VDMA’dan lisansüstü mühendislere ödül

VDMALindau’da Constant gölü üzerinde VDMA Tekstil Makineleri Birliği üyeleri arasında yapılan toplantıda yedi başarılı genç mühendis onurlandırıldı.

Alman tekstil makine endüstrisinden, Walter Reiners-Stiftung (vakıf), genç mühendisler için her sene bazı teşvik ve ödüller duyurur. Bu sefer özellikle; dikkat çeken doktora tezi ve yüksek lisans tez ve proje çalışmalarının Lindauer DORNIER GmbH Başkanı ve Yöneticisi, Yönetim Kurulu Başkanı Peter D. Dornier, Constance gölü bölgesinde Zeplin uçuş ödülü takdim etti.

 

GELECEĞİN İLERİ TEKNOLOJİ HUSUSLARI

Ödül töreni Dornier Aviation & Aerospace Müzesinde, Friedrichshafen’de yapılmışdı. Bu müze ilham verici bir kutlamaya olanak sağlamakta ve genç akademisyenlerin ileri teknik performansları tecrübe etmelerine imkan sağlamakta ve ileriye dönük çalış maları onurlandırmak için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Kutlama konuşmasında Peter D. Dornier, tekstil makine endüstrisini “İleri teknoloji kuluçkası” olarak nitelendirdi bu da otomotiv mühendisliği, medikal teknoloji zorluklarını karşılamak için klasik giyim ve ev tekstili alanlarını aşarak bu konularda cevap sağlamaktadır.

 

2014 YILI ÖDÜL SAHİPLERİ

Doktora tezi kategorisinde teşvik ödülü 5,000 Avro olarak Dr. Thorsten Heinze TUC hemnitz ( teknik üniversite) ödüllendirildi. Konveyör teknolojisi için kullanılan metalik örgü iplerine alternatif olarak polyester elyaf üzerine araştırma yaptı. Uygulama alanları asansörler, krank ve şaft kaldırma sistemleridir. Bu seneki iki yüksek lisans tezinin çok başarılı olmasından ötürü ikisi de 3,000 Avroluk ödül ile Sn. Moniruddoza Ashir of TU Dresden (teknik üniversite) ve Sn. Markus Appelmann of Hochschule Mannheim (uygulamalı bilimler üniversitesi) ödüllendirildi. Sn. Ashir tarafından sunulan tezde, hafif uygulama alanları için hibrid dokuma yapıları incelenmiş ve bunlar otomotiv mühendisliğinden, spor malzemelerine, tenis raketi veya golf klüpleri gibi alanlarda kullanılabilir. Sn. Appelmann yüksek lisans tezinde, çözgülü örme makinelerinde ilmek formunu test etmek için çok pratik bir yaklaşım yapılmıştır. RWTH Aachen(teknik üniversite)’dan öğrenci takımı yaratıcılık dalında 2,000 Avroluk ödül almıştır. Dominik Granich, Gerrit Hartmann, Andreas Schulz und Philipp Schleer, stentler için örme makinesi geliştirme konseptini sunmuşlardır. Bunlar damar hastalıklarında medikal bir tedavi alanında kullanılabilir.

İnceleyin

Dünyanın İlk Sürdürülebilir Moda Arama Motoru GLAMI.eco Açıldı

GLAMI.eco, tüketicilerin modaya yönelik adımlarını sorumluluk bilinciyle atan markaları keşfetmesine yardımcı oluyor GLAMI’nin sürdürülebilirlik araştırmasına ...