RETECH Tarafından WIN OLT İle Gelişen Kalite

ttjTekstüre işleminde en önemli kalite parametresi doğru iplik gerilimidir. Anormal gerilim seviyeleri ve pikler boyama problemleri ile sonuçlanabilir.

Üretim sırasında hemen fark edilmeyen çok sayıda problem ortaya çıkabilir. İşlem gerilim kontrolü olmadan, bu hatalar ancak kumaş formunda tespit edilebilir. Gerilim kontrolü üretimin açık bir genel değerlendirilebilmesi ve kalite durumunun tespit edilebilmesi için çok sayıda opsiyon sunar. Tekstüre iplikler için artan kalite talepleri, yeni malzemeler ile mikroflamanların kullanımı ve tekstüre hızlarının artışıyla beraber, kalite kontrol ihtiyacı her geçen gün daha da artmaktadır. Zaman zaman emek yoğun olan kalite kontrol prosedürleri online işlem görüntüleme kullanma ve iplik gerilimini sürekli olarak ölçme suretiyle önemli oranda azaltılabilir. Retech iplik gerilimini sürekli olarak görüntüleyen, iplik kopuşlarını kaydeden, boş beklemeleri hesaplayan, makina verimliliğini ve kalite verilerini sunan iplik gerilim ölçüm sistemi, Win-OLT’yi geliştirdi. Retech AG, bu sistemi daha 1980’lerin başlarında geliştirdi, 2009 yılına kadar söz konusu sistemin, TEMCO ile işbirliği içindeki pek çok ülkede dağıtımını gerçekleştirildi. Ardından, Retech AG müşteri memnuniyeti için dünya pazarına başarılı bir şekilde açılmayı başardı. Retech AG, OLT sensörünü tek başına bir ürün veya bütünsel Win- OLT sistemi olarak pazara sunuyor. Retech sensörlerinin ölçüm prensibi Hall etkisine dayanır. Küçük bir mıknatısa sahip yay, işlem sırasında ortaya çıkan iplik geriliminde değişimlerin sonucu olarak şekil değiştirir. Bu durum, Hall sensöründe farklı manyetik alana sebep olur ve böylece çıktı sinyali değişir (0-10 volt.) Minimum uzun dönemli drift, bakıma gerek duyulmaması ve kolay onarım bu ölçüm prensibinin avantajları arasında yer alır. Buna ek olarak bu sensörler, iplik bitiminden ve iplik kalıntılarından etkilenmez. Tüm proses parametrelerinin girilmesinin ve üretimin başlamasının ardından, WinOLT iplik gerilimini her pozisyonda saniyede 50 kez görüntüler. Eğer, önceden tanımlanmış hata sayısı aşılırsa, bu durum tablo üzerine açık bir şekilde kaydedilir ve kabinin üstünde yerleşmiş parlak alarm göstergesi ve LED sensörü ile gösterilir. Eğer makina kaliteli iplik kesim tertibatı ile donatılırsa, WinOLT istendiğinde, ipliği kesebilir. Eğer makina pozisyonlarında bilinmeyen problemler ortaya çıkarsa, WinOLT hata kaynağını bulmak için bir grafik opsiyonu da sunar. Gerilimin sürekli kontrol edilmesinin pek çok avantajı vardır.

Üretim sırasında %100 kalite kontrol yapılabilmesi avantajların sadece bir kısmıdır. Artıklar erken tespit ile önemli oranda azaltılabilir. Kullanıcı tarafından parametrelerin tanımlanması ile hata tespiti yapılabilir. Çok sayıda tesis ile yazılım ve donanım da kolaylıkla kullanılabilir. Üretim verilerinin analizi ve iplik geriliminin her konumda kaydedilmesi uzun dönemli analiz yapmayı mümkün kılar. OLT verilerinin hesaplanması 75 doffa kadar çıkarılabilir. Bu şekilde makinalardaki hatalı pozisyonlar açık bir hale gelir. İplik kopuşu, kalite veya gerilimi için elde edilen trend çizgisi ile problemler tahmin edebilir ve bu araçlar kullanılarak önleyici bazı tedbirler alınabilir. Retech AG tarafından geliştirilen yeni değerlendirme programı daha esnek ve daha kullanıcı kolay hale getirildi. Son olarak, verilerin değerlendirilmesi için zaman peryodu rastsal bir şekilde belirlenebilir. Periyod olarak bir günden fazla gün seçilebilir. Analizler, verimlilik ve vardiyalar konusunda genel bir değerlendirme verir. Bu da müşterilerin verileri filtrelemesini sağlar, makina etkinliği ve ürün kalitesi ile ilgili her vardiya verisinin karşılaştırılabilmesini mümkün kılar. Kalite, A,B,C olarak sınıflandırılır ve bir seferde düzgün, A kalite ürünler, üretilmesini sağlanır. Değerlendirme ile, her doffun ve her vardiyanın mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlamada gerekli üretim bilgileri düzeltilebilir.

Yeni değerlendirme sistemi, mükemmel kalite sınıflandırmasını garantiler, kusursuz hata analizini mümkün kılar. Müşteri böylece hızlı bir şekilde reaksiyon verebilir, erken geri ödeme mümkün olur. Win-OLT sistemi, çeşitli gerilim serilerinde ( 0-60 cN, 0-120 cN, 0-240 cN ve diğer özel veriler) sensörler, iplik kesicilere sahip mikroprosesör, doffing alt birimi, bilgisayar sistemli merkez kontrol kabini, çeşitli dillerde Windows tabanlı OLT- yazılımı ile printer içermektedir. Retech AG, farklı üretim birimleri için bireysel çözümler sunar. Sistem hem yeni makinalar, hem de eski tip makinalara uyumludur. İyi mühendislik ekibi ile mevcut makinalar için mükemmel çözümler ortaya konabilir. Retech AG, farklı endüstriyel makinalardaki Win OLT sistemlerinin uygulaması konusunda deneyime sahiptir. Sadece yalancı büküm tekstüre makinalarında değil; küçük Retech sensörlerinin mükemmel bir şekilde uyum gösterdiği ve bu sebeple de görüntülemenin kolayca gerçekleştirilebildiği havalı tekstüre makinaları da söz konusu sistemle donatılabilir. Bununla birlikte tekstüre bu sistemin tek kullanım alanı değildir. Bu sistem aynı zamanda, diğer tekstil işlemlerinde de iplik geriliminin görüntülenebilmesine uygundur. Örnekler arasında eğirme, sarım, kaplama, çekim bükümü yer alır. BCF işleminde de, Retech sensörleri bulunmakta ve müşteri memnuniyeti için çalışabilmektedir. Çeşitli tekstil işlemlerindeki kalite kontrol Win OLT demektir. Yüksek kalite ve optimize üretim için endüstri standardı.

İnceleyin

Graf at Shanghaitex

Graf introduces at ShanghaiTex three novelties for the textile market: a new card clothing with ...