İlay yeni Monforts kurulumuyla enerjiye büyük önem atfediyor

40.000’den fazla hazır giyim tasarım modelinden oluşan bir veri tabanına ve son derece entegre bir üretim yapısına sahip olan Bursa merkezli İlay Tekstil, moda dünyasının sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı ve yapıcı çözümler sunma konusunda uzmandır.

1993 yılında kurulan şirket Avrupa’ya yayılmış müşterileri yanında birçok önde gelen Türk markaları için baskı teknikleri ve teknolojilerinde liderlik noktasında bir itibar kazanmıştır. 500 kişinin üzerinde özel bir istihdam gücüne sahip şirketin fabrikası, kumaş dokuma ve çözgülü örmeden başlayıp, kapsamlı boyama, terbiye ve baskı işlemlerinden nihai giysi hazırlama ve paketlemeyi kapsayan 50.000 metrekareden fazla bir alana yayılıyor.

Şirketin üretim müdürü Fikri Savaş, “Inditex ve Otto gibi büyük markalar da dahil olmak üzere Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya ve İngiltere’deki müşterilere ürün tedarik ediyoruz,” diyor. Coğrafi erişimimizi hem güçlendirmek hem de genişletmek için artık hem Barselona hem de New York’ta ofisler kurduk. Sürdürülebilir üretim hem biz hem de müşterilerimiz için çok önemli. Yaptığımız her yeni teknoloji yatırımıyla bunu geliştirmek istiyoruz,” diye ekliyor.

Misyon

Hatasız ve kaynak verimli üretimde sürekli ilerleme sağlama misyonuyla İlay, iki metre çalışma genişliğine ve sekiz TwinAir haznesine sahip yeni bir Monforts Montex ramöz hattını teslim aldı.

Fikri Savaş, “Bu kurulum bize tüm proses parametreleri için çok daha gelişmiş kontrol seçenekleri sağlıyor ve yerini aldığı eski ramöze kıyasla, özellikle yaptığımız enerji tasarrufundan etkilendik,” diyor.

Montex ramözlerinde enerji tasarrufu elde etmek, uzun yıllardır Almanya’daki Monforts tasarımcıları ve mühendisleri için ana odak noktası olmuştur. Bir Montex ramöz içindeki TwinAir ısıtma haznesi sistemi ile, üst ve alt hava akışları birbirinden tamamen bağımsız olarak düzenlenebilir ve ısının yalnızca gerektiği zaman ve yerde uygulanmasını sağlar. Optiscan dengeleme sistemi, son derece ekonomik ve temassız kurutma için nozüller ve kumaş arasındaki mesafenin sürekli otomatik değerlendirmesini sağlar.

Ram içinde ortaya çıkan sabit buharlaşma oranı, optimum enerji kullanımını sağlar. Buna ilave olarak, TwinAir odaları, düşük ısı yayınımı için özel panellere, tüm bağlantı konumlarının ve oda erişim noktalarının dikkatlice kapatılmasına ve hem girişte hem de çıkışta hava kilitlerine sahiptir.

Monforts ramözleri enerji verimliliği açısından kriterleri belirliyor

Monforts’un Türkiye temsilcisi Neotek’in kurucusu Ahmet Kılıç, “Monforts ramözleri enerji verimliliği açısından kriterleri belirliyor ve kaynakları korumaya yardımcı oluyor” diyor. “Kurutmadan önce belirli bir işlem için ilk nem içeriği gereksinimini otomatik olarak minimum değere ayarlamak, ısı buharlaşmasının ve dolayısıyla enerji tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Kurutmadan önce belirli bir işlem için ilk nem içeriği gereksinimini otomatik olarak minimum değere ayarlamak, ısı buharlaşmasının ve dolayısıyla enerji tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Germe çerçevesinin hermetik sızdırmazlığı, ısıtılmış hava kaybının yanı sıra aşırı soğuk hava girişini de önler- ki bu ilk etapta dışarıda tutulmazsa tekrar ısıtılması gerekir.”

Yeni Montex hattı, İlay Tekstil’de gerek kurulum gerekse de devreye alma sırasında herhangi bir sorun yaşanmadan Ağustos 2020’de tamamlandı.

İlay’ın Üretim Müdürü Fikri Savaş, “Neotek’in sahipleri montajı dikkatle takip etti ve makine ile en kısa sürede üretim yapabilmemiz için bize her konuda destek oldu. Makineyi kuran ve çalıştıran teknisyenler çok girişkenlerdi ve kendi ekibimizle çok uyumlu bir şekilde çalıştı,” diye sözlerini tamamlıyor.”

İnceleyin

ITMA Asya 2021’de Stäubli yenilikleri

ITMA Asya 2021’de Stäubli, tekstil fabrikalarına yeni ve genişletilmiş faydalar sunan, son teknoloji ürünü, üst ...