Kısa elyaf ve rotor kapasitelerinde küresel düşüş

ITMF (Uluslararası Tekstil İmalatçıları Federasyonu dünyadaki hemen hemen tüm tekstil üreten ülkelerde kısa ştapelli elyaf organize (iplikhane-) sektöründe üretim kapasitesi ve hammadde tüketimi ile ilgili Uluslararası Tekstil Endüstrisi İstatistikleri (ITIS) raporunu yayınladı.

2019 verileri dünya çapında kısa ştapelli elyaf iği ve open-end rotor kapasitelilerinde bir düşüş olduğunu göstermektedir. (Bkz. Şek.1) Kurulu kısa ştapelli elyaf iğleri sayısı 2018’de mevcut olan 230 milyondan 2019’da 223 milyona düştü. Kurulu open-end rotorları ise 2018’de mevcut olan 8,2 milyondan 2019’da 7,4 milyona düştü.  Bu değişikliklerin başlıca nedeni, Çin’deki eski makinelerin hurdaya çıkarılması olarak görülüyor. Başta Asya ülkeleri ve Türkiye’de olmak üzere, kurulu hava jetli iğlerin sayısı dünya çapında artmaktadır.

Mekikli ve mekiksiz dokuma tezgâhları arasındaki ikame devam ediyor, ancak mekiksiz dokuma tezgahlarının kapasitelerindeki büyüme yavaşladı (Bkz. Şekil 2). Kurulan mekiksiz tezgâh sayısı 2019’da %1 artarak 1,7 milyon adede ulaştı. Kısa ştapelli organize sektördeki toplam hammadde tüketimi 2019’da durgunlaştı (Bkz. Şekil 3). Selülozik kısa ştapelli elyaf tüketimi %9 artarak 5,4 milyon tona yükselirken, sentetik kısa ştapelli elyaf tüketimi -%4 düşüşle 14,2 milyon tona geriledi. Pamuk tüketimi 26 milyon tonda sabitlendi.

İnceleyin

Otomotiv tekstilleri noktasında en son Andritz yenilikleri

Doğrudan ekipmanın kendisine odaklandığımızda iki büyük iğneleme yeniliği yakın zamanda piyasaya sürüldü: PA.3000 silindir ön ...