Geleceği şekillendirecek yenilikler (mi)!!!

2017, hazırgiyim/moda alanında malzeme biliminin öne çıktığı bir yıl oldu. Öte yandan, yeni yeni baş gösteren teknolojiler daha geniş ölçeklerde kullanılmaya başlandı ve sonuçta teknolojinin yarattığı iyimserlik, arka planda –diğer bir deyişle ar-ge/ür-ge mutfağında- yenilikçi çözümlere hız kazandırdı.   Ayrıca 2017, start-up firmalarının da yıldızının parladığı bir yıldı. Sektöre yenilikçi fikirlerle giren bu “yeni/küçük” firmalar, daha köklü markalarla “ürün” geliştirme noktasında ortaklıklara giderek adlarından söz ettirmeyi başardılar. Bu tespitler ışığında sizler için derlediğim 2017 yılının en yenilikçi ürünlerinden bazıları işte geliyor:

  • Mart 2017’de, North Face dünyanın ilk dökümlü/yumuşak yağmurluğu olan Apex Flex GTX ile tüketicilerini buluşturdu. Apex Flex’i özel kılan, lamine naylon kullanılan geleneksel yağmurlukların aksine özel bir polyester örme kumaştan imal ediliyor ve bu nedenle de çok daha yumuşak ve esnek olması.
  • Adidas, bir startup firması olan Carbon ile birlikte çalışarak, Futurecraft 4D model spor ayakkabılarını “dijital ışık Sentezi” teknolojisi kullanarak geliştirdi. Dünyanın ilk yüksek performanslı spor ayakkabısı olarak tasarlanan bu modelin tek bileşenli tabanı, ihtiva ettiği 20.000 üzerinde minyatür destekler yardımıyla, belli bir fonksiyon için kontrol edilebilir enerji dönüşü sağlıyor.
  • Dünyanın ilk “en doğa dostu” yağmurluğu OutDry Ex Eco Shell, Colombia tarafından geliştirilerek, 2017 baharında tüm mağazalarında satışa sunuldu.
  • Teknolojik ürünleriyle bilinen Vollebak, 2017’ye iki dikkat çeken ürünle damgasını vurdu. Bunlardan ilki, pamuk yerine %100 kevlardan üretilen ve dolayısıyla hemen hemen her türlü dış etkiye karşı koruma sağlayan, giyim konforu yüksek sweatshirt oldu. Firmanın diğer ürünü ise “güneş enerjisi ile şarj” olan yağmurlukları. Bu yağmurlukları özel kılan ise birkaç saat içinde şarj olarak karanlıkta bir tür ışıldağa dönmesi (12 saat süreyle bu özelliğini koruyabiliyor), su geçirmemesi ve son derece hafif (sadece 230 g) olması. Dahası var mı derseniz, güneş yerine cep telefonunuzun feneriyle (veya benzer bir fenerle) ceketi kısa süreli kullanım için şarj edebiliyorsunuz…
  • Christopher Bevans’ın lüks spor giyim markası DYNE, anoraktan taytlara kadar ilkbahar-yaz 2018 koleksiyonunun tüm parçalarını “dikişsiz” olarak üretti.
  • Google x Levi’s “Jakar Projesi” sine ait akıllı denim montların serüveni Mayıs 2016’da başladı ve tüketiciyle buluşması Eylül 2017’yi buldu. Standart Levi’s denim montun modelinde üretilen, ancak bir akıllı telefon ile senkronize hale getirilebilen bu özel giysi, kullanıcı hareketlerine bağlı olarak tüm telefon fonksiyonlarını kontrol etmek üzere kullanılabiliyor…

Ne diyelim, dahası can sağlığı…

Saygılarımla,

#gelecek, #hazırgiyim, #moda, #ApexFlexGTX

İnceleyin

Kumaşların oluşturduğu dalama (kaşındırma) hissinin objektif olarak ölçümünü sağlayan yeni bir test cihazı

Gamze SÜPÜREN MENGÜÇ Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Bornova – İzmir / Türkiye Nilgün ...