Trikocular, geleneksel TRİSAD kahvaltısında buluştu

trisadTürkiye Triko Sanayicileri Derneği’nin (TRİSAD) geleneksel kahvaltı toplantısı Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirildi.

Sponsorluğunu Tekspart’ın yaptığı ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Triko Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv, tekstil ve hazır giyimin ülkemiz ekonomisinin son 30 yılına en etkili damgayı vuran ve Türkiye’nin dışa açılmasında birinci sektör olduğunu vurguladı. Ulaştığı kapasite ve yatırım büyüklüğü bakımından tekstil ve hazır giyimin ülkemiz için stratejik ve vazgeçilmez olduğunu belirten Balkuv, “Bizler üreterek kalkınmak zorunda olan bir ülkeyiz. Başka da bir şansımız yok. Her yıl tekstil ve hazırgiyim beraber hesaplandığında uzak ara ihracat şampiyonu oluyoruz. Sadece hazır giyim olarak geçen yıl ki ihracatımız 18.7 milyar dolar tekstil ihracatımız 9 milyar dolar 2015’te ise 3. çeyrekte % 15 düşüş söz konusu. En fazla istihdam, en fazla kadın çalışan % 80 ithalata bağımlı olmayan gerçek ihracat yapan bir sektör olarak bizleri üretmeye yatırım yapmaya teşvik edecek tedbirlerin alınması gerekiyor. Türkiye olarak sadece düşük fiyatlı ürünler satan değil hızlı moda üretmede en önde gelen ülkelerden biriyiz. Modayı kaliteyle en hızlı uyumlayabilen ülkeyiz. Satılan malın en hızlı teslim eden ülkeyiz. Tasarım, kalite, üretim ve lojistik desteği ile müşterimizin partneri konumundayız. Hiçbir sektör bizim yaptığımız gibi dünyada gelişmiş rekabetin en yoğun olduğu Avrupa Birliği’ne üretiminin % 80’ini satamıyor. Bu geldiğimiz noktayı gösteren en net örnektir.  Türkiye’de düz örgü triko sektörü dünyanın ikinci büyük kapasitesini elinde bulunduran bir sektör. Yaklaşık 300 milyon adetlik senelik üretim kapasitesinin % 75’ini dış satımla değerlendiren 25 bin adet en gelişmiş teknolojiye sahip makine parkı olan iş gücü ağırlıklı bir sektör” dedi.

Toplantıda konuşan Tekspart Genel Müdürü Alpaslan Demir ise firmanın yapmış olduğu faaliyetler ve çalışmaları hakkında sektör temsilcilerini bilgilendirdi. Demir, “Tekspart, tekstil sektörüne  yeni ürünler katmak,  sektörün gelişimine ve teknolojik  değişimine fayda sağlamak amacıyla 2009 yılında kurulmuştur. Faaliyetlerine Tokyo iğne ve Promar örgü yağları ile başlayan Tekspart, kısa sürede ürün portföyüne yuvarlak örgü, triko ve yaka makinelerini dahil etmiştir. Longxing firması Çin’de 20 yıldır triko makine üretimi yapmaktadır. Üç numaradan 18 numaraya kadar makine üretimi yapan firmada, iki sistemden üç sisteme kadar da makine bulunmakta ve 203 cm eninde makine üretimi yapabilmektedir. Çin’de on yıla kadar yarı mekanik veya ithal edilen elektronik makineler vardı. Çin hükümetinin aldığı kararla, firmalar elektronik makineler üretmeye başladılar. Longxing, elektronik triko makinesi üreten en iyi firmalardan biri. Üretim ve Ar-Ge çalışmalarını  üniversitelerle beraber yürüten Longxing firması üretim kalitesine ve tekniksel gelişmeye çok önem vermektedir. Longxing’de taraklı ve taraksız makinler bulunuyor. Üst merdanede kauçuk kullanarak, transferli artırmalı ve eksiltmeli   ürünlerde çok başarılı olmuş ve diğer makinelere göre avantajlı hale gelmiştir.

Geçen sene geliştirdikleri ayakkabı üzerine saya denilen makineler var. Bu makineler üretimde oldukça başarılı olmuşlar ve  ayakkabı sektörüne  yenilikler ve  maliyetsel avantajlar sağlamaktadır. Longxing  birbuçuk yılda ayakkabı  sektörüne  yaklaşık 1500 adet makine sattı.  Bu makineler hakkında  bizlerden ve kataloglarımızdan bilgi alabilir,  showroomlarımızda da makinelerimizi detaylı  inceleyebilirsiniz. Bize bu fırsatı verdiği için TRİSAD’a ve siz değerli konuklarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

İnceleyin

2018, ihracatta rekorlar yılı olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin aralık ayı ihracatı yüzde 10,1 artışla 13 milyar ...