Long Xing, Son Teknolojisiyle Türkiye Pazarında Büyüyor

2567Tekspart Tekstil End. Ürünleri San. ve Paz. Dış Tic. Ltd. Şti.’nin Türkiye mümessilliğini yaptığı Changshu Jinlong Machinery Co, Ltd. şirketi, Long Xing elektronik triko makineleri, yaka makinesi ve diğer örme makineleri üretiyor.

1995 yılından beri Ar-Ge ve yüksek üretim kapasitesiyle, 60.000 metrekare kapalı olmak üzere, 80.000 metrekare alan üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 800’den fazla personelin çalıştığı fabrikada yıllık ortalama 40.000 adet üretim gerçekleştiriliyor. Çin’de triko makine üretimi yapan büyük firmalardan biri olan firma, 2001 yılından beri ISO: 9001-2000 kalite güvence sertifikasına sahip. Firmanın kendisine ait eğitim merkezinde belirli dönemlerde açtığı kurslar ile eğitim merkezinde bulunan 5 adet sınıf ile öğrencilerin kullanımına sunulmuş triko makineleri ve desen bilgisayarları bulunmakta. Changshu Jinlong Machinery Co, Ltd.; Tianjin Politeknik Üniversitesi, Pekin Giyim Teknoloji Enstitüsü, Jiangnan Üniversitesi, Changshu Teknoloji Enstitüsü ve okulişletme işbirliği, profesyonel örme koleji ve üniversiteler ile ortak çalışmalar yürüterek üniversite araştırmaları için platform oluştururken kendi personelinin bilinçlendirilmesi ve gelişmesi için de olanaklar sağlamaktadır.

Yeniliği ve gelişimi ilke edinen firma, Çin Tekstil makine Sanayi Derneği tarafından ödüllendirilmiş. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı, Çin Triko Örme Sanayi Derneği’nin Başkanıdır. Ar-Ge departmanı bulunan fabrikanın 13 adet kendi buluş patenti, 50’den fazla da ulusal patenti bulunuyor. Fabrika 2010 yılında olağanüstü patent ödülü ve altın patent ödüllerini kazanmıştır. Longxing patentli desen programı Changshu Jinlong mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Firmanın kendisine ait özel eğitim merkezi bulunuyor ve burada desen eğitimi, makine bakımı ve kullanımı, teknik eğitim verilmektedir. Türkiye’de görüştüğümüz Long Xing Uluslararası Ticaret Müdürü Manich Li, fabrikalarının ilk olarak devlete ait silah parçaları üretilen bir fabrika olduğunu belirtti. Daha sonra çorap makinesi ve triko makinesi yapılmaya başlanılan fabrikada 10 yıl önce de elektronik triko makinesi üretimine başlanmış ve bu konuda uzmanlaşmış. Bu sebeple triko sektöründe kalmak ve uzmanlaşmak, daha da ileriye gitmek istediklerini vurgulayan Manich Li, Türkiye pazarı ve firmaları ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Türkiye Bizim İçin Çok Önemli Bir Pazar

“Türkiye bizim için çok önemli bir pazardır. Orta Doğu ve Kuzey Avrupa’ya olan yakınlığı bizim için önemini daha da artırıyor. Firmamızın makineleri Türkiye pazarına yeni yeni girmeye başladı. Biz ürettiğimiz makineler olarak Çin’deki en büyük markalardan birisiyiz. Özellikle Ar-Ge ve teknolojiye büyük yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu anlamda da diğer firmalardan ayrılıyoruz. Çin’de ortalama 150 tane tekstil makinesi üreten firma bulunuyor. Bunlardan sadece 2 tanesi öne çıkmış durumda. Biz Long Xing olarak Türkiye, Bangladeş, Meksika, Afrika, Güney Amerika, Kore, İtalya, Rusya gibi ülkelere satış yaptık. Bu ülkelerde büyümeyi hedefliyoruz. Bizim en önemli özelliğimiz, Ar-Ge’ye büyük yatırım yapmamızdır. 80 kişilik desen geliştiren ekibimiz bulunuyor. Bu bile önemli bir ayrıcalığımızdır.”

Kaliteyi Korumak Öncelik Konusu2568

“Aylık 1000 adetten fazla siparişimiz var ama bunu artırmak istemiyoruz. Çünkü markamızı ve kalitemizi korumak istiyoruz, bu nedenle de kapasitemizi artırmıyoruz. Türkiye pazarında son 2 yıldır fuarlara katılıp aktif olarak yer alıyoruz. Bizim Çin markası olmamızdan dolayı önyargılı bakıldığını biliyoruz. Ama gerek teknolojimizle, gerek bilinirliğimizi artırmak için yapacağımız çalışmalarla bilinirliğimizi artıracağımızı ve kısa sürede Türkiye’de tercih edilen bir marka haline geleceğimizi düşünüyorum. Bizim farkımızı göreceklerine ve anlayacaklarına inanıyoruz. Türkiye’de yüksek fiyatlarla Avrupa makineleri getiriliyor. Bizim makinelerimiz düşük fiyatlıdır ancak bundan kalitemizin düşük olduğu anlaşılmasın. Biz yüksek adetlerde üretim yaptığımız için makinelerimizin maliyetleri de düşük oluyor, bu sebeple fiyatlarımız da daha ucuz oluyor. Bangladeş ve Hindistan pazarı çoktan bizim makinelerimizi almaya başladılar, kısa zaman içinde Türkiye’den de makinelerimize yoğun talep olacağını tahmin ediyoruz. Triko üretiminde, tekstilin diğer üretimlerinde olduğu gibi maliyetler oldukça yüksek. Rekabet gücünü artırmak isteyen üreticilerin bu maliyetlerini düşürmesi gerekiyor. Ancak triko üretimi yapan firmaların büyük bir kısmı İstanbul ve çevresinde yoğunlaşmış durumda. Bu sebeple işçilik vb. üretim maliyetlerini aşağıya indirmeleri pek mümkün görünmüyor. Bunun için ucuz makineler almaları, teknolojide yatırım maliyetlerini düşürmeleri gerekiyor. Dolayısıyla yakın gelecekte ucuz makineler Türkiye’de de tercih edilir hale gelecektir. Satış sonrası hizmetlerimiz de oldukça iyidir ve bu konuda da öne çıkıyoruz. Bizde teknik destek çok iyidir. Ayrıca yedek parça ve diğer aksesuarlarımız çok uygun fiyatlıdır.”

Spor Ayakkabı İçin Komple Bir Makine

Spor ayakkabısı üstünü komple örebilen bir makine geliştirdiler. Küçük bir makine olduğu için üretim tesisinde istenilen yere, hatta asansörle üst katlara bile taşınabiliyor. Bu makineyi moda merkezleri kullanabildiği gibi ayakkabı yapan firmalar, yer sorunu olan firmalar vb. tercih ediyor. Ayrıca müşterilerin istekleri doğrultusunda her yıl yeni modeller geliştiriyoruz. Son dönemde İtalya ile bir intersiya makinesi hakkında ortak çalışma yürütüyoruz. OTM 2014 Fuarı’ndaki standımızda bu makineyi de sunmayı planlıyoruz.

İnceleyin

Mayer & Cie yeni atılımları ile iş kollarını genişletiyor

Mayer & Cie. (MCT) Aralık ayından bu yana yeni bir iş kolu daha geliştirdi. Ocak ...