Makinelerimiz tıkır tıkır çalışıyor

082000 Yılında Türkiye’de ilk ram makinası imalatını gerçekleştiren Alkan Makine, üretiminin % 80’inini 42 ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış bulunuyor.

Ram makinası yanında, Boya, Kurutma, Sıkma makinaları başta olmak üzere geniş bir makine imalat yelpazesine sahip olan Alkan Makine, yaşamı
ş olduğu talihsiz süreci atlatarak, sektörde bıraktığı tarihsel geçmişi ile küllerinden yeniden doğmaya başladı. Alkan Grup Yönetim Kurulu Başkanı, TEMSAD Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Alkan, tecrübelerini ve sektörle ilgili yorumlarını paylaştı.

 

BAŞARACAĞIZ…

Tekstil sektörünü, müzik korosuna benzeten Cüneyt Alkan, “Tekstil sektörü pamuk, iplik, kumaş ve konfeksiyon makinelerinden oluşmuş çok büyük bir müzik korosuna benzetmek mümkün. Buradaki enstrümanlardan bir tanesi notaya uymadığında, harmoninin bozulduğunu müzikten anlayan kişi hemen hisseder ve anlayan kişinin kulağını hemen bozar. İşte bizim sektör de böyledir. Pamuğun iyi işlenmesi, ipliğin belli kurallarda yapılması, kumaşın belli makinelerde örülmesi veya dokunması bu kumaşların da terbiye makinelerinden geçerek konfeksiyon ve hazır giyim sektörleri ile ev tekstili sanayisine yönlendirilmiş ve son aşama olarak da tüketiciye ulaşarak zorlu ve uzun yolculuğunu tamamlar ve koro da iyi bir müzik ziyafeti vermiş olur. Zorlu yolculuğun en zor virajında bulunan tekstil terbiye makinelerinin üretimi belli teknolojiler ve bilgi donanımıyla hak etmiş olduğu yeri almış ancak maalesef hak ettiği değere ulaşamamıştır. İnanıyorum ki tekstil terbiye makinelerimiz hak ettiği değere ulaşacaktır. Çünkü makinelerimiz bugün dünyanın 7 kıtasında ve birçok ülkesinde çalışmaktadır. Tekstil Makine sektörünün üretimdeki ihracattaki istihdamdaki katma değer oluşturmadaki başarılarından bahsederken, İTHİB Başkanımız İsmail Gülle’nin TEMSAD Olağan Kongresinde de belirttiği gibi insan unsurunu gözden kaçırıyoruz.  Oysa ki tekstil terbiye makinelerinin üretiminde ve ihracatında elde edilen başarının arkasında kaliteden taviz vermeyen ve büyük fedakarlık gösteren güçlü, dirayetli, idealist patronlar, yöneticilerden, makine mühendislerine, teknik personelden ve diğer çalışanlardan bahsetmek gerekir. Küresel rekabetin bu kadar acımasız olduğu günümüzde fedakarlık etmeden, Ar –Ge çalışmaları sürdürmeden ve yatırımlarla elini taşın altına sokmadan, tekstil sanayicilerimizle işbirliği yapmadan, sektörümüz içerisinde yer alan derneklerle işbirliğine gitmeden hem içeride hem dışarıda rekabet etme şansımız zorlaşmaktadır. Bu konuda ülkemizde birtakım girişimler yapılmış ve Tekstil makine sanayimiz MAKFED Federasyonu çatısı altında diğer makine dernekleriyle güçlerini birleştirmiştir.”

 

 

BÜYÜK HEDEFLERE DOĞRU

“Şirketimiz Alkan Makine bahsetmiş olduğum konuların bilincindedir. Tekstil sektörümüzün içerisinde yer alan arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve saygı değer müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için tüm riskleri göze alarak fabrikamızı Çerkezköy’e bağlı Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış olduğumuz kendi binamıza taşıyarak çalışmalarımızı daha kapsamlı ve teknolojik olarak sürdürürken servis aracımız kaza yapmış, ortaya çıkan haksız durumla da mücadele etmiş, maalesef ki imalatımız sektörümüzde tam kapasiteyle çalışamamıştır. O günden bugüne kadar büyük bir mücadele örneği gösteren firmamız, yaralarını sarmayı başarmış, gerekli yapılanmayı tamamlayarak tekstil firmalarımıza hizmeti bir ibadet sayarak, daha hızlı ve daha kaliteli ürünler sunmaya başlamıştır. Alkan Makine bildiğiniz üzere Türkiye’de ilk ram makinesi üreterek büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu başarı Alkan Grubun başarısından ziyade ülkemizin başarısıdır. Bu makineyi ürettiğimiz dönemde dünya devleri Türkiye ve dünya pazarındaydılar. 1,2 milyon Euro ya kadar çıkan fiyatlarla satılan bu makineler Alkan Makine tarafından üretildikten 1 yıl sonra 550 bin Euro seviyelerine kadar düşmüştür. Bizim yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları ile birlikte makinelerin de kalitesi yükselmiş, Avrupalı firmalar bizimle rekabet edebilmek için sürekli bir yenilik içine girme telaşına düşmüşlerdir. Bugün geldiğimiz nokta Alkan Makine’den cesaret alan birçok Türk firması da bu makineleri üretmeye başlamıştır. Şimdi baktığımızda her zaman ilklere imza atmayı başarmış olan firmamız ürettiği makineler ve sektörümüzde bıraktığı tarihsel geçmişi ve geçirmiş olduğu talihsiz süreci de atlatmayı başarmıştır. Yüz yıl önce Türkiye’nin elindeki tek sanayi olan tekstil, yüz yıl sonra hala üretim ve istihdamda Türkiye’nin umudu olmaya devam edecektir. Bunun için devletimizden ve sektörümüzden basit beklentilerimiz var. Sektörümüzün hiç kesintiye uğramadan büyüme ve dönüşüm sürecinin daha büyük hedeflere ulaşacağından eminiz. Çünkü makinalarımız tıkır tıkır çalışmaktadır.”

İnceleyin

The future is in technical textiles

Technical textiles, which take place in our lives in a wide range of areas from ...