Heat-Set prosesinde yenilikçi ve enerji tasarruflu çözümler

makinee1963 yılından bu yana tekstil makineleri üretim sektöründe yer alan Örnek Makine, Türkiye’nin ve dünya’nın en önemli halı üretim merkezlerinden Gaziantep’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Halı ve halı ipliği üretim prosesleri konusunda uzmanlaşan Örnek Makine, güçlü bilgi birikimine sahip bir üretim merkezi halini almış bulunuyor. Hali hazırda üretimini sürdürdüğü ve işletmenin amiral gemisi konumunda bulunan MD 60 Serisi Frize Heat-set makineleri ile başta Gaziantep pazarı olmak üzere, halı üretiminin kilit noktaları konumunda bulunan birçok ülkedeki üreticiler için yenilikçi, uygun maliyetli, enerji tasarruflu çözümler ve üstün üretim kalitesi sunmakta. Diğer yandan ürün gamına yeni katılan ve özellikle polyester ve akrilik halı ipliği üreticilerinin ilgi gösterdiği OMA ve OMP Serisi Heat-set makineleri ve tüm bu makinelerle senkronize çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş OD Serisi Tam Otomatik Bobin Sarım makineleri sayesinde tüm sentetik, yarı sentetik veya doğal liflerden üretilen halı iplikleri için en uygun maliyetle en yüksek kaliteyi ve teknolojiyi sunmakta.

REKABETÇİ ÇÖZÜMLER

Diğer yandan halı sektöründen bağımsız olarak, konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren el örgü ve trikotaj ipliği üreticileri için de rekabetçi çözümler sunan Örnek Makine, mevcut ürün gamında bulunan UD Serisi El Örgü İplik Şişirme Makineleri, AD Serisi Kek Sarım makineleri ve BD Serisi Triko İplik Şişirme makinelerine ek olarak, özellikle küçük işletmeler içerisinde yer sıkıntısı çeken ve buhar üretiminde sorunlar yaşayan üreticiler için UD Serisi makinelerin Kompakt versiyonunu da 2014 yılı başında ürün gamına ekleyecek. Bahsi geçen ve Örnek Makine üretimi olan tüm bu makineler, en son teknoloji ile donatılmış otomasyon özellikleri, yüksek verim ve üretim kalitesi ile birlikte enerji tasarruflu ve çevre dostu yaklaşımları üreticilerin kullanımına sunmaktadır. Örnek Makine, Gaziantep bölgesindeki etkinliğinin yanı sıra, Çin ve İran’da bulunan ofisleri ve Hindistan, Brezilya başta olmak üzere dünya geneline yayılmış temsilcilikleri vasıtasıyla müşterilerine satış ve satış sonrası destek konularında en hızlı ve efektif hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca halihazırda faaliyete geçmiş olan ABD ofisi vasıtasıyla da bu pazardaki etkinliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır.

FUARLARLA DÜNYA VİTRİNİNDE

Örnek Makine’nin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri içerisinde teknik ve ticari fuarlar ciddi önem arz etmektedir. Özellikle Mayıs ayı sonunda İstanbul’da düzenlenen ITM 2013 fuarı ile özellikle Ortadoğu pazarına yönelik güçlü bağlantılar kurulmuştur. Eylül ayı içerisinde ABD, Dalton, Georgia, FloorTek Expo 2013 fuarı ile ABD pazarındaki aktivitelerini bir adım daha öteye taşıyan Örnek Makine, hemen akabinde Kasım ayı içerisinde Domotex fuarlar zincirinin Türkiye ayağında bulunan Domotex Middleast 2013 İstanbul fuarında da özellikle Türk ve Avrupalı üreticilerle güçlü işbirliklerinin temellerini atmıştır. 2014 yılı Ocak ayında düzenlenecek olan Domotex Hannover 2014 ve yine 2014 Mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Domotex Asia Chinafloor 2014 fuarları ile hem tüm dünya pazarına hem de Uzakdoğu pazarına yönelik yeni aktivitelerini de hayata geçirecek olan Örnek Makine, dünya genelindeki pazar payını en üst düzeye çıkarmak için emin adımlarla ilerlemektedir.

YURTDIŞI PAZARLAR

Başta Gaziantep’te faaliyet gösteren üreticiler olmak üzere, Örnek Makine ürünlerini kullanan tüm yurtiçi ve yurtdışı tekstil üreticileri, Örnek Makine ürünlerinin başta üretim kalitesi, enerji verimliliği ve işletim maliyetleri olmak üzere birçok noktada rakiplerine göre sayısız avantaja sahip olduğunu bilmenin özgüveniyle üretimlerini sürdürmektedirler. Türkiye pazarının hızlı gelişimine bağlı olarak 2010 yılından bu yana iç pazar satış rakamlarına bakıldığı vakit Örnek Makine rakiplerinin ciddi ölçüde önünde yer almaktadır. Ayrıca Avrupa ve ABD’nin ambargoları neticesinde baş gösteren ekonomik krize bağlı olarak durma noktasına gelen İran pazarında da bu dönem iyi değerlendirilmiş ve krize rağmen bu pazardan doğru hamlelerle gereken verim elde edilmiştir. Bu dönemdeki doğru stratejiler, ülkedeki yönetim değişikliğinden sonra tekrar canlanmaya başlayan İran piyasasında Örnek Makine’nin elini bir kat daha güçlendirmiştir. Dünya genelinde halı sektöründe Türkiye ile birlikte, en büyük pazar konumunda bulunan ABD’de büyüyerek devam eden duvardan duvara halı sektörü ve buna bağlı olarak yeni yatırımların kaçınılmaz olası da bu pazara uygun stratejiler belirlenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle ABD pazarına yönelik gerekli tüm çalışmalar gerektiği şekilde tamamlanmıştır. Bunun neticesi olarak 2014 yılı ilk çeyreğinde Dalton şehrinde ilk Örnek Makine üretimi makine faaliyete geçecek ve mevcut satış ve teknik ofisle birlikte Örnek Makine’nin bu pazarla ilgili stratejisinin en önemli ayağı tamamlanmış olacak. Bizzat kendi personelleri ve kendine ait yedek parça stoku vasıtasıyla pazardaki teknik servis kalitesini de en üst düzeyde tutmayı amaçlayan Örnek Makine, ABD pazarına yepyeni bir soluk getirmiş durumda ve tüm hızıyla yoluna devam ediyor.

SENTETİK HALI İPLİĞİNDEKİ GELİŞMELER

Dünya pazarına göz atılacak olursa, özellikle sentetik halı ipliği üretiminin artarak devam ettiğini görebiliriz. Halı ipliği üretiminde kullanılan ipliklerin kalınlık parametreleri de bu üretim artışına ve çeşitliliğine bağlı olarak sürekli olarak genişleyen bir aralık dahilinde olmaktadır. Özellikle PP ve PA ipliklerde bu aralık, tek kat ve çift kat iplikler için 800 ila 10.000 dTex aralığı gibi ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Özellikle ince ve frizeli ipliklerde sarım prosesi öncesi demet halindeki ipliklerin herhangi bir fiziksel deformasyona maruz kalmadan ayrıştırılması ve dolaylı olarak ipliğin efekt kalıcılığının sağlanması son derece önemli konulardan birisidir. Patentli iplik ayrıştırma düzeneği sayesinde Örnek Makine ürünleri bu durumun kolaylıkla üstesinden gelebilmektedir. Diğer yandan çoğu proseste özellikle 5000 dTex ve üzeri kalınlıklarda proses verimliliği sağlamak açısından iplik sayısının düşürülmesi yoluna gidilmektedir. Özellikle MD 60 serisi makinelerde 48, 60 ve 72 olan toplam iplik adedi 2 banda bölünmüş, bantlar proses gereksinimlerine bağlı olarak gerekli ölçülerde dizayn edilmiş ve bu sayede 8000 dTex’e kadar ipliklerin herhangi bir eksiltme olmadan tam kapasite çalışılabilmesine olanak sağlanmıştır. Tek kat ve düşük kalınlıklı ipliklerin düz fikselenmesinde de üreticiler açısından bazı muhtemel problemler söz konusudur. Üreticiler arasında “kuş gözü olarak tabir edilen iplik dönmesi ve “kaz ayağı” olarak tabir edilen iplikte fikse almamış bölgelerin bulunması gibi problemler başlıca olasılıklar arasında sayılabilir. Bu durumlar halı yüzeyinde çıplak gözle tespit edilebilen görüntü bozukluklarına yol açmaktadır. Söz konusu durumlara karşı, patentli üst baskı sistemi ile iplik dönmelerinin önüne geçilmiş, tüm makinelere adapte edilmiş şekilde patentli çok yönlü buhar dağılımı ile de ipliğin her bir noktasının buhar ile teması sağlanarak büküm açılması bertaraf edilmiştir. Frize ünitelerinde ise özellikle kıvırcıklandırma kutusu ve klape düzeneği ile çalışan sistemlerde ısıya bağlı olarak kutu duvarlarında boyut deformasyonu ve klape piston düzeneğinde termal deformasyona bağlı baskı problemleri oluşmakta bu da iplikte uniform olması gereken frize efektini negatif etkilemektedir.  Frize kıvırcıklandırma kutusuna monte edilmiş patentli bağlantı parçası ve klape düzeneğine bağlı patentli piston bağlantı aparatı ile bu olumsuzlukların da önüne geçilmektedir. MD 60 serisi makinelere adapte edilmiş olan PLEVA® nem sensörü sayesinde kabin içerisindeki nem dengesinin stabil olması sağlanmış, bu sayede özellikle PES ve PA gibi neme duyarlı materyallerin fikselenmesinde de kararlılık artırılmıştır. Ayrıca bu sisteme akuple oransal buhar kontrolü vasıtasıyla kabin içerisindeki buhar miktarında ve dolaylı olarak nem dengesindeki değişimler milisaniyeler içerisinde tolere edilebilmekte ve bunun yanı sıra enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

YENİ MAKİNELER

Örnek Makine’nin ürün gamına yeni kattığı OMA ve OMP serisi makineler özellikle Akrilik ve PES üretimi yapan üreticilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmakta. OMA serisi makineler Akrilik halı ipliği üreticileri için düşük sıcaklıklarda çalışmaya müsait buharlama makinesi olarak görev yapmakta ve bahsi geçen patentli sistemlerin çoğunluğunu da üzerinde barındırmaktadır. Özellikle İran gibi akrilik üretiminin yoğun olduğu pazarlar için daha uygun maliyetli çözümler sunmak açısından iyi bir seçimdir. OMP serisi makineler ise OM Serisi makineler ile aynı platformda tasarlanmış, ancak daha yüksek sıcaklıklara çıkabilecek şekilde sentetik ipliklerin de birçoğunun işlenebilmesine olanak sağlayan ekipmanlarla donatılmıştır. Her iki sistem de tek hat üzerinde 24 iplikten başlayarak 60 iplik kapasiteye kadar çıkabilmekte ve iplik sayısına, üreticinin üretim talebine ve yer durumuna bağlı olarak 3’er metrelik tünel ve katları halinde fikseleme bölgesi ihtiva edecek şekilde modüler olarak kullanıma sunulabilmektedir. Arzu edildiği takdirde her iki sisteme de Frize ünitesi adapte edilebilmektedir. Yapılan çalışmalarda akrilik ve PES ipliklerin her ikisinde de frize efekt kararlılığında üst düzey sonuçlar elde edilmiştir. Tüm bu bahsi geçen sistemler sayesinde üreticiler Örnek Makine üretimi makinelerden rekabet güçlerini artırmaya yönelik maliyet ve zaman tasarrufu elde etmenin verdiği güvenle, ilerleyen dönemler için yine Örnek Makine’yi tercih etmektedirler.

ÇÖZÜM ODAKLI SERVİS VE YEDEK PARÇA

Tüm dünya genelinde tekstil üreticileri yatırım yaparlarken kendilerine avantaj sağlayacak birçok etkeni göz önünde bulundururlar. Bu etkenlerden öncelikli olanlar fiyat, verimlilik, üretim kalitesi, satış sonrası servis ve yedek parça temini olarak sayılabilir. Örnek Makine ürünlerini kullanan üreticiler üst düzey kaliteyi en uygun fiyata aldığından, proses verimliliğinden ve 7/24 teknik destek imkanlarından emin bir şekilde üretimini güvenle sürdürebilmektedir. Bununla beraber faaliyet gösterilen tüm coğrafyalardaki ofis ve temsilciliklerinde bulunan OEM yedek parça stoku ve nitelikli servis personeli ya da personelleri sayesinde en verimli, en yüksek kaliteli, en düşük maliyetli ve çözüm odaklı servis sunma aşamasında son derece güçlü bir profil çizmektedir. Örnek Makine, son yıllardaki hızlı yükselişini yeni pazarlardaki elde edeceği başarılarla daha da ileriye götürmeyi amaçlamaktadır. Türk makineciliğinin ve Türkiye pazarının dünya arenasında tanıtımı açısından kendi payına düşen görevi en iyi şekilde yerine getirme arzusuyla yoluna devam etmektedir.

İnceleyin

Yeni Goller Knit Merc ITMA 2019’da tanıtıldı

Barselona’daki ITMA 2019’da CHTC FONG’S International Group’un bir üyesi olan Goller, örme kumaşların en düşük ...