Kumaşlar için “güzellik” apreleri

Modern dünyamızda doğal ve selülozik liflerden tekstillere olan ilgi hala devam etmektedir. 

Belçikalı firma Veramtex SA, bu tip kumaşların ve örme giysilerin işlenmesinde uzmanlaşmıştır. Firmaya özel yenilikçi prosedür “Beau Fixe” teknolojisi ile keten, pamuk vs gibi liflerden imal edilen kumaşlar müşteri taleplerine uygun olarak işlenebilmektedir. Veramtex sürekli çevre dostu prosesler kullanmaktadır. Pek çok müşteri OEKO-TEX® ‘in doğduğu, Almanca konuşulan ülkedendir. Bu nedenle doğal olarak firma ilk yıllarında OEKO-TEX® Standard 1000’e başvurmuştur ve 2000 yılından bu yana bu sertifikası güncellenmektedir.

SELÜLOZİK LİFLERDE UZMANLAŞMA
Veramtex SA, 1983 yılında bir Fransız tekstil firması ile ortak olarak çalışma hayatına başlamıştır. Proses için patent başvurusu Veramtex tarafından geliştirilmiştir ve örme giysiler üzerindeki ilk başarılı sonuçların eldesi 1974 yılına kadar gitmektedir. 1990 yılından bu yana Veramtex bağımsız bir firma olarak başarılı bir şekilde yoluna devam etmektedir ve çevre koruması yönünde faaliyetlerini sürdürmesi nedeniyle geliştirilen “Beau Fixe” teknolojisi (lidis amonyak kullanımı esastır) sürekli bir iyileşme ve optimizasyon göstermiştir. 1990’larda dahi Veramtex kullandığı amonyakın 99% ‘unu geri kazanabiliyordu. Bir yıl sonra işlem gören örme giysi hacminde önemli bir artış olmuş ve firma yeni pazarlara açılmıştır. Artan talebi karşılamak üzere ikinci son teknoloji montaj hattı 2000 yılında işleme sokulmuştur. 3000 m2 üzerinde bir üretim alanı ve 14 çalışanıyla Veramtex , eni 1.80 metreye kadar varan yıllık 10 milyon metre kumaş işlemektedir. Daniel Hazard, teknolojinin mucidi, şunları söylemektedir.“Doğal liflerden kumaşlar ve nonwovenlar üzerine işlem bazında uzmanlaşma yoluyla, komisyon bazında çalışabilmekteyiz, diğer bir deyişle tedarikçilerimiz aynı zamanda müşterilerimizdir. Firma içinde geliştirilip optimize edilen bu proses ile müşterilerimizin ileri işlemler için kalite beklentilerini karşılayabilmekteyiz .”

“BEAU FIXE” İŞLEMİ
Günümüz tekstil ürünlerinde pek çok fonksiyon bir arada olabilmektedir ve bunların önemli bir kısmı vazgeçilmez şekilde tanımlanmaktadır. Veramtex, “Beau-Fixe” prosedürünü (‘Beau’ = kumaş hoş ve güzel kalır ve ‘Fixe’ = yıkama sonrası formunu kaybetmez) bu istenen özellikleri; kumaş kompozisyon tipine göre elde etmek için geliştirilmiştir. Daniel Hazard, teknolojinin avantajlarını kırışmazlık, daha yumuşak dokunuş, yıkamaya bağlı daha düşük aşınma ve yırtılma mukavemet kaybı, mükemmel boyutsal kararlılık ve formunu koruma ile renk afinitesinde artış olarak özetlemektedir. Diğer bir deyişle, “Beau-Fixe” prosesi ile işlem gören kumaşların çok daha yüksek kullanım kolaylığı sunduğu söylenebilir.

ÇEVRE DOSTU PROSES
“Beau Fixe” teknolojisinin özünü likid amonyak oluşturmaktadır. Amonyak, oda sıcaklığında renksiz bir gazdır ve -33 °C altında likid  hale geçer. Malzeme esaslı olarak belirlenen, tanımlı bir şişirme prosesi yardımıyla liflerin kristalin yapısı ve buna bağlı özellikleri likid amonyak ile değiştirildikten sonra, gergin haldeki kumaştan tamamen uzaklaştırılır. Böylece, kumaştaki değişikliğin sürekliliği garanti altına alınır. Amonyakı tamamen uzaklaştırmak üzere, Veramtex sadece yumuşatılmış su (ilave madde olmaksızın)kullanır. Veramtex, çevreye duyarlı yapılanması sayesinde bu işlemi çevre ve insan sağlığı merkezli olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Sürekli yenilenen OEKO-TEX® sertifikası da zaten bunun somut bir göstergesidir. Marc Vanhoomissen (CEO)’na göre “ OEKO-TEX® Standard 1000 sertifikası müşterilerinin kalite gereksinim ve beklentilerini yerine getirme konusunda da önemli bir destek sağlamaktadır.” Kullanılan amonyak çevreye zarar vermeksizin, bu amaca uygun tesis yardımıyla herhangi bir çevre- hava kirliliğine yol açmaksızın % 99.9 oranında tekrar kazanılabilmektedir. Son zamanlarda, likit amonyağın ağır vasıtalar ile taşıma riski, tehlikesiz amonyak suyu lehine bırakılmıştır. Buna ilave olarak, enerji yönetimi konusunda da optimizasyon önlemleri alınmıştır.

İnceleyin

Yeni Goller Knit Merc ITMA 2019’da tanıtıldı

Barselona’daki ITMA 2019’da CHTC FONG’S International Group’un bir üyesi olan Goller, örme kumaşların en düşük ...