İTÜ’de Engelli Bireylere Özel Giysi Tasarımı

tekstil1İTÜ’nün geçen yıl başlattığı Türkiye’de bir ilk olan “Engelsiz Tekstil” projesi kapsamında “Engelsiz Tekstil Atölyesi” gerçekleştirildi. Giysi tasarımları, engelli bireylerle yapılan görüşmeler ve sunulan öneriler değerlendirilerek çalışıldı. Kaymayan ve bilek sıkmayan çorap, omuzdan fermuarlı ceket, yürüme engellilere özel mont gibi birçok tasarım yapıldı. Tasarımların numuneleri, İTÜ’de kurulacak ve Türkiye için bir ilk olacak “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi”nde üretilecek.

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi öncülüğünde başlatılan, Kalkınma Bakanlığı ve İSTKA tarafından desteklenen “Engelsiz Tekstil” projesi kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışmasında engelli bireylere özel giysiler tasarlandı. Akademisyenler, moda tasarımcıları, tekstil mühendisleri, fizyoterapistler, psikologlar ve gönüllülerin katıldığı atölyede, engelliler için “kolay giyilebilir, bakımı kolay, rahat kullanılan, estetik değer taşıyan” olmak üzere 4 temel niteliği barındıran giysiler tasarlandı.

Engellilerle İle Röportajlar

Atölye çalışması, pilot bölge olarak belirlenen Sancaktepe’de ve Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Öğretim Rehabilitasyon Merkezinde engelli bireylerle yapılan röportajların yer aldığı kısa filmin izlenmesiyle başladı. Yapılan röportajlar sayesinde alınan görüşler, öneriler ve şikâyetler, atölye çalışmasına katılanlar tarafından değerlendirildi. Dört ayrı grubun çalıştığı atölyede, en sık karşılaşılan sorunlar olarak sıralanan “giyinip soyunmadaki zorluklar, hareket esnasında giysilerde açılma, giysilerin tahriş etmesi, giysilerde aşınma, bedenlerinin tam gelmemesi, estetik olmaması” gibi en sık karşılaşılan sorunlar ele alındı.

Omuzda Fermuar, Sıkmayan Çorap

Atölye çalışmasında engelli bireylerin kolay giyebilmesi için “kolları ve omuzları fermuarlı ceket, yandan fermuarlı pantolon, önü kot pantolon görünümlü eşofman, çıt çıtlı atlet, kaymayan ve bilekleri sıkmayan uzun çorap” gibi giysiler tasarlandı. Tekerlekli sandalye kullanan bireyler için ön kısmı arka kısmından uzun pelerin görünümlü mont da tasarımlar arasında yer aldı.

Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi Kuruluyor

Atölye çalışması sonunda ortaya çıkarılan tasarımlar prototip haline dönüştürülecek ve pilot bölgelerdeki engelli bireyler tarafından denenecek. Kullanıcı geri bildirimleri ile tasarımlar son halini alacak. Ardından, İTÜ’de kurulacak ve Türkiye için bir ilk olacak “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi”nde üretilecek.

Prof. Gürsoy: ‘Standartları belirleyeceğiz’

“Engelsiz İTÜ”, farklı zemindeki çalışmaları içeren önemli bir hedef. Bu kapsamda Engelsiz Tekstil projesi de hem sorunlara çözüm üretmeyi hem de tekstil2
toplumun her kesiminde farkındalık uyandırmayı ve bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Projenin Koordinatörlüğünü İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy yürütüyor. İTÜ’nün böylesi önemli ve öncü nitelik taşıyan bir projeyi yürütmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. Gürsoy, “Biz bu projeyle üniversite, devlet, sanayi, sivil toplum örgütü işbirliğini gerçekleştirdik. Projede çok geniş bir ekip olarak çalışıyoruz. Amacımız bu alandaki eksiklikleri belirlemek ve numune çalışmaları yaparak toplumsal bilinç uyandırmak. Önemli olan birkaç kişiyi giydirmek değil, bu konuya öncülük etmek. Gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında oluşturduğumuz muhtelif tasarımlar sayesinde engelli giysi tasarımı konusunda kuralları koymuş olacağız ve bu konuya bir standart getirmiş olacağız” dedi.

İnceleyin

Katma değerli üretim yatırımıyla Sözal Kimya global marka olmayı hedefliyor

Tekstil kimyasalları ve boyar maddeleri alanında  2007’den bu yana faaliyet gösteren Sözal Kimya; plastik, su ...

Bir Yorum

  1. Merhaba, Acıbadem üniversitesi ortopedik ortez ve protez teknolojisi okumaktayım çalışmalarınızın görsel dökümanını paylaşma şansınız varsa eğitim amaçlı memmun olurum. Birde özellikle spastik bireyler için kinetik tedaviye yönelik soft ortez olarak tabir edebileceğim işleriniz tasarımlarınız mevcutmudur veya bu konuda bilgi alabileceğim bir kurum veya kuruluş hakkında şayet biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim. Başarılar ve İyi çalışmalar dilerim.