Hindistan’lı iplik üreticileri için başarılı bir gelecek

iplik-ureticileriEn iyi tekstil uzmanlarının paylaştığı tecrübe, dünya çapındaki perakende grubu ve tekstil kalite yönetimi teknolojilerinin lider sağlayıcısı, Hint tekstil endüstrisine benzersiz bir kavrayış kazandırdı. Pazar tahminleri, değerli sektör bilinci ve problemler ile çözümlerin realistic analizi, Uster Teknolojileri tarafından organize edilen özel etkinlikte Hindistan’lı iplik üreticileri için 2Gelec için Yol Haritası2 oluşturmak amacıyla kombinlendi. Uyumsağlayabilirlik, kalite konularına gösterilen ilgi, ürünlere eklenen değer, süsdürülebilir üretim ve tüketici ihtiyaçlarına odaklanma uzmanların katıldığı forumdan çıkan anahtar önerilerdir. Hindista’nın tekstil endüstrisi kurulan 50 milyon iplik eğiricci ile hali hazırda büyük ve büyümeye devam eden bir endüstridir. Buna ek olarak Hindistan hükümeti %5 olan tekstil ticareti payını %20’ye çıkarma gibi hırslı bir hedef belirledi. Bu gerçekçi bir hedef midir? Hindistan’lı iplik üreticileri şu an nasıl performanslar sergiliyor ve fazladan iş arayışı için ne gibi değişiklikler yapıyorlar? Üçüncü USTER® Kalite Üniversitesi Goa’da düzenlendi. Etkili figürlerden oluşan grup şuan ve gelecek için vizyonları belirledi ve bu konuları tartıştı. Uster Teknolojileri Hindista’nın Başı V.R. Rathman liderliğinde, uzman paneli pratik ve güvenilir analizler ile iplik üretiminde başarı için şaşırtıcı ve zorlayıcı gereklilikleri sundu. Panel, Sutlej Grup Başkanı S.K. Khandelia, Ikea global tedarik gelişim lideri Calvin Wooley, Uster Teknolojileri’nde tekstil teknolojilerinin başı Iris Biermenn ve Uster Teknolojileri’nin elyaf testleri Ürün Müdürü David McAlister yer aldı. Etkinlik Hindista’nın farklı yerlerinden 25 farklı üretim tesisinden 25 yüksek seviyeli katılımcıyı bünyesinde topladı. Etkinliğin teması Hindistan’daki iplik üretiminin geleceğinin yol haritası’ idi. Öncü endüstri profesyonnelerinden Khandelia, bügünün Hintli iplik üreticileri için anahtar konularda ve ayarlamalarda öenmli noktalara parmak bastı. Günde 300 ton üretim yapan bir iplik üretim tesisinde edindiği tecrübesi çok önemli ve Khandelia ilk olarak iplik üreticilerinin yeni trendlere ayak uydurmada çektiği problemleri belirtti. Bunun, tesisi kapasitesine uygun olmayan yeniliklerin yapılmasını engelleyen varolan tesisi tasarımı ve kurlumu ile genellikle karşılaşılan bir kısıtlama olduğunu belirtti. Ancak kariyerinin başlarındayken kapanmak üzere olan 200.000 iplik eğirme makinesini ürün farklılığı yaparak kurtardığındaki gibi önemli çözümler geliştirilebilir.

BEKLENTİLERE, KARŞILAŞTIRMALARA VE ROI’YA ODAKLANMA
Khandelia, sektörde yönetime odaklanmanın gerekliliğini vurguladı. Örneğin şu an geçmişteki birçok belge yerine günlük tek bir rapor üzerinde çalışmaktadır. Khandelia aynı zamada iyi sonuçları analiz etme ve control etme yerine üretim hattındaki değişken normlara odaklanmaktadır ve “Eğer beklentilerle başa çıkabilirsek bu yeterlidir” dedi ve ekledi “ Uluslararası standartlarla karşılaştırılsak yapılacak en iyi şey şirketimiz rakiplerimizden farklılaştırmaktır.” Khandelia yatırımlara yeterli miktarda geri dönüş alınmasının da gerekli olduğunu belirtti ve bu noktada şirketinin en az %20 ROI kazanması gerektiğini belirtti çünkü bunun %11 zaten faize gidecek. Khandelia, “Kayıp yaşayarak bir ya da iki yıl yaşayabilirsiniz daha fazla değil” dedi. Ham pamuk fiyatlarındaki tutarsızlıkla başa çıkabilmek için bir strateji, riski minimuma indirmek için karışımlara, fantazi ipliklere ve melanj ipliklere geçik yapmak ve sürdürülebilir ürün karışımları oluşturarak Çin ve Pakistan’a karşı olan pamuk rekabetinde bilgisini güçlendirmektedir.

IKEA, KARIŞIMLARA VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANDI
Ikea, pamuğa olan güçlü bağlılığı ve tüm üretim zincir ile yakın çalışma politikası ile dünyanın en geniş mobilya perakendecisidir. USTER® Kalite Üniversitesi’nde Calvin Woolley şuan Çin’in elinde bulunan dünyanın en geniş pamuk üreticisi ünvanın Hindistan tarafından ele geçirilebiliniceğini öngördü. Woolley’e göre İkea için iplik üretimi değer zincirinde anahtar noktalardan biri ancak 2011’de pamuk fiyatlarında patlama yaşanması sebebiyle, pazarın daha hızlı cevap verdiği karışımlar gibi alternatifleri değerlendirmek zorunda kaldırlar. Aynı sebeple açık uçlu iplik eğirme ve hava jetli iplik eğirme pazarda ring iplik eğirmeden daha fazla pay almaktadır. Ikea, neredeyse 30 yıldır Hindistan’dan tedarikte bulunmaktadır ve birçok zorluğa rağmen şirket tedarikçilerini sürdürlebilir uygunluk ilkelerine göre seçmiştir. Buna IWAY adını vermiştir. Birçok Hindistan’lı üretim tesisi bugün iplik üretimindeki değer zinciri için hayati öneme sahip olan güvenilir olmayan enerji kaynaklarından nedeniyle zarar görmüştür. Ikea yenilebilir enerji kaynakları kullanma ve kömüre olan bağımlılığı azaltma konusunda heveslidir. Woolley, “Kömüre olan ihtiyaç sıfırlanacak. Şimdi değil ama birgün gerçekleşecek ve yenilenebilir enerji konusunda sona kalan iplik üreticileri geride kalacak” dedi. Teksitiller İkea’nın ürün çeşitlerinden sadece bir tanesi ancak kalitenin değer ve fiyatla buluştuğu hayati bir elementtir. Woolley, “Satın alınabilirlik hesaba katılan bir olgudur. Ancak bir ürün kalitesizleşirse müşteri sadece tekstillere değil tüm ürünlereimize olan güvenini kaybedecek” dedi.

MÜŞTERİLER, SATIŞ DANIŞMANSIZ, KALİTE MESAJININ VERİLMESİ
Uster Teknolojileri’nde çalışa David McAlister, şuanda tesislerinin iplik üretimi ve dokumada varolan ürün çeşitleriden çok müşterilerinen çok tercih ettiği pazarlarda hizmet verdiğini belirtti. McAlister, “Müşteriler artık istedikleri ürünü ve ihtiyaç duydukları performansı tanımlıyor.” Dedi ve ekledi “Bir iplik üretim tesisi için tek bir gecede bir elyaftan başka türde elyafa geçmek mümkün değildir ancak örneğin Çin pamuk üzerinde bir çalışma yapmıştır ve bunu sentetik elyafa taşımıştır.” USTER’de çalışan Iris Beirmann, “Bazı durumlarda iplik üreticileri farklı pilik teknolojileri ve elyaf kullanma konusunda daha bilinçli olmalıdır” dedi. Beirmann, boncuklanma gibi önemlı parametreleri unutmadan son ürünü düşünerek iplik tasarlamanın önemli olduğunu belirtti ve “ Sıklıkla uzmanlık üretim personelini sınırlar bu yüzden satış çalışmaları önce fiyat daha sonra ham madde ve iplik numarasına odaklanır. Bunlardan sonra kalite parametreleri tartışma konusu olur” dedi. Yüksek düzeyli panel konuşmalar, aynı zamanda bugünün artan beklentilerinde sektörün geleceğinin, performansının ve bilgisinin geliştirilmesine yönelik yapılan workshoplara ve sunumlara ev sahipliği yapan USTER® Kalite Üniversitesi’nde yer aldı. Uster Teknolojileri Hindistan’ın Başi V.R. Rathnam, “Etkinlikten sonra Hindistan’lı iplik üreticilerin südürülebilir ürün ve faydalara özel bir ilgi ile Hindistan’daki endüstri gelişimini devamlı tutamak için kendilerini doğru bir şekilde geliştirdiği açık bir şekilde görülmektedir.” dedi.

#Hindistan #iplik #ipliküreticileri #Hinttekstilendüstrisi #Ikea

İnceleyin

Tekstil dünyası 3 büyük fuarda buluşuyor

Bu yıl 14-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan ITM 2018 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı, Tüyap ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir