Otomasyonda inovasyon sıçraması

Neuenhauser, kurulduğu 1955 yılından bu beri sürekli bir şekilde tekstil endüstrisi için yenilikçi otomasyon çözümleri geliştirmektedir. Neuenhauser, uzun yıllardan beri, dünya çapındaki birçok müşterisi için iplik paketlerinin iplik eğirme sürecinde taşınmasını başarıyla otomatize etmiştir. İplik paketlerini eğirme çerçevesinden otomatik olarak boşaltmak, iplik paketini paletleme veya kutulama için merkezi bir alana nakletmek ve takip etmek yanında bitmiş iplik paletinin depoya veya sevkiyata hazır hale getirme noktasında depoya taşınmasına yönelik özel sistemler geliştirdiler.

Neuenhauser, şimdi iplik imalatçı müşterilerinin birçoğunun karşılaştığı bir sonraki zorluğu çözmeye odaklanmış durumdadır: İplik üretim süreci içinde pamuklu malzemeyi taşımak için kullanılan Şerit Kovaların otomatik taşınması. Neuenhauser, müşterilerinin ihtiyaçlarını dinlerken şerit kovaların taşınmasına yönelik bir otomasyon çözümüne açık bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Müşterileri ile yapılan ortak inceleme ve görüşmelerden sonra, Neuenhauser bir kez daha maliyetleri düşürmeye ve üretim sürecini iyileştirmeye yardımcı olan yenilikçi bir çözüm ortaya koydu. Neuenhauser, sektörde daha yaygın olarak AGV’ler olarak bilinen Otomatik Yönlendirmeli Araçları kullanarak benzersiz bir çözüme imza attı.

Uzun yıllardır piyasada mevcut olan AGV teknolojisi, genel olarak tüm endüstrilerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte Neuenhauser, özerk taşıtlardaki ve navigasyon sistemlerindeki son gelişmelerin ışığında AGV’nin aynı zamanda tekstil pazarları içinde iyi bir çözüm olduğunu görmüştür. 

AGV NEDİR?

“Otomatik Güdümlü Araç” (Otomatik Yönlendirmeli Araç) teriminin kısaltması olan AGV, kendi çevresinde otomatik bir şekilde dönerken malzemeleri otonom olarak taşıma yapabilen (kendi kendine sürüş) endüstriyel bir araçtır. Bu teknoloji 1960’lı yıllardan beri bilinmektedir, ancak son birkaç yıl içinde AGV’lerin kullanımı Endüstri 4.0’ın pazara tanıtımı sonrasında ciddi bir artış göstermiştir.

Neuenhauser, benzersiz ve yenilikçi bir AGV tasarım konsepti kullanarak Şerit Kovaların taşınmasını otomatikleştirmesine yönelik almış olduğu ilk siparişlerden ötürü oldukça heyecanlıdır. Yüksek nitelikli tasarım mühendisleri ve sistem geliştirmek üzere çalışmakta olan ve son derece motive olmuş ekibiyle, Neuenhauser’in Taşımacılık Otomasyonu grubu bu zorlu sürece son derece iyi hazırlanmıştır.

Yeni AGV’leri geliştirme süreci, yüksek derecede hassasiyet ve uzmanlık gerektiriyordu. Neuenhauser’in Taşımacılık Otomasyon grubundan Richard Borgers, “Neuenhauser’da bu görevi başarıyla üstlenen ve şu anda iplikhane içindeki şerit kovaları elle hareket ettirmek için kullanılan emek-yoğun operasyonun nasıl otomatikleştirileceğini yeniden düşünebilecek kadar motive olmuş çalışanlara sahip olduğumuz için çok mutluyuz ve haklı olarak bundan çok büyük bir gurur duyuyoruz,” diyor.

Neuenhauser, akılcı yöntemlerle kontrol edilebilen otomatik güdümlü araçların geniş bir filosundan oluşan son teknoloji ürünü taşıma sistemini 12 ay içinde “boş beyaz bir kâğıt parçası”ndan geliştirmiştir. İlk olarak, müşterinin malzeme akışını ve üretim ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi sistem tasarımını belirlemek için detaylı bir “yazılım simülasyonu” geliştirilmiştir. İkinci olarak ise, müşterinin özel şerit kovalarının taşınmasına yönelik araç tasarımını test etmek ve kontrol teknolojisi ile araç navigasyon programlamasını net olarak görebilmek ve elbette bununla birlikte araç tasarımını test etmek için “kavram kanıtı” olarak bir prototip araç üretilmiştir.

Son AGV üretim araçları, kendilerini tesiste yürütebilmek için hem Lazer hem de Doğal navigasyon teknolojisini kullanmaktadır. AGV, pamuk şerit malzemesi ile doldurulmuş şerit kovalarını toplayacak ve bunları boş kutuların dolu kutularla değiştirileceği eğirme çerçevesine götürecektir. Boş kovalar daha sonra döngüyü tekrarlamak için şerit teneke kovayı pamuk şerit ile dolduracak olan cihaza geri gönderilmektedir. Tipik bir iplikhanede, her saat başı çok fazla sayıda şerit kovanın taşınması gerekir.

Araçlar, aynı çalışma alanını ve iplikhanenin içindeki koridorları paylaşması gereken tesis personelinin yanında araçların güvenliğini sağlamak için en son teknolojiye sahip emniyet sensörleriyle donatılmıştır. Tesis personeli, operatörlerin nerede çalıştıkları ve üretim alanı içinde hareket eden AGV’yi bilgilendirmek için giydikleri güvenlik yelekleri özel sensörler ile donatılmıştır. Bu şekilde sisteme ilave ettiğimiz küçük bir donanım ile hem AGV’ler hem de yerel tesis personeli aynı üretim alanı içinde birlikte güvenle çalışabilirler.

Neuenhauser, kardeş şirketi Genkinger ile iş birliği içinde, aynı zamanda Tekstil Endüstrisinde faaliyet gösteren dokuma pazarları için ürettikleri ürün ailesini tamamlamak üzere Çözgü Leventlerini ve Kumaş Rulolarını ele almak üzere özel bir AGV geliştirmektedirler. Neuenhauser Automation İşletme Müdürü Wilhelm Langius ve İş Bölge Müdürü ve Satış Müdürü Richard Borgers, “Bizi ziyaret edecek olan profesyonel ziyaretçilerimize ilk kez Haziran 2019’da Barselona’da düzenlenecek olan ITMA fuarında sunacağımız her iki AGV tipine yönelik pazar tepkisini görmekten büyük heyecan duyuyoruz,” dediler.

İnceleyin

Yarn and Fabric production increased in Q1/2019

GLOBAL YARN PRODUCTION Global yarn production increased by+17% between Q4/18 and Q1/19. Higher output levels ...