Tekstilin nefes kesen dünyası 

UCMTFUCMTF, genellikle kendi pazarlarında lider olan 30 adet tekstil makinesi üreticilerinden oluşan bir  gruptur.

Toplam yıllık cirolarının 1 trilyon Euro’su    (1.1 trilyon Amerikan Doları), Fransa’yı altıncı tekstil makinesi ihracatçısı yapmaktadır. Bu şirketler uzun elyaftan iplik üretimi, iplik bükümü, ısı ayarı, jakar ve armür, halı sistemleri, boyama ve apre, apre süreçleri için keçe ve kemer,  dokunmamış kumaşlar, hava ve geri dönüşüm süreçlerinde güçlüdür.

UCMTF’nin başkanı Bruno Ameline ve sekreteri Evelyne Cholet, ITMA Milano 215’te Fransız makinelerinin 2015’te Avrupa’daki ve dünya tekstil endüstrisindeki yerini belirtti. Bunun yararı ise ITMA ziyaretçilerine, Fransız makine standaları gezerek Fransız üreticilerin kopyacılarla nasıl baş edeceğini görmelerini sağlamaktadır.

Fransız tekstil makine üreticilerinin 2015’te durumu nasıl?

“2014 yılında birçok uygulama alanında en iyi seviyeye ulaştık, birçok şirketimkz rekor satışa ulaştı ve siparişler halen gelmektedir. 2015’deki durum ise bazı pazarlarda öngörü eksik olduğundan hala kesin değil. Satışlarımızın %10’nundan fazlasını yaptığımız için sizin pazarınız bizim için çok önemli biliyorsunuz. Pazarınız Türk yatırımcılar sayesinde hala çok aktif ancak kısa dönemde ufak bir düşüş beklenmektedir. Türk tekstil ve halı üreticileri ile uzun süreli anlaşmalar imzaladığımıza göre bu yavaşlama uzun süreli olmayacak.

Çin’de ciddi bir yavaşlama söz konusu ve bu iplik üretimi ile dokumada fark edilir niteliktedir. Eğer topraklar yumuşak olursa ya da yatırımlar ve büyüme geri gelirse yavaşlamanın ivmeleneceğini söylemek zor olacak. Hindistan konusunda daha pozitifim, tekstil endüstrisinin modernizasyonu geleceği için hayatidir ancak yatırım kararları düşündüğümüzden yavaş verilmektedir. Diğer Asyalı pazarlar aktif ve Endonezya, Tayland, Güney Kore gibi yerlerde yatırım durumları oldukça pozitiftir. İran’da modernizasyon acil, girişimciler engellenmektedir. Projeler gelişmiş ancak uluslararası plitik çevre ve finansal devreler hala belirsizdir. Büyük olasılıkla yakında bu pazarla ilgili daha fazla fikre sahip olacağız.

Amerika’daki ekonomi açıkça görülüyor ki büyümektedir, şist gazı ve şist yağı üretiminin maliyet yapısında gerçek etkileri var ve karlı yatırımları finanse etmek sorun değil yani makinelerimiz için pozitif bir pazardır. Teknik tekstil, halı üretimi ya da geri dönüşüm gibi bazı uygulamalarda bazı şirketlerimiz in uygun ama söylediğim gibi giyim endüstrisinin yeniden yerleştirilmesinin bir trend olacağını düşünmüyorum. Güney Amerika konusunda, Brezilya yüzünden hayal kırıklığına uğradık. İflas problemleri yüzünden büyüme durmuş durumdadır. Batı Avrupa, Doğu Avrupa ya da Merkez Asya gibi pazarlar iyi gidiyor ancak, Çin’de bir azalma olursa bunu telafi edecek kadar iyi değil. Sonuç olarak 2015 için pozitifim, daha iyi bir sipariş rezervimiz ve iyi derecede pozitif bir geleceğimiz var.”

Evet ama Avrupa’da tekstil endüstrisi daraldı. Bu endüstrinin Avrupa’da bir geleceği var mı?

“Herşey işçi yoğunluğu olan giyim sektörü ile başladı. Tekstil üretimi müşterileri için daha yakından takip edilmemektedir. Ancak birçok yenilik ve teknoloji hala Avrupa’dan gelmektedir. En prestijli firmalara bakıldığında tasarımcılar Paris ya da Milano gibi noktalarda konumlanmaktadır. Teknik tekstillere bakıldığında Avrupalı ve Amerikalı şirketler hala yenilikçidir ve üretimin çoğu buralarda yapılmaktadır. Tekstil makinelerine bakıldığında ise en iyi firmalar Avrupa’ya aittir ve ITMA Avrupa en büyük tekstil etkinliğidir.

Avrupa’daki veya Amerika’daki bazı şirketler müşteri servisini geliştirmek ve enerji fiyatları ile ham madde kalitesi konusunda avantaj elde etmek için yeniden konumlandırılmıştır. Yeniden konumlandırmanın yeni trend olacağını düşünmeseydim ama Avrupa’daki düşüşün sona erdiğini düşünüyorum,  Avrupa tekstil endüstrisi başlıca oyunculardan biri olmaya devam edecek.”

 ITMA Milano’dan ne bekliyorsunuz?

“ITMA 2015, kesinlikle katılınması gereken bir etkinliktir. Bu zamana kadar fuar alanının 103.000 metrekaresi rezerve edildi ve bu daha şimdiden Barcelona’daki son fuardan %25 daha fazladır. Son 4 yıl boyunca, birleşmelere bağlı olarak tekstil makine üreticileri azaldı. Bu demek oluyor ki makineleri sergilemek için daha fazla alana ihtiyaç var. Fuarda enerji, su ve ham madde korunumu konusunda birçok yenilik yer alacak. ITMA’nın 2015 mottosu ” sürdürülebilirlik yenilikleri sanatının uzmanı”, sürdürülebilirlik bu dönemde başlıca kara vermeyi sağlayan özelliklerden biridir.  Fransız makine üreticileri sürdürülebilirlikle ilgili hali hazırda birçok şey yaptı ve bu bakış açısını projelerimize ve araştırma ve geliştirme programlarımıza dahil etmekteyiz. Her yerden ziyaretçi gelmesi beklenen Milano’da fazla sayıda firma ile yenilikçi projelerini temsil edecekler.

ITMA’nın yer alacağı şehri seçmek fuarın başarılı olması için önemli niteliktedir. Bildiğiniz gibi fuar uygun fuar alanı ve seyahat olanakları sunan Avrupalı ülkeler arasında gezinmektedir ve eminim ki nesnel çekici güçte çok önemlidir.   Milano son zamanlarda çekici bir bölgedir.”

Neden ITMA ziyaretçileri Fransız makine üreticileri standlarına gelmelidir?

“Tabi ki farklı şirketlerin yeniliklerini görmek için. Şirketimiz SME’s gerçek girişimciler tarafından yönetilmektedir. Biz yenilik ve pazar odaklıyız. Makineleri tasarlar ve üretir aynı zamanda en iyi servisi sağlarız. Bu bizim DNA’mızda var. Yenilik konusunu açmışken en iyi bilinen tekstil makineleri buluşçusu Jacquard’haatirla o bir Fransızdı.

Bugün şuan ki becerilerimiz, uzmanlığız ve tecrübemizle müşterilerimiz için yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Bunu tekstil makine bilgisine sahip mühendislerimiz sayesinde ve müşterilerinizle olan geçmişimjzden yola çıkarak yapmaktayız. Fransız makine üreticisi SME’s bile en çok hareket bulunan müşteri lokasyonlarına en iyi servisi verebilmek için çok etkin bir ağ kurdu. Müşterilerimizi nerede olsalar destekleriz. Bunu ofis, bayi, ajans veya dağıtıcı aracılığıyla yaparız. Yedek parçalar için üyelerimiz her zaman aktifti, bazıları en çok beklenen parçalarda nakliyatta gecikme yaşamamak için Gaziantep’te  doğru servis seviyesi ile bayiler açtı. Pazarlarında yeni ürünler tanıtmak, güvenilir ve maliyet dostu üretim için müşterilerimizle çalışırız. Bize gerçek rekabet avantajı kazandırır.”

Kopyacılık tehlikeli olabilir bununla nasıl başa çıkılır?UCMTF-İRAN

“Birliğimizde, bu önemli konu üzerinde çalışmak için bir grup kurduk. Kesinlikle entellektüel özelliklerimizi korumaya ihtiyacımız var, bu bizim en önemli varlığımızdır. Kopyacıları agrasif bir şekilde dava edeceğiz. Patentlerimiz ve markalarımızla ilgili güçlü iddaalarımız var. Çoğu müşterilerimiz yani uzun süreli ortaklarımız bunun gelecekte onların yararına olacağını bilmektedir. Kopya yedek parça kullanılan makinelerde garantide bulunamadığımıza göre bu parçaların kullanımı ile ilgili daha fazla ilgileneceğiz.  Her şirket, ulusal birlik, Cematex ve makine üreticisi, işimizin bu hassas konusu hakkında çalışmak zorundadır. Kopyacılara karşı bu savaşta devletten, uluslararası kuruluşlardan ve yargı organlarından hep daha fazla destek almaktayız.”

Birliğiniz bireysel kuruluşlara nasıl yardım etmktedir?

“Çok düzenli bir şekilde toplanır ve projelerimizle ilgili çok açık bir şekilde konuşuruz. Bütün makineleri sunduğumuzda, müşterilerimiz bütün bir proje istediğinde üretim hattının tamamını oluşturmak için bir takım toplarız.

UCMTF Poromosyon komitesi uluslararası başkan yardımcımız Christian GUINET’in yönetimindedir ve dünya çapında aktif fırsatlar sunar. Her sene  UCMTF, iki ülkede seminer düzenler.

Bu Nisan 2015’te Özbek tekstil endüstriden sorumlu bakanı M.Ilkhoom KHAYDAROV ve ana sermaye şirketinin kurul başkanı Taşkent ve Bukhara’da konferans organize etti.  Özbek tekstil şirketleri gayet iyi bir katılım gösterdi.

Haziranda İran’da Tahran, Kaşhan,  İsfahan ve Yazd, olmak üzere 4 farklı yerde konferans düzenledik.  Fırsatlarımızı daha iyi tanıtmak, İranlı üreticilerin ihtiyaçlarını anlamak, onlarla direkt kontak kurmak için bir yerde büyük bir etkinlik değil dört farklı bölgede yapmaya karar verdik. UCMTF Promosyon Komitesi 2014’te bir seminer sırasında, Rusya tekstil endüstrisinin endüstrileştirilmesi için dayanışma için kuruldu. SOYUZLEGPROM’un Başkanı Serguei RASBRODIN, UCMTF’nin Başkan Yardımcısı Christian GUINET ve Sekreteri Evelyne CHOLET resmi Anlayış Genelgesini 21 Nisan 2015’te Moskova’da imzaladı.”   

Nasıl bitirebilirsiniz?

“Dünya çapında, tekstil üreticileri yeni pazar açma, yeni ürün tasarlama, bunları güvenilir yapma, maliyet dostu olma ve sürülebilir yollar bulma konusunda birçok engelle karşılaşmaktadır. Bugünkü çok değişken ortamda yön bulabilmek için, yenilikçi çözümler ve gelişmiş teknolojiler sağlayan stratejik ortaklara ihtiyaçları vardır. Fransız makine üreticileri bu tür ortaklıklar için iyi bir pozisyona sahiptir. Kritik projelerde kapsamı ve coğrafik konumu ne olursa olsun bilinen bir uzmanlığa sahiptir. Müşteri ilişkilerimizin kalitesi ayrıca takımlarımızın onları saf tekniğin ötesine gitmesine imkan tanıyan stabilliğine dayanmaktadır. Kişisel olarak, tekstil endüstrisinde çalışmaktan çok memnunum çünkü nefes kesici bir dünyadır. Giyimi düşündüğümde tasarımcıların kalitesi, kalite standartları,  üreticilerin lojistiği ve dağıtımı konularına hayran kalıyorum.  Ev tekstili ve halı üretimini düşündüğümde ise, bazı halı üreticilerinin girişimciliğine hayran kalıyorum.  Teknik tekstil yeni açılan bir pazardır ve hızla büyümektedir. Söylemeye gerek yok ama tekstil makinelerinin, üretkenliğine, güvenilirliğine, çalışanlar için güvenli özelliklere sahip olmasına ve enerji korunumu yapmalarına hayran kalıyorum. Ayrıca ITMA gibi bazı başlıca endüstri etkinliklerine de hayranımdır. Bu endüstriyle ilgili büyük beklentilere sahibimdir. İlgilenen herkese ITMA Milano’daki kapılarımız daima açıktır.”

İnceleyin

The future is in technical textiles

Technical textiles, which take place in our lives in a wide range of areas from ...