Lenzing’den yeni mikro elyaf

02Dünyanın en ünlü selüloz elyaf üreticilerinden Lenzing, ürün gamına hazır giyim ve özellikle örme sektöründe kullanılan TENCEL® A100™ adı verilen yeni bir elyaf daha ekledi.

Lenzing TENCEL® elyafında yeni bir inovasyona imza attı. Artık A100™ elyaf tipinin yeni mikro versiyonu piyasada. Yeni TENCEL® mikro elyafı, örme uygulamaları için önerilen elyaf portföyünü tamamlıyor.Lenzing, TENCEL® A100™’ün Türkiye’deki ilk lansmanını Premiere Vision İstanbul fuarında gerçekleştirdi. Elyafın piyasaya duyurulması için aynı tarihler arasında basın toplantısı da organize eden Lenzing, toplantıda Lenzing Değer Zinciri Müdürü Andreas Dorner, Global Pazarlama İletişimi Direktörü Christina Kreuzwieser ve Türkiye İş Geliştirme Müdürü Hale Saraçoğlu yeni ürün hakkında bilgilendirme yaptılar. Biri ABD’de, ikisi Avusturya’da biri de İngiltere’de olmak üzere toplam 4 fabrikası olan Lenzing’in selülozik elyaf üretiminde 2014 itibariyle yıllık 222 bin ton kapasiteye ulaştığını belirten Andreas Dorner, TENCEL® A100™’in iki yıllık bir mühendislik çalışması neticesinde geliştirildiğini ve özellikle örme alanında kullanılacağını söyledi. TENCEL® A100™’in Lenzing’in İngiltere’deki Grimsby fabrikasında üretildiğini dile getiren Dorner, örme uygulamaları için tasarlanan TENCEL® A100™’in örme pazarına hakim olmak amacıyla geliştirdiğini söyledi.

SON ÜRÜNLERDE PARLAK RENKLER VE YÜKSEK KALİTE AVANTAJI

A100™ teknolojisinin, geleneksel selüloz elyaflardan üretilen kumaşlardan daha üstün kalitede kumaşların ortaya çıkmasını sağladığını vurgulayan Dorner, “A100™ elyafının geliştirilmesi ile elde edilen bu mikro elyaf, iç çamaşırı ve yüksek kalite standartlarına sahip lüks moda pazarında kullanıma yönelik yeni fırsatlar doğuruyor. En parlak ve en canlı renklerle birleşen en iyi kullanım değerleri A100™ elyafının öncelikli ve en üst sırada seçilmesine temel oluşturuyor. Bu elyaf ile elde edilen renk derinliği diğer tüm elyafların üzerinde sonuç verir. Biz de siyah rengimize bu sebeple mükemmel siyah adını veriyoruz. TENCEL® A100™ elyafı parlaklık açısından da benzeri sonuçlar gösteriyor. Bu demek oluyor ki örme giysiler sentetik elyaflara ihtiyaç duymadan çok güzel bir parlaklığa sahip olabilecekler. TENCEL® A100™ kullanılan son ürünler yıkandıktan sonra bile kusursuz görünüyor. TENCEL® A100™ elyafının kullanıldığı örme giysilerde viskon kumaşta ortaya çıkan yıkama sırasındaki kırışıklıklara dahi rastlanmıyor. Birinci sınıf markaların üreticileri için bu önemli bir kalite avantajı sağlayan bir özellik” olduğunu söyledi.

YÜN GİYSİLER VE AKTİF GİYİMDE YENİ KULLANIM ALANLARI

TENCEL® A100™ elyafları özellikle yün ve sentetik karışımlarında kullanılabilir. Bu sayede yün ile beraberken yumuşatıcı etkisi gösterirken, sentetik elyaflarla da nem yönetimi etkisi gösterir. Dorner, “Yeni mikro elyafın ilgi çekici bir kullanım alanı da spor iç giyim olabilir. Günümüzde bu giysilere daha sıklıkla yün karıştırılması yönünde bir trend var. Ayrıca çorap sektöründe kullanıma dönük yeni fikirler geliştirilebilir. Halen bu olasılıklar değerlendiriliyor“ dedi.

 

İnceleyin

Mayer & Cie yeni atılımları ile iş kollarını genişletiyor

Mayer & Cie. (MCT) Aralık ayından bu yana yeni bir iş kolu daha geliştirdi. Ocak ...