ITM 2013 Ziyaretçi Araştırma Sonuç Raporu

29 Mayıs- 1 Haziran 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen ITM Texpo Eurasia, Hightex ve İstanbul İplik Fuarlarının sonuç raporu açıklandı.

Bu rapora göre, toplam 40 ülkeden 1223 firma ve temsilciliğinin katıldığı fuarları 71 ülkeden 39.256 profesyonel ziyaretçi takip etti. Bu araştırma raporu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izni ile TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Teknik Fuarcılık işbirliği ve TEMSAD desteği ile 29 Mayıs- 1 Haziran 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen ITM Texpo Eurasia, Hightex ve İstanbul İplik Fuar 2013 ile ilgili olarak hazırlanmıştır.

ARAŞTIRMANIN AMACI

Bu araştırma fuar süresince ziyaretçiler ile yapılan anketlerden ve fuar girişinde yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçilerden alınan bilgi formlarından ziyaretçi profilini, ziyaretçilerin fuar hakkındaki genel değerlendirmelerini tespit ederek, analiz sonuçlarını, fuarın basında çıkan haber özetlerini fuar katılımcı firmalarına sunmak, elde edilen verilerden gelecekteki fuarların iyileştirilmesinde ve geliştirilebilmesinde yararlanabilmek amacını taşımaktadır.

ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI

Bu araştırma fuarın yapıldığı günlere ve saatlere eşit dağılmış ve rastgele seçilmiş fuar ziyaretçileri ile fuar alanında farklı noktalarda yüz yüze anket yöntemi uygulanarak;
ziyaretçilerden fuara girişleri sırasında elde edilen bilgi formları değerlendirilerek; profesyonel ziyaretçilerin giriş kayıtları ve davetiyelerdeki bilgiler analiz edilerek gerçekleştirilmiştir.

GENEL ZİYARETÇİ DAĞILIMI

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece’de hazırlanan ITM TEXPO EURASIA 2013, HIGHTEX 2013 ve 10. ULUSLARARASI İSTANBUL İPLİK FUARI 71 ülkeden
39.256 nitelikli ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. 2013 yılında 2012 Fuarı’na göre %4 ziyaretçi artışı, % 21 yurtdışı ziyaretçi artışı, % 11 katılımcı ülke çeşitliliği artışı, % 18 katılımcı sayısı artışı sağlanmıştır. ITM Texpo Eurasia, Hightex ve İstanbul İplik Fuarı 2013 girişi sırasında ziyaretçilerden alınan bilgi formlarının değerlendirilmesi sonucunda, fuara 71 ülkeden ziyaretçi 26 ülkeden alım heyeti geldiği tespit edilmiştir. Yurtdışı ziyaretçiler; AB üyesi 18 ülkeden, Doğu Avrupa ve Balkanlardan 15 ülkeden, 8 Afrika ülkesinden Türkiye’nin komşusu 6 ülkeden gelmiştir. Yurtiçi ziyaretçi bilgileri ise; 60 ilden ziyaretçi, İstanbul % 74 İstanbul dışı % 26. Bu rsa, D enizli ve G aziantep’ten alım heyeti organizasyonu gerçekleştirilmiştir.

İnceleyin

Geleceğin üretildiği malzemeler

Evde, işte, sokakta, gökyüzünde, suda, hatta uzayda bile, teknik tekstiller ve dokusuz kumaşlar şaşırtıcı uygulamalarda ...