ITMA Barcelona’da Dünya Prömiyeri: Picanol’un rapier’e dijital eklentisi

 Bizler, şüphesiz ki dokumada Endüstri 4.0 dalgasınca (dördüncü sanayi devrimi) yürütülen dijital bir devrimi görüyoruz. Bu sebeple elektronikte olduğu gibi dokumada da öncü olan Picanol, neredeyse tamamen dijitalleştirilmiş bir ilaveyle kot kumaşı dokuyan OptiMax-i’yi ITMA Barcelona’da sergiledi. Kot kumaşı sektöründeki en büyük dokuma makinesi tedarikçisi olan Picanol, müşterilerinin gelecekteki ihtiyaçlarını tespit etme noktasında en iyi konumdadır. Müşterileri ile birlikte çözümler üretebilir ve bu devrimi bugünden başarabilirler. Bu yüzden Picanol, ITMA’da neredeyse tamamen dijital hale getirilmiş bir denim makinesini sergiledi. Entegre konsept sayesinde tüm ayarlar mevcuttur ve merkezi mikroişlemciden alınabilir.

  • Bir gerilim gösterge ekranı (TED) ile donatılmış ön sarıcı başlar. Ön sarıcıda frenin dijital olarak ayarlanması ileride yeniden üretilebilecek bir gerilim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ön sarıcılar arasındaki muhtemel farklılıkları çok daha kolay bir şekilde yönetmenizi sağlar. Yerleştirme sırasındaki atkı gerginliği, gerilimdeki dalgalanmaları ortadan kaldırmak için programlanabilir atkı gerginlik kontrolü (TEC) ile elektronik olarak kontrol edilebilir. Atkı detektöründen gelen sinyaller- standart veya SmartEye – makinenin mikro işlemcisi tarafından sürekli izlenir ve analiz edilir.
  • QuickStep atkı sunucusu sayesinde iletme, atkı atma ve hareketsizlik pozisyonu için farklı zamanlamalar programlanabilir. QuickStep yeni bir şey olmamakla birlikte, hala piyasadaki referans noktasıdır.
  • Bu makinede yeni olan Elektronik Sağ Gripper Açacağı’dır (ERGO). Farklı atkı ipliği türlerini dokurken makineyi minimum atık uzunluğuna yönelik ayarlamak üzere bir gripper açacağı olarak geliştirilen ERGO, dokuma makinenin dijitalleştirilmesinde ilave bir adımdır ve bu sırada sağ yan gripper açıcısının tamamen elektronik olarak ayarlanmasına makine çalışırken bile imkân tanımaktadır.

Bu “Verilerle Çalışma” özelliklerine ek olarak, Picanol, bu OptiMax-i‘de kurulmuş olan EcoFill’in 4 renk versiyonu ile etkileyici bir “dahili sürdürülebilirlik” kabiliyetini de ortaya koydu. Picanol, 2011 yılında teknik kumaşları hedef alan 2 renkli versiyonda tanıtılan bir rapier makinesinde sol taraftaki atık şeridini elimine eden ilk makine üreticisiydi. Picanol sistemi, mesela renkli modeller çalışan tasarımcılar için sınırlama olmaksızın 4 renkli bir versiyona yükseltildi. Buna ek olarak, EcoFill ayarları tamamen dijital olduğundan, bu özelliği kontrol etmek çok kolaydır.

İnceleyin

TİM’in girişimcilik projesi Avrupa’da gururumuz olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik” projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından ...