Mayer & Cie. Türkiye’deki pazar liderliğini genişletiyor

2020 salgın yılında, bir yuvarlak örgü makinesi üreticisi olan Mayer & Cie. (MCT), Türkiye’deki pazar lideri konumunu daha da geliştirdi. Türkiye, şirketin en güçlü ve en istikrarlı satış pazarlarından biri olmaya devam ediyor. MCT ve uzun süredir Türkiye temsilcisi olan Mayer Mümessillik bu zor dönemde dahi olumlu sonuçlar elde etmeye devam etti. Mayer & Cie.’nin de tespit ettiği üzere bu yılki başarının kaynağı, üretimin Avrupa’ya yakın lokasyonlara kayması, Türkiye’nin son teknoloji ürünü makine parkuru ve ev-ofis giyimi için rahat giyim talebinin artmasıdır.

TÜRKIYE PAZARI, KORONA PANDEMISINE RAĞMEN BÜYÜYEN BIR PAZAR

Mayer & Cie.’nin Türkiye Bölge Satış Müdürü Stefan Bühler, “Korona sebebiyle ikinci çeyrekte ciddi bir gerileme yaşansa da 2020 yılında bir önceki yıla göre Türkiye pazarında bir büyüme bekliyoruz” diyor. 2020’nin ilk çeyreğinde İstanbul Boğazı’nda güçlü bir başlangıç yapan MCT, pazarın Avrupa’ya yakın üretim lokasyonlarına ihtiyacı sebebiyle Mart ortasına kadar ek kazanımlar elde etti. İkinci çeyrekte, karantina sırasında talep büyük ölçüde durma noktasına geldi. Bu sırada hükümet tarafından alınan önlemler ekonomik krizi hafifletmeye yardımcı oldu. MCT’nin Türk satış ortağı Mayer Mümessillik’in genel müdürü Ahmet M. Öğretmen, “İkinci çeyrekte GSYİH yaklaşık % 10 daraldı ancak kriz buna rağmen yuvarlak örme sektöründe hafif atlatıldı diyebiliriz” diyor.

Temmuz 2020’den bu yana, Mayer & Cie. yuvarlak örgü makineleri siparişleri tekrar artışa geçti. Ahmet M. Öğretmen, bu iyileşmenin kaynağını farklı karşılıklı etkileşimler olarak görüyor ve ekliyor “Hazır giyim tekstil ihracatındaki artışın ana sebebi döviz kurlarının yükselmesidir”.

Hürriyet gazetesi, Türk devlet haber ajansına atıfta bulunarak, Ağustos 2020’de yıllık %11 büyüme olduğunu bildirdi. Gazete, Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarının Almanya, İngiltere ve İspanya olduğunu söylüyor. Bu ülkelere yapılan ihracat, toplam 1.27 Milyar Euro’luk ihracatın yaklaşık yarısını oluşturuyor.*

Ahmet M. Öğretmen, “Bu talebin karşılanması ve aynı zamanda sürdürülebilir olması gerekiyor, dolayısı ile bu durum üreticilerin makine yatırımı yapmasını destekliyor.”

RELANIT, DÜZ SÜPREM ILE EŞ ANLAMLIDIR

Türk örme kumaş üreticilerinin tercih ettiği marka genel olarak Mayer & Cie.‘dir. Köklü Alman firmasının Türkiye pazarındaki payı diğer pazarlara göre oldukça yüksek. Pazarda çokça tercih edilen Relanit 3.2 HS makinesi sayesine firmanın özellikle süprem pazarındaki konumunu oldukça sağlam durumda. Relanit teknolojisi ile çok farklı ipliklerin ve özellikle elastomer ipliklerin kullanılarak örülmesinde olağanüstü yüksek bir üretkenlik seviyesine ulaşıldı.

“İNTERLOK, MAYER & CIE.’DIR.”

Mayer & Cie., ikinci büyük yuvarlak örgü disiplini olan ribana ve interlok kumaşlarda da açık ara liderdir. Ahmet M. Öğretmen, kısaca “İnterlok, Mayer & Cie.’dir” diyor. Çift plaka kumaşlar için tercih edilen başlıca makineler OV 3.2 QCe, D4 2.2 II ve D4 3.2 II’dir. OV 3.2 QCe, inç başına 3.2 sistem sayısı ile, spacer, ince fayn, çelikli ve düz interlok örgülerde öne çıkıyor. D4 2.2 II, ribana, çelikli ve düz interlok için bir diğer popüler alternatiftir. D4 3.2 II, interlok için ek olarak Piqué, Punto di Roma veya Termal gibi strüktür kumaş üretmek isteyen firmalar için son zamanların tercih edilen makinesi olmuştur.

MBF 3.2 ise Türkiye’de revaçta olan bir diğer makinedir. Üç iplik kumaş üretim makinesi olan MBF 3.2, kapüşon ve eşofman gibi spor gündelik giyim için kumaşlar örer ve bu özellik 2020 yılındaki home office trendi ile oldukça örtüşmektedir. Ahmet M. Öğretmen, “Rahat kıyafetler yuvarlak örme makinelerinde üretilir ve yuvarlak örme sektörü bundan doğal olarak faydalanmaktadır” diyor.

DÜNYANIN EN MODERN MAKİNE PARKURLARI TÜRKİYE’DE

Yabancı tekstil alıcıları için Türk Lirasının rekabetçi kuru yanında en az onun kadar çekici olan bir diğer avantaj Türk yuvarlak örme makine parkurunun modernliği ve kapasitesidir. Mayer Mümessillik genel müdürü Öğretmen şöyle diyor: “Geçtiğimiz 10 ila 20 yılda yüksek kaliteli makinelere çok büyük yatırımlar yapıldı. Sonuç olarak, dünyanın en genç ve en güncel üretim tesislerine sahibiz. “ Bu avantajın yanında ülkenin coğrafi konumu ve büyük pazarlara fiziksel yakınlığı sektörün büyümeye devam edeceğini ve dolayısı ile Mayer & Cie. yuvarlak örgü makinelerine olan talebin canlı ve yüksek olacağını kanıtlar niteliktedir.

İnceleyin

Gama Recycle in Gaziantep: the pioneer in textile recycling

At Gama Iplik ve Dokuma Sanayi A.S. in Gaziantep, south-east Turkey, everything has revolved around ...