Türkiye, Önemli Bir Pazar

257521-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Evteks Fuarı’nın katılımcılarından Lenzing, TENCEL® ‘Nevresim Takımlarını’ sektörle buluşturdu. Yenilikçi pamuk üreticileriyle geleneksel bir pamuk ülkesi olarak bilinen Türkiye, Lenzing için önemli bir pazar.

Türkiye’de üretilen TENCEL® pamuk karışımı özel nevresim takımları bu segmenti uluslararası ve yerli perakendeciler için cazip bir tedarik pazarı haline getiriyor. Lenzing, İstanbul CNR Expo Center’da düzenlenen Evteks Fuar öncesi, WOW Hotel’de düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında TENCEL® nevresim takımları hakkında açıklamalarda bulundu. Firma, ürünlerini ev tekstili fuarında TENCEL® ‘Nevresim Takımları’ konsepti adı altında Türk ve uluslararası tekstil üreticileriyle paylaştı.

Yatağa Dair Her Şey

Geniş global müşteri portföyü, TENCEL® nevresim takımlarının avantajlarının son tüketiciler tarafından beğenildiğine ve pazarın büyüme potansiyeline işaret ediyor. Halen Lenzing kalite kriterlerine uygunluğu belgelenmiş 100 üzerinde üretici TENCEL® Nevresim Takımlarını piyasaya sürdü. TENCEL® nevresim takımlarının önemli bir bölümü – % 30’un üzerinde- Avrupa ve Türkiye’de üretiliyor. Lenzing Ev Tekstili Pazarlama Müdürü Susanne Jary: “Elyafın ipeksi özelliklerinin tüketiciler tarafından beğenildiğini” dile getirerek “ Nevresim takımları segmenti toplam ev tekstili pazarının yaklaşık olarak %75’ini oluşturuyor” dedi. TENCEL® elyaf – yatak ve yatak kılıflarından nevresim ve yatak çarşafına kadar- yatağa dair birçok uygulamada başarıyla kullanılıyor. Yatak takımlarında özellikle TENCEL® elyafının özellikleri büyük beğeni topluyor. Çünkü kumaşın doğrudan cilt ile teması sayesinde TENCEL® avantajları en iyi şekilde hissedilebiliyor: mükemmel hassas cilt özellikleri ve en iyi nem yönetimi.

Hedef Türkiye Pazarı

Türk ev tekstili pazarında nevresim takımları havludan sonra ikinci sırada yer alıyor. Jary, “Çin’e karşı anti damping önlemleri nedeniyle üretimde bir artış beklenebileceği“ tahmininde bulunuyor. Zorlu, Karaca Home, MS International, Ozanteks, Işbir Bedding, Home Sweet Home ve Buldans gibi Türk müşteriler şimdiden koleksiyonlarında TENCEL® nevresim takımlarına yer veriyor. Susanne Jary ayrıca “Ağırlıklı olarak pamuk karışımı ürünlerle Türk nevresim takımları pazarında TENCEL® payının artırabileceğinden” emin olduğunu belirtti. Nevresim takımlarında ideal partner olan pamuk ve TENCEL® karışımları Türk pamuk pazarına yön veriyor. Birbiri ile son derece uyumlu olan bu iki elyafın özellikleri birbirini tamamlıyor. Doğadan gelen her iki elyaf da iyi nefes alma gibi benzer özellikler gösteriyor.

Jary “Sadece % 30 oranında TENCEL® karışım bile pamuklu nevresimleri yeniden tanımlar. Bu karışım ile kumaşın dokunuşu, nem yönetimi ve parlaklığı geliştirilebilir. Pamuk-TENCEL® kumaşlarda inovasyon potansiyeli yüksek olup karışım oranına bağlı olarak istenilen şekilde özellikler değiştirilebilir” diye açıklamada bulundu.

İnceleyin

Stäubli’nin ilham verici kaplama teknolojileri ve dış mekan halıları ilgi odağında

Schönherr halı sistemlerinin üretim bandında yer alan ALPHA 500 halı dokuma sistemleri ile Stäubli, dünyanın ...