Denge’den İnsan Ve Çevre Dostu Özel Ürünler

71993 yılında tekstil yardımcı kimyasalları üreticisi olarak kurulan Denge Kimya, Türkiye’de Trakya, Ege, Doğu ve Bursa bölgelerinde ve yurtdışında farklı ülkeler de ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Denge Kimya tarafından üretilen başlıca ürünler tekstil ön işlem ve bitim işlemlerinde kullanılan tüm yardımcı kimyasallar, silikonlar, köpük kesiciler, reçineler, endüstriyel kimyasallar, su arıtma kimyasallarıdır. Denge Kimya Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Rüstem Aldatmaz, firmanın çalışmaları ve sektörün durumu ile ilgili görüşlerini bizimle paylaştı.

Sektörümüzün önde gelen firmalarından biri olarak kısaca firmanız ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

“Firmamız, gelişmiş donanıma sahip Ar-Ge laboratuarlarında ürünlerini sürekli geliştirmektedir ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütürken; iç ve dış piyasalarda ortaya çıkan ihtiyaçları, müşteri isteklerini ön planda tutarak ekonomik çözümler üretmekte, insan ve çevre sağlığına duyarlı özel ürünler geliştirmektedir. Ayrıca gelişmiş teknolojiye sahip boya ve uygulama laboratuarında müşteri odaklı çözümler sunulmaktadır. Denge Kimya Momentive, Biporin, Nippon Kayaku gibi dünyanın onde gelen firmaları ile ortak çalışmalar sürdürmektedir.”

Firmanızın piyasaya sunmuş olduğu yeni ürünler ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

“Tekstil terbiye sektöründe maliyetlerin artması ve   pazardaki ekonomik sıkıntılardan dolayı talebin düşmesi firmaları zorlamaya başladı. Bu nedenle Denge Kimya olarak terbiye sektöründe enerji ve proses maliyetlerinin düşüren yöntemler üzerine projeler geliştirmekte ve piyasaya sunmaktayız. Özellikle yüksek haslıklı ve tekrarlana bilirliği yüksek olan pes/viskon karışım kumaşlar için aynı banyoda boyama projesi müşterilerimizin yoğun ilgisini çekti. Bu proses sayesinde enerji maliyetleri ve boyama sürelerinde kısalma sağlayarak işletme verimliliklerini artırdılar. “

Tekstil kimyasalları, tekstil ürünlerine nasıl bir katkı sağlıyor. Kimyasallar tekstil sektörünün neresinde yer alıyor?

“Tekstil kimyasalları kullanılarak  hayal bile edemediğimiz çok çeşlitli fonksiyonlara sahip kumaşlar elde etmek mümkündür. Katma değeri yüksek, estetik, teknik performans ve fonksiyonel özellikler için tekstil yardımcı kimyasallar her zaman sektörün en önemli unsuru olmaya devam edecektir. Bu tarz ürünler en önemli ihraacat kaynağımız olan tekstil endüstrisine soluk aldıracaktır.”

Çevre ve insan sağlığı konusunda yapılması gerekenler nelerdir?

“Dünya çapında kullanılan kimyasalların %20-30’nun tekstil için kullanıldığını ve 1 kg kumaş için ortalama 50-70 lt su tüketildiğini düşünürsek sektörün çevre ve toplum için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Bu konuda mevzuatlar ve yapılması gerekenler standartlarla belirlenmiştir. Sektör gereken hassasiyetini göstermeli ve Ar- Ge faaliyetlerini bu konuda daha fazla artırmalıdır. Denge Kimya’da üretilen tüm kimyasallar, insan sağlığına duyarlı test standartları göz önünde bulundurularak tasarlanır.  Ürünlerimizin tamamı İnditex, Gots, Reach gibi önemli tüm standartları sağlamaktadır.”

Sürdürülebilirlik sizin için ne ifade ediyor?

“Sürdürülebilirlik; her alanda kaynakların etkin kullanımını sağlayan ve çevresel dengeye önem veren  bir model olarak geleceğimizin garantisidir. Sürdürülebilir bir gelecek için Denge Kimya Ocak 2010 tarihinden itibaren KalDer’in öncülüğünde ki, Ulusal Kalite Hareketine katılarak “Mükemmellik Modeli”’ni yönetim modeli olarak temel almıştır. Bu konuda 2014 yılı içerisinde EFQM den 3 yıldız yetkinlik belgesini almaya hak kazanmıştır.  Önümüzdeki iki yıl içerisinde 5 yıldızı hedeflemektedir.”

Sektörün kalifiye eleman durumu nedir? Konu hakkında görüşleriniz ve yapılması gerekenler nelerdir?

“Tekstil kimya sektöründe  teknik servis ihtiyacının fazla olmasından dolayı yetişmiş bilgili ve deneyimli elemana ihtiyaç bulunmaktadır. Fakat sektör yetişmiş tekstil ve kimya bilgisine sahip mühendisler bulmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle üniversitelerin mühendislik bölümleri ile sanayi daha çok iletişim halinde olmalı ve işbirliklerini artırmalıdır. Beraberinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde  bünyesinde yeni mezunlara daha fazla iş imkanları tanımlı ve çalışan memnuniyetine önem vermelidir. Tekstil sanayicileri OSB ler ile beraber eğitimde ortak projeler yürütmeli ve eğitime lise düzeyinde başlanması ara kadrodaki ihtiyacı azaltacaktır. Denge kimya olarak üniversiteler ile birlikte iş birlikleri içerisindeyiz, ‘’Sektörle tümleşik eğitim ‘’ uygulamasını uygulamaktayız. Bu uygulama ile mühendislik fakültesi son sınıf öğrencileri bir yıl boyunca haftanın üç iş günü bir fiil Denge kimyada çalışmaktalar. Hem öğrencilerin yetkinlikleri artmakta, hem de firmamız kendi disiplininde eleman yetiştirmektedir.”

Dünya kimya sanayisini dikkate aldığımızda Türk kimya sanayimiz hangi ligde yer alıyor? Tekstil kimyasallarındaki trendler nelerdir?

“Tekstil yardımcı kimyasalları tekstil sanayisinin önemli bir dalıdır. Bir çok yerli kimyasal üretici firma tekstil makina sektöründe olduğu gibi dünya standartlarında üretim kalitesiyle rekabet gücünü yakalamış ve ilerleme kaydetmiştir. İhraacat rakamlarının artması da bu açıdan uluslararası çerçevede dikkate değer gelişme kat ettiğini göstermektedir. Tekstil sektöründeki trendler  teknolojinin gelişmesiyle berber çok kısa sürede değişmektedir. Önümüzdeki süreç kumaşların insan sağlığına duyarlı çevre dostu ürünlerle üretildiği özel efektlerle çeşitlendirdiği bir pazara sahip olacaktır. Canlı renkler ve desenler tasarımcıların vazgeçilmezi ayrıca su itici apreler, kir tutmazlık, özel aplikasyonlar, eskitme efekti, vb aplikasyonlarla birlikte enerji tasarrufu sağlayan ürünler önümüzdeki günlerde pazarda yerini alacaktır.”

Önümüzdeki süreçte sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Önümüzdeki süreçte kullanılacak tekstil ürünleri için çevre dostu tekstil üretimi zorunlu olacağından, çevre dostu üretim teknolojilerine öncelik verilmelidir. Ayrıca enerji ve suyu tasarruflu kullanan ve bunların geri kazanımını sağlayan üretim teknolojileri kullanılmalıdır. İşlem parametrelerinin  otomatik kontrolüne yönelik sistemler, kimyasal yardımcı madde kullanım fazlalıklarının en aza indirilmesini ve ilk seferde  doğru boyama performansının geliştirilmesini sağlamak önümüzdeki süreçte kaçınılmaz olacaktır. Denge kimya bu konularda sektöre liderlik etmeye devam edecektir. Türkiye de tekstil kimya sektöründe mevcut kurulu üretim kapasitesinin fazla olması ve artan üretim kalitesi bundan sonraki yıllarda da ihracata rakamlarına olumlu yansıyacaktır.”

İnceleyin

Hunstman ve Bao Minh Textile’den medikal izolasyon önlüklere yönelik önemli işbirliği

Huntsman Textile Effects ve Vietnam’daki en büyük ve en modern dokuma kumaş üreticilerinden biri olan ...