Bilişim Teknolojisine Yatırım Yaptı Ürün Teslim Süresini %60 Kısalttı

mujdeDünyadaki ilk entegre çorap tesisine sahip olan altın iplik şirketi BT yatırımı yaparak iş süreçlerini kısalttı.

Hepimizin yakından tanıdığı “MÜJDE” markasıyla uzun yıllardan bu yana iplik ve çorap üreten ve fabrikalarında poliamid chipslerden çorap üretebilen dünyadaki ilk entegre çorap tesisine sahip olan Altın İplik ve Çorap Sanayi A.Ş. uzun yıllardan bu yana lider iş uygulaması yazılım şirketi Infor çözümlerini kullanıyor. Bu doğrultuda 13 Mayıs tarihinde Altın İplik’in Çerkezköy’de bulunan üretim tesisine basın turu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinlikte Infor Ülke Müdürü Yasemin Giden, Altın İplik’in dünyada ve Türkiye’de yaptığı çalışmalar ve Infor’un bu çalışmalara katkıları hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

Maliyet Tasarruflarını Arttırmak İçin Infor’un Ürünleri Genişletildi

Çokuluslu bir pazarda hızla büyüyen işini, artan kapasitesini ve kaynaklarını yönetmekte ve kontrol etmekte yaşadığı güçlükler, Altın İplik şirketinin BT ekibini, mevcut ERP sistemini geliştirme arayışına itti. Şirket maliyet tasarruflarını artırmak, süreçleri basitleştirmek ve tüm iş süreçlerini tek, entegre ve kullanımı kolay bir uygulamadan yönetebilmek ve takip edebilmek için, sistemini kullanmakta olduğu Infor LN ERP çözümünün son sürümüne yükseltmeye, bu süreçte Infor’un iş ortağı olan kendi çözüm sağlayıcısı Elan’la çalışmaya karar verdi. Bu karar, şirketin 1500’ün üzerinde çalışanının tümü için tek bir İK sistemi dahil, tek entegre uygulama kullanmasına olanak sağladı.

Altın İplik, 12 milyon düzine çorap ile 6.000 ton iplik üretme kapasitesine sahip. Şirket toplam çorap ve iplik kapasitesinin %60’ini başta Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri olmak üzere ihraç etmektedir. Şirket bünyesinde 1.500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlamaktadır.

Infor LN, doğruluğu ve görünürlüğü geliştirmeyi amaçlayan çoklu ölçüm birimleri, lot kontrol ve ağırlık kontrolü dahil tüm stok için ayrıntılı envanter yönetimini sağlamaktadır. Sipariş gereksinimlerini dengeleyerek ve verimliliği optimize ederek, her aşamada iş emirlerini ve görevleri kontrol etmektedir. Ayrıca işgücünü yönetmekte, çalışmalar için zaman çizelgesi oluşturmakta, rotaları planlamakta ve maliyetleri izlemektedir.

Konuyla ilgili olarak Altın İplik Çorap’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nahit Özcan “Yeni ERP altyapımızdan çok memnunuz. Esnekliği artırmanın yanında, hata sayısını azaltarak üretim sürecini daha da kolaylaştırdık. Tüm malzemeleri ve ürünleri daha net izleyebilmemizi sağladı. Şu anda sistemde 50.000’i aşkın kalem izleniyor ve buna rağmen hata oranları 1/40.000’in altında. Naylon hammaddesinden ambalajlı çorap üretimine kadar geçen süre iki haftadan yalnızca 3 güne düştü. 3 aylık üretim kapasitesine eşit olan stok seviyesini azaltmayı da başardık. Müşterilerimizin verdiği %80 satın alma garantisiyle, şu andaki stok seviyemiz neredeyse 1 aylık üretim kapasitesinde.” dedi.

“Mevcut süreçlerin dikkatli bir analizini yaparak, zayıf noktaları ve bunların üstesinden gelmenin en iyi yollarını belirleyerek işe başlamanın doğru bir karar olduğuna inandıklarını söyleyen Özcan, Verimliliğimiz açısından hayati önem taşıyan kilit ölçüte odaklandık. LN ihracatta teslim süresini 6 haftadan 2 haftaya indirmemizi sağladı. Artık süreç maliyetleri Infor LN’de izlenebiliyor ve şirket bu sistemi kullanarak süreç maliyetlerinde %18 gelişim sağladığının altını çizdi.

İnceleyin

BCF S8 Tricolor, çok renkliliğe doğru eğilimi dikkate alıyor

Oerlikon Neumag, verimli, tek renkli veya üç renkli bir varyant olarak BCF S8 halı ipliği ...