Evteks Fuarı 21. Kez Kapılarını Açıyor

evteks1TETSİAD ve CNR Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük ev tekstil fuarı “EVTEKS”, bu yıl bayram coşkusuyla açılıyor. Yirmi bir yaşına basan EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de, ulusal ve uluslararası ziyaretçilerini 19-23 Mayıs tarihleri arasında ağırlamaya hazırlanıyor.

Düzenlendiği alan itibarı ile dünyanın en büyük ev tekstili fuarlarından olan “EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı”, 19-23 Mayıs 2015 tarihlerinde sektör profesyonellerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Bu sene 21 yaşına basan fuar, Türkiye’de düzenlenen fuarlar arasında, uluslararası katılımcı çeşitliliği ve yabancı ziyaretçi sayısıyla dış dünyaya en açık organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Ev tekstili sektöründeki tüm yeniliklerin sergilendiği, modaya yön veren ürünlerin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu fuar, Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) ve CNR Uluslararası Fuarcılık işbirliğiyle ile İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde 160 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilmeye hazırlanıyor. İki yüze yakını yabancı olmak üzere binin üzerinde firmanın katılacağı 21. EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’nı, 40 bini yabancı, 120 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarın geçtiğimiz yıl 58 bin 400 metrekare olan net satış alanının bu yıl genişleyerek, 60 bin metre karenin üzerine çıkması planlanıyor.

Evteks Fuarı’na TC Ekonomi Bakanlığı tarafından davet edilen ülkeler arasında Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fas, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, MACARİSTAN, Mısır, Moldova, Norveç, Oman, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan yer alıyor.

2016 Ev Tekstil Trendleri Evteks’te Belirlenecek

İki bini aşkın markanın yer alacağı fuarda, ünlü tasarımcılar 2016 ev tekstili trendlerini sergileyecek. Avrasya’nın en büyük uluslararası fuar alanında gerçekleştirilecek 21. “EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı”nda ev tekstili sektörünün önde gelen profesyonelleri, dünyaca ünlü trend belirleyiciler ve yerli-yabancı tasarımcılar seminerler verecek. EVTEKS 2015 organizasyonunun trend alanını, son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da ünlü tasarımcı Vincent Gregoire öncülüğündeki Nelly Rodi tasarlayacak. Ev tekstili adına tüm yeniliklerin yer aldığı ve beş gün sürecek dev fuar, 2015 yılında ev tekstili sektörüne damgasını vuracak.

Rakamlarla “EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı”

“EVTEKS Uluslararası Ev Tekstili Fuarı” geride bıraktığı 20 yıllık süre içerisinde büyük bir gelişim gösterdi. İlki 1992 yılında 69 firmanın katılımıyla yapılan Fuar, 20 yılda katılımcı firma sayısını bine, düzenlendiği alanı ise 600 metrekareden 160 bin metrekareye çıkardı. Bu gelişim Türkiye’nin ev tekstili alanında geldiği seviyeyi göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Yerli ve yabancı alıcıların akın ettiği EVTEKS 2014, 50 ülkeden alım heyetini ağırladı. Bu ülkeler arasında İspanya, İtalya, ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Kanada, İran ve Çin yer aldı. Alıcı grupların yüksek oranda sipariş̧ verdiği fuarda katılımcılar önemli ticari anlaşmalara imza attı. Fuar süresince 79 farklı ülkeden 39 bin 675’i yabancı, toplamda 115 bin kişi fuarı ziyaret etti; Türk firmaları başta Orta Doğu ve eski Doğu Bloku ülkeleri olmak üzere birçok farklı ülkeden sipariş aldı.

İnceleyin

Hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdam 1 milyon kişiyi aştı

Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü Çalıştayı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hazır giyim ve tekstil sektöründe ...