Kimyasalda çözüm ortağınız: Baykim Kimya

Çevre sağlığı ve toplumsal sorumluluğun bilincinde çalışmalarını sürdüren Baykim Kimya , müşterilerin taleplerine bağlı olarak özel kimyasal ürünler de üretiliyor.

2005 yılında kendi öz sermayesi ile kurulan Baykim, öncelikli olarak denim kimyasalları üretimi, ithalatı, ihracatı ve satışı aynı zamanda tekstil ana kimyasalları ve yardımcı kimyasalları satışı konusunda faaliyet gösteriyor. Üretim aşamasında sıfır hata ilkesiyle faaliyet gösteren şirket, toplum ve çevre sağlığı ve toplumsal sorumluluğun bilincinde çalışmalarını sürdürüyor. Baykim, hizmet vermiş olduğu sektörün ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çözüm üreterek müşteri memnuniyetini ön planda tutmayı ilke edinmiş. 5.000 ton/yıllık üretim kapasitesi bulunan Baykim’in üretim bandında, müşterilerin taleplerine bağlı  olarak özel kimyasal ürünler de üretiliyor. Firmanın çalışmaları hakkında bilgi veren Baykim Kimya sahibi Nida Yıldızoğlu, “Baykim’in kuruluş amacı tekstil yardımcı kimyasalları ayağında denim sektörüne hitap etmek. 2005 yılında kurulan firmamız, 2011 yılına kadar tamamen denim üzerine ağırlıklı hizmetini sürdürüyor. 2011 yılından itibaren de ihracat ayağına ağırlık vererek ihracat pazarlarını araştırmaya başladık. Önce İran pazarına girdik, aynı dönemde Suriye piyasasına girdik, yaşanan gelişmeler neticesinde, Suriyeli firmalar Mısır’a taşınmaya başladı ve biz de doğal olarak Mısır piyasasına da girmiş olduk. Baykim firması bu ürünleri üretirken 2012 yılının sonunda tamamen örgü, dokuma kumaş, parça boyama kimyasalları üzerine boyahane firmalarına hizmet vermek için ürün gamını oluşturdu. Gerekli makine yatırımımızı yaptık. İstanbul’da yerleşik olan firmamızın hedef pazarları arasında, İstanbul, Çorlu-Çerkezköy, Bursa, Gaziantep, Maraş ve Adana bölgeleri bulunuyor. Türkiye’de bir bayilik sistemi ile ilerlemiyoruz, tamamen kendimiz satış gerçekleştiriyoruz. 2013 yılından itibaren denim ayağının yanında boyahane kimyasalları alanında hizmet vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda da ihracat ayağını hızlandırmak için çalışmalarımız sürüyor. İhracatta bayilik sistemi ile ilerliyoruz. Şu anda Kosova ve Sırbistan’da bayilerimiz bulunuyor” dedi.

DENİMCİLERE ÖZEL KOLEKSİYON
Kimya alanında faaliyet göstermelerine rağmen aynı zamanda denim sektöründeki firmalara da koleksiyon hazırladıklarını vurgulayan Nida Yıldızoğlu, “Kumaşı gösteren en önemli faktör yıkama ve son fashion çalışmalarıdır. Fuara katılan firmalara koleksiyon hazırlıyoruz. Bütün bu hizmetler bizim satış ağımızı hızlandırıyor. Kimyasal ürün gamımızda denim, ön terbiye kimyasalları, enzimler, yumuşatıcılar, kaplama kimyasalları bulunuyor. Bunlara ilave olarak 2013 yılında boyahanelerin kullanmış olduğu anti-statikler, egalizatörler, stabilazotörler gibi ürün gruplarını üretmek üzere makine yatırımlarımızı yapmış bulunuyoruz. 2013 yılının ikinci yarısından itibaren de bu ürünlerin satışına başlamış olacağız. Kimyasal madde, kumaşın yapısına, boyasına, elyafına, iplik cinsine göre değişebiliyor. Bütün bu değişkenlikler içerisinde optimum noktada bir ürün yapmak zorundasınız. Baykim olarak biz, firmalara komple çözümler sunuyoruz. İşimiz sadece kimyasal satmak değil.

KİMYA, ÜRÜNE DEĞER KATAR
Ürünü cazip hale getirebilmek için kimyasal kullanmanın gerekli olduğunu belirten Yıldızoğlu, “Kimya ve terbiye, işlem gören ürüne her zaman artı bir değer katmıştır. Son tüketicinin beğenisini kazanabilmek için bir takım işlemler yürüterek, ürüne katma değer eklemeniz gerekiyor. Burada kullanılan kimyasallar doğrudan kumaşın yapısını ve cazibesini artırır. Baykim olarak biz zaten denim sektörünün içerisindeyiz. Fason denim yıkama fabrikalarımız var. Dolayısıyla biz bu ürünü üretirken masanın iki tarafında varız. Kendi işletmemde kullanmadığım bir ürünü müşterime sunamam. Burada Ar-Ge’si tamamlanan bir ürün, satışa çıkmadan önce mutlaka numunelerde denenir. Kendi soframa koymadığım bir ürünü müşterilerime vermem. O nedenle kullanan kişinin nasıl bir kimyasal istediğini, kullanıcı olarak görebiliyorum.

Sektörde bu durum bizim için artıdır. Kimya bir bayrak yarışıdır. Sürekli gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Teori ile pratik bazen örtüşmeyebilir. Bizim avantajımız hem kullanıcı, hem de üretici olmamızdan kaynaklanıyor” şeklinde konuştu. Yurt içindeki boyahane firmalarına yönelik ürün üretimi için makine yatırımlarının Nisan sonuna kadar biteceğini ve pilot üretime başlayacaklarını belirten Yıldızoğlu, ürün elde edildikten sonra da müşteri ziyaretleri yapacaklarını söyledi. Yurt dışında ise, öncelikle Mısır’da bir showrom açmayı düşündüklerini dile getiren Yıldızoğlu, hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu belirtti.

İnceleyin

TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv

2017 yılını değerlendirerek, 2018 yılı beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz? “2017 yoğun bir yıl oldu. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir