Koruyucu yatırım, koruma karlılığı

15Her iplik fabrikası rekabette kalmak için yatırım yapmalıdır. Son teknolojileri takipte kalmak önemlidir ama gerçek üretim makineleri üzerinde fazla durmak riskli olabilir, özellikle iplik üreticileri yeni yatırımlarını koruma konusunda başarısız olurlarsa.

Tarama ve eğirme makineleri gibi pahalı üretim araçları elyaf içerisindeki metal parçalar gibi küçük etkenler yüzünden kolayca zarar görebilir. Sonuç zaman kaybı ve iplik kalitesi açısından maliyetli ve yıkıcı olabilir. Metalik parçaların USTER® JOSSI Metal Kalkanı  ile güvenilir bkr şekilde tespit edilmesi ve uzaklaştırılması hem yatırımı korumakta hemde kaliteli iplik üretimi sağlamaktadır. Şu senaryoyu hayal edin, her iplik fabrikasında olabilir. Fabrika müdürü USTER® AFIS PRO 2 ile yapılan testlerde nepslerde bir düzgünsüzlük tespit ediyor. Nepsler beklenildiğinden %50 fazla,  bu hata tarama makinesinden kaynaklanmaktadır. Daha fazlası tarama makinesi zarar görmüştür. Kalite kontrolü beraberinde birçok olayı getirir; tarama durdurulur, hasar tespit edilir, yedek parça sipariş edilir ve tamir edilir. Makine eski düzenine dönmüştür ancak maliyet 10.000 dolardır.  Ve hikayenin tek gerçek kısmı bu. Bu örnekte sorun pamuk ile taşınan metal parçalardır. Bu daha önceki işlemlerde de soruna neden olabilir ama tarama makinesindeki sık dişlerin zarar görmesi veya tamamen kırılması en kötü senaryodur. Bu tür hatalar daha çok üretim odaklı ekipmana yatırım yapan iplik fabrikalarında görülmektedir. Bu pamuktaki metal parçaları tespit edecek ve ayıracak bir oda bulamayanların politikasıdır. Ancak görülüyor ki üretim makineleri zarar gördüğünde verimlilik ve kalitede bu durumdan zarar görmektedir ve sektördeki en önmli iki faktör üretkenlik ve kar sağlayabilmedir.

KÖTÜ ŞANSIN SALDIRMAK İÇİN PEK ÇOK FIRSATI VAR

Bu metal parçalar üretim hattına ilk olarak nasıl girdi ve nerden geliyorlar? Bunlar vida, somun, gezici, kablo, metal kayışlar hatta eski makine parçaları bile olabilir. Pamuğa karışmak için birçok yol bulabilirler. Örneğin; pamuk tohumlarının taşınması veya yüklemesi sırasında, toplama sırasında hatta iplik hattının kendisinde. En düzenli üretim hattında bile yere düşen ve pamuğa tutunan parçalar bu duruma sebep olabilir. Sonuç olarak nerden nasıl gelirse gelsin metal parçalar işlem sırasında pamuk içinde bulunmamalıdır. İplik makineleri riske atılmayacak kadar pahalı çok hızlı ve hassas makinelerdir. Tarama makineleri de kaba ve derinlemesine temizleyen tipleriyle bu katagoridelerdir. Bu konudaki en iyi çözüm balya açıcıdan sonra metali belirleyen ve ayıklayan bir araç yerleştirmektir. Günlük çıkarılan metal parça sayısı 10 ile 20 arasındadır ancak 50’ye kadar ulaşabilir.  Bu demek oluyor ki belirleyici mekanizma günde 50 kez mstel parçanın olduğu ham madde kısmını atık kanalına güvenli bir şekilde iletmektedir.

TEKNİK AVANTAJLAR, DAHA BÜYÜK BİRİKİMLER

İplik üreticileri elbette böyle bir işlemin ham maddeyi azaltmasından korkmaktadır. Konveksiyonel ekipmanlarda saptırıcı 3 saniye açık kalmakta ve 30 metal parçası için toplam süre 90 saniye olmaktadır. Bu prosedür 24 dolar maliyeti olan 20 kilo pamuğu atık haline getirmektedir. Ancak The USTER® JOSSI METAL SHIELD birçok avantaja sahiptir. Örneğin maliyeti 2.4 dolar olan 2 kg pamuğu atık haline getirir. Anahtar özellik sensörleri ile sadece metali değil hızını ve kütlesini de tespit ediyor olmasıdır. Buna bağlı olarak saptırıcının açık kalma süresi  0.2 ile 3 saniye yapılmıştır. Böylelikle 30 parça için  sadece 3 saniyelik bir açılma olmakta ve bu sayede maliyet azalmaktadır. Bu özelliği sayesinde USTER® JOSSI METAL SHIELD kullanıcılarına yılda 7.000 dolar kar sağlamaktadır.

TÜM HAT BOYUNCA KAZANCI KORUMA

Önceki senaryomuza dönecek olursak fabrika müdürü sonuçları kontrol ediyor ve hikayemizi biraz ileri alıyoruz. Bir günün sonunda tarama makinesi tamir edilir ve harcanan para ve kaybedilen zaman unutulur. Ancak şu unutulmamalıdır ki üretim artık kalite standartları dışında iplik bulundurmaktadır. Taramanın zarar gördüğü sürede ipliğin eşitliğini negatif etkileyen nepsler ve kısa elyaflar üretime katılmıştır. Dahası sarma hattında iplik temizleyicileri her hatayı temizlerken maliyeti arttıracak ve fabrikanın verimliliği ve karı azalacaktır.

USTER® JOSSI METAL SHIELDA hayat kurtaran makineler yatırım yapmak fabrikanın karını ve verimini sigortalar niteliktedir.

İnceleyin

Oerlikon Manmade Fibers Afrika pazarında iz bırakacak

Oerlikon Manmade Fibers katılacak olduğu, 5 ve 8 Mart 2020 tarihleri arasında Kahire’de düzenlenecek olan ...