıcaklık işlemlerine yönelik makineler veya kumaşların münferit terbiye uygulamalarına yönelik makineler veya proseslerle müşterilerimizin taleplerine yine aynı esnekle cevap veriyoruz. Bunun Monforts’un en önemli başarı hikayesi olduğunu düşünüyorum – her zaman esneğiz ve müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına ve taleplerine uyum sağlayabiliyoruz.”

Tekstil terbiye endüstrisinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Bir boyama prosesine veya bir bitim malzemesi uygulayabilmek için kumaşın nemlendirilmesine henüz bir alternatifimiz olmadığı sürece geleneksel terbiye sistemlerinin devam edeceğini öngörüyorum. Bununla birlikte bu geleneksel sistemler sürekli bir gelişim göstermektedir. Gelecekte müşterilerin çok yönlü ve esnek makinalar ve bu makinalar için daha esnek uygulamalar talep edeceği muhakkak. Bugün, Monforts bir makinayı farklı uygulamalar için çok yönlü ve esnek bir hale getirmek ve daha az enerji sarf eden, yüksek verimliliğe sahip olan ve daha çok bilgisayar donanımlı olan makineler sağlamak için doğru bileşenler ve araçlara sahip. Fakat, örneğin halihazırda mikrodalga gibi alternatifler önerilmiş olmasına rağmen, bir kurutma makinesinin yerini alabilecek bir alternatif göremiyorum.”

Monforts için Türk pazarı nasıl gelişiyor? Monforts’un Türk pazarından ve ITM’den beklentileri nelerdir?

“Türkiye pazarı şu an için bizim için beklenmedik bir şekilde çok yüksek seviyede ve olumlu seyrediyor. Türkiye Monforts için Avrupa’daki en büyük tek pazarlardan biri. Türk müşteriler, Monforts’un rahatlıkla karşılayabildiği ileri teknolojilere büyük yönelim gösteriyor. Türk pazarının makina yelpazesinin genişliği bakımından sürekli olarak büyüdüğünü görüyoruz. Pazarda yüksek miktarda kotasyonumuz mevcut ve ITM’in Alman tekstil makina imalatçılarının  yeterliliklerini ve ileri teknolojilerini Türk pazarına sunmaları noktasında tam doğru zamanda yapılıyor. Sadece ben değil, Almanya’daki tekstil makina endüstrisindeki tüm arkadaşlarımda Türkiye’ye yönelik olumlu duygular ve sonuçlara sahip olduğunu söylüyor ve fuardan iyi sonuçlar bekliyor. Bu zeminin, ITM’in bu zamana kadar yapılmış en başarılı fuarlardan biri haline getireceğine son derece eminim.”

Monforts’un tekstil terbiye alanındaki yetkinliği ve yenilikleriniz konusunda son düşüncelerinizi alabilir miyiz?

“Bugün Monforts terbiye alanında komple makina yelpazesine sahip. Kurutmada, kesintisiz boyama ve kaplamada, Monforts bir komple hat sağlayıcısı olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda teknik tekstiller, medikal tekstiller ve filtrasyon tekstillerinin yanı sıra geleneksel tekstillerin kaplanmasında da temel bir yetkinliğe sahibiz. Monforts’un başarısı tüm bu alanlarda müşterilerimize yol gösteren seçkin teknologlarımızda yatıyor. Ayrıca denim kumaşlarda da sahip olduğumuz çok özel yetkinlik sayesinde, Monforts bu alanda yenilikçi olarak öne çıkmıştır.  Şirket, örneğin bir başka yeni gelişme olarak, Vietnam ve Meksika’da iki pilot şirket tarafından oldukça kabul gören ve Türkiye’den de ilk müşterilerin ilgilendiği, denime yönelik eco-stretch çektirme birimlerini geliştirmiştir. Dokuma ve örgü kumaşların boyanması ve terbiyesiyle tekstillerin geniş-enli makinalar ile kaplanmasını içeren geleneksel tekstiller yanında teknik tekstiller alanında da yetkinliğimizi sürdüreceğiz.”

#monforts, #tekstil, #itm

İnceleyin

Gelişmiş Monforts otomasyonu Hamle için ayırt edici bir tarz

Lider Türk tekstil baskı şirketlerinden Hamle, sürekli yatırım stratejisinin bir parçası olarak yeni bir Monforts ...