Cotton Incorporated 2016/17 Sonbahar/Kış Trendlerini İstanbul’da Sundu

CottonCotton Incorporated ve Cotton Council International gelecek sezon trendlerini Türk tekstil ve hazır giyim sektörü ile Courtyard Marriott Airport Otel’de geleneksel hale gelen sunumları ile paylaştı. Öncü markalarla yapılan özel toplantılar ile birlikte, Türk tekstil, hazır giyim ve tasarım alanlarından 140’ı aşkın katılımcı 2016/17 Sonbahar / Kış sezonunun kumaş, renk ve silüet trendlerini yakından görme fırsatı elde etti.

Disruption (Bozulma):

Trend:

Hayatlarımızın nekadar çok programlanmış hale geldiğinden yola çıkarak, yenilikçi dürtünün donuk kaldığını farkediyoruz. Toplumun farklı sektörlerinde isyan içinde debelenmek bize pekçok şeyden silkelenme imkanı veriyor. Dikkatlice çizilmiş ve otomatikleşmiş rutinlerimizden saptıkça tazelenebiliyoruz ve dikkatlerimizin dağılmasında değer buluyoruz. Kah politikaya mizah katmak, kah eğitim sistemini kışkırtmak şeklindeki minik bozulma noktaları yeni hedef kitlelerinin katılımına imkan tanıyor. En belirsizden en şiddetlisine kadar müdahaleler daha çok yaratıcılığın evrimine dair bir hayat ortaya çıkardıkça rehavetimiz şoke oluyor.

Renk:

Disruption bize yeni tasarımlar oluşturmayı düşünmek için meydan okuyan ve dalgalar oluşturan bir renk hikayesi. Bu palet görsel doğaçlamaya uygun. Kibirli feminen ilhamı almış nötr renkler, fuşya ve yeşilin rasgele atışlarına karşı sıralanmış canlı mavi ve turuncu tonları tamamlamakta. Önemli olan dengelemek değil, rutin düzeni şaşırtacak doğaçlama orjinalliği yakalamak.

Population 1 (Nüfus: 1):

Trend:

Bu trend bizi medeniyetten uzaklara götürüyor. Daha bağımsız-akıllı avam solo var olmaya değer veriyor. Biz paradigmadaki kaymayı görüyor ve tek başına yapılan seyahatlerde gelişen, aynı zamanda tecrübeleri edinilen nesnelere tercih eden hayat tarzlarına rastlıyoruz. Özellikle şehir sakinlerine, şu ana dek olmadığı kadar, iyi tasarlanmış tek kişilik konutlar sunuluyor. Perakendeciler, markalar ve seyahat guruları da aynı şekilde bu maceracı, bilgili, özgür-beyinli gruba hitap etmek için notlarını alıyor.

Renk:

İzole edilmiş, yansıyan güzellikten bahseden buzsu bir palet. Bu palet elements of frost, greyed mist ve crystal blue light renklerini bir araya getiriyor. Crisp snow ve shade black karamsar ve baygın mavi ve grilerle duygusuz ortamda kontrast oluşturuyor. Tek yumuşaklık sonsuz alanda al al doğan güneşlerin adına konuşan soluk pembe. Bu, çok sade ve katı fakat aynı zamanda nefes kesen, en az çabayla güçlü etki uyandıran bir palet.

less (__siz):

Trend:

Hiçbirşey mutlak değil. Etiketlenmemek arzusu kimliği yutuyor. Biz şimdi en sevdiğimiz özelliklerimizi seçip ayırıyor ve bir arada eritip fikirlerimizi meydana getiriyoruz. Değişen, rollerin kesinliği ve inançlarımızı nasıl tanımladığımız. Homojenize edilmiş toplum safhasına mı giriyoruz? Orada evrensel bir estetik veya ırk, cinsiyet, yaş yada diğer bilinen segmentler dışında yeni bir demografik olacak mı? Toplumlar, kendimizi ve tercihlerimizi nasıl tanımladığımıza dair yeni ve aydınlanmış konsepte dahil oluyor.

Renk:

Her yöne şekil değiştirebilen  zengin, sofistike bir palet. Icy mint ve Au Naturel ile dengelenmiş özlü sonbahar renkleri olan caramel, deep teal ve mahogany. Bu tonlar diğer dört trendin renk paletleri ile kolayca entegre olurken bütün pazarlarda iyi karşılanıyor. Bu renklerin zahmetsizce karışımı üst uçtaki baskı ve desenlerde ortaya çıkıyor. Bu renkler her manzaraya ince nüans katabildiğinden havlı kumaşlar yeni, gür bir kimliğe kavuşuyor.

Behavioral Nudge (Davranışsal Dürtü):

Trend:

Behavioral Nudge, kişinin mantıklı ve verimli bir şekilde kendini geliştirme veya en iyi “kendi”’sini süsleme fikrinin keyfini sürüyor. Giyilebilir teknolojiler ve veri senkronizasyonu daha üstü kapalı kalırken şimdiye kadar olduğundan daha bulunabilir ve hazır hale geldi. Bu cihazlar bizi tercihlerimize ve belirli etkileşimlere doğru dürtmekte iken bize hala kendine özel bakış ve tecrübeler sunmakta. Kontrolü bir noktaya kadar bırakmak bize başka alanlardaki fırsatları sunuyor. Dolu dolu büyüme hayatımızı stratejik ve kasti olarak yapılandırmamızla elde ediliyor.

Renk:

Kabaran enerjiyi yayan, meraklı, grafik bir palet. Sage ve beige gibi bilinen nötr tonlar ile Electrified Lime ve Purple Lacquer’ın konuşkan ortaya çıkışlarının karışması bu paleti hem komforlu hem de benzersiz kılıyor. Bu renk paleti akış ve değişim içinde olduğundan Soft lilac ve creamy white, ebb and flow tonlarını kıvama getirmekte. Behavioral nudge emin ve melez bir renk tertibi olup teknik esinlenmelere sahip kumaşlara, aynı zamanda da üst uçtaki yenilikçi kumaşlara uygun görünüyor.

Preservation (Muhafaza):

Trend:

Aralıksız adımlarımızın son hıza ayarlı olmasıyla ve biz manevi özelliklerimize tutunmaya çalışırken, Preservation bizi insan yapan şeyleri kutlamakta. İnsani bağlar, içgüdü ve ilham bizi insan olarak ayrı yere koymakta. Ancak, bizim meydan okumamız bu insani özellikleri günümüzün mekanikleşen toplumunda sürdürmek. En temel insani özellik olan hafıza bile, teknolojiyi hayatımızı yorumlayama, düşünme ve hatırlamayı bizim için yapmasına bıraktığımızda zedelenmekte. Katmanların tümü geri soyulduğunda, zengin bir hayat sürmemiz için özümüzdekilerin gerekli olduğunu farkederiz. İnsan eli değmiş, insani miras ve sanatçılık bu trendin başında bulunuyor.

Renk:

Preservation, duygularla yüklenmiş sorgusuz sualsiz güzel bir palet. Gözlemci içgüdüsel olarak kırmızıların bordodakı zengin uyumuna, Bold cherry ve vintage’dan esinlenen Pressed Flower tonlarına çekiliyor. Bu çekici renklerde bestelenmiş sıcaklık derin siyah, ışıldayan inci sarısı ve bir parça şeftali rengi ile daha da pekiştirilmiş. Bu sayede, parçalara ayrıldığında da ilgiyi canlı tutan ve birçok yorum barındıran, çarpıcı palet ortaya çıkmakta.

Kumaş Notları:

Disruption

–       Ters çevrilebilen, pamuklu jakar örgülerde dijitalleştirilmiş çizgiler

–       Büyük ölçekteki kesme kumaş desenlerinde bağlantısız şekiller modern yama oluşturuyor

–       Bozulmuş grafik desenler geleneksel pamuk dış giyimi sallayıp silkeliyor

Population 1

–       Pamuk/nylon karışımlarda armürlü desenler çatlak görünüm ve doku ortaya çıkarıyor

–       Pamuk süprem üzerine bağlanmış nylon şeffaf süprem süzülme ilüzyonu oluşturuyor

–       Armürlü kumaşta donmuş görünüm kaplama ve kumlama ile elde ediliyor

less

–       Pamuklu dimi dokumalarda karşıt renkli iplikler holografik görünüm yaratıyor

–       Sanatsal görünüm için giysi baskılı trikoda kumaşın arka yüzü dışta kullanılıyor

–       Açık örgü yapılarda metalik iplikler ağırlık hayali oluşturuyor

Behavioral Nudge

–       3-boyutlu origami detayları pamuklu kadın giyimde heykelsi etkiler meydana getiriyor

–       Beklenmeyen renk aralıklarında degrede iplikler melanj triko örgüleri güncelliyor

–       Dokunulası denim; zımbalama ile delinmiş ve şeffaf kaplamalı

Preservation

–       Dokulu dokumaya şeffaf folyo sırlı seramikleri anımsatıyor

–       Pamuklu interlok örgüde akan permanganat baskı

–       Yüksek-karşıtlık renklerinde crinkle efekti kadifedeki genel kabarıklığı artırıyor

İnceleyin

Katma değerli üretim yatırımıyla Sözal Kimya global marka olmayı hedefliyor

Tekstil kimyasalları ve boyar maddeleri alanında  2007’den bu yana faaliyet gösteren Sözal Kimya; plastik, su ...