ITMA 2019’da Dijitalleşme

Tekstil makinelerine yönelik dünyanın öncü fuarı ITMA 2019, bir kez daha Alman şirketlerinin belirgin varlığı ile dikkat çekti. 110’un üzerinde VDMA üyesi şirket de dahil olmak üzere Almanya’dan 220’nin üzerindeki fuar katılımcısı; eğirme, dokunmamış kumaş, dokuma, örme, çözgü örgü ve apreye odaklanan neredeyse tüm farklı makine bölümlerini kapsadı. Alman makine imalatçılarının kapsadığı toplam sergi alanı 21 bin metre karenin üzerindedir, bu ITMA 2015 ile karşılaştırıldığında stant alanında yaklaşık %3,5 oranında bir artışa tekabül etmektedir. VDMA üyeleri Barselona’da; Akıllı Hizmetler de dahil olmak üzere Endüstri 4.0’ın (aynı zamanda akıllı ve entegre imalat için Endüstriyel Nesnelerin İnterneti şeklinde de adlandırılan) en gelişmiş teknoloji çözümlerini ve uygulamalarını gösterdiler.

ITMA’daki VDMA basın toplantısı esnasında, on iki tanınmış VDMA üye şirketinin sözcüleri Endüstri 4.0 çözümlerinin tekstil süreç zincirini nasıl etkilediğini gösterdi:

Alexandre Butte, ANDRITZ Perfojet İş Geliştirme Direktörü: “ANDRITZ; mevcut ve yeni tesisler için çekici dijital çözümler sunmaya yönelik deneyimini tek bir teknoloji markası altında – yani Metris – toplamıştır. Metris teknolojileri IIoT (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) ya da Endüstri 4.0’daki en yeni en gelişmiş teknolojilerdir ve bireysel müşteri gereksinimlerine tamamen uygun hale getirilebilir.”

Axel Pieper, CTO, Brückner Trockentechnik: “Tekstil makineleri hususundaki yazılım yenilikleri ürün geliştirmede gün geçtikçe önemli hale gelmektedir. Yeni geliştirilmiş mobil makine operasyon panellerimiz ve yönetim kokpitlerimiz önemli derecede yüksek kullanıcı dostudur. Gelişmiş üretim yardımcısı sistemleri bir yandan sabit yüksek kalite seviyesi sağlarken, diğer yandan da operatörü üretim çıktısını mümkün olan en düşük maliyetle azamiye çıkarmada destekler.  Gelişmiş servis aletlerimiz öngörücü bakım, eğitici videolar ve arttırılmış gerçeklik desteği gibi yeni özellikler sunmaktadır.”

Sebastian Mayer, Yönetim Kurulu Üyesi, Mayer & Cie.: “Her zaman bir adım ileride olmayı amaçlıyoruz. Sayısallaştırma; teknolojilerdeki gelişmelerin ötesinde, şirket prensiplerimize bağlı kalmak için değerli fırsatlar sunmaktadır.”

Klaus A. Heinrichs, Başkan Yardımcısı, Monforts Textilmaschinen: “Monforts gelişmiş sensör teknolojisinin yardımıyla, tüm teknik makine verileri bulutta sanal ve gerçek zamanlı olarak eşlenmektedir. Buluttaki veriler ilgili özellikleri ile birlikte sistemin mevcut durumunu gösterir ve hedeflenen analize ve kontrollü planlamaya ve üretime olanak sağlayarak tüm üretim sürecini haritalayabilir: veri analizlerinden ilişkilendirilmiş ayrıntılar fiili üretim sürecini optimize etmek için kullanılabilir. Gerçek zamanda durum gözden geçirme, bir yandan arızalı kalma süresini belirgin ölçüde en aza indirgerken makinenin kullanılabilirliğini de iyileştirir. Muhtemel hata kaynakları öngörülerek bertaraf edilebilir. Örneğin, dijital ikiz; konvertörler veya dişliler gibi bir sistemin bireysel aşınma parçalarına ilişkin bilgiler sağlar. Gelecekte, operatörler aşınan bir parçanın ömrünün ne zaman biteceğini ve zaman içerisinde ne zaman bakım yapılması veya değiştirilmesi gerektiğini görebileceklerdir. Entegre Monforts web mağazasına doğrudan erişim kullanıcıların ihtiyaç duydukları anda bir tuşa basarak aşınan ve yedek parçaların siparişini vermelerine olanak sağlar, bu da makinenin arızalı kalma süresini sanal olarak engellemektedir.”

Wilhelm Langius, Bölüm Başkanı, Neuenhauser Maschinenbau: “Neuenhauser otonom araçlar ve navigasyon sistemlerindeki son gelişmeler ile AGV’lerin eğirme fabrikalarının geleceği için gerekli olduklarını görmüştür. Yıllardır çevremizde bulunan Otomatik Yönlendirmeli Araç anlamına gelen AGV’ler Endüstri 4.0’ın başlatılması ile son zamanlarda hızlanmıştır. En kısa süre içerisinde, ekibimiz akıllı bir şekilde kontrol edilen otomatik yönlendirmeli araçlardan oluşan geniş bir filoyu kullanarak en son teknoloji bir taşıma sistemi geliştirdi. ITMA Avrupa 2019’da AGV’lerimizi uzman ziyaretçilere ilk kez sunduk ve alacağımız tepkiler için çok heyecanlıyız.”

André Wissenberg, Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler’den sorumlu Başkan Yardımcısı, Oerlikon Man Made Fibers: “Oerlikon tüm ziyaretçileri bu yılki ITMA’ya insan yapımı fiber üretiminin geleceğine doğru bir yolculuk için davet etmektedir. Tüm misafirlerimize sürdürülebilir ve otomatikleştirilmiş insan yapımı fiber üretimine ilişkin vizyonumuzu şaşırtıcı sanal 4D teşhir salonunda göstereceğiz: “Temiz Teknoloji. Akıllı Fabrika” geleceğin mottosudur. Ve bu standımızda yalnızca bir taş atımlık mesafededir. Bugün yeni, yenilikçi endüstriyel tasarımdaki verimli makine ve tesis konseptleri için dört dünya premiyeri sunmaktayız. Çok sayıdaki diğer yeniliklerle birlikte, bunların tümü yeni DNA’mızı oluşturmaktadır.”

Dr. Christof Soest, CTO, Trützschler: “Mükemmel eğirme hazırlığı iplik kalitesi için kritik önem taşır – ve Trützschler’de, I4.0 teknolojileri bu süreci daha da akıllı hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Zekayı, kendi kendini optimize eden makine çözümlerini ve dijital çözümleri entegre ederek, Trützschler müşterilerin sabit kaliteyi sağlamak için otomasyona yönelik büyük bir adım atmalarına olanak sağlamaktadır.”

İnceleyin

TİM’in girişimcilik projesi Avrupa’da gururumuz olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik” projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından ...