Brückner’den, Dinarsu’ya ileri Teknolojili Bir Hat

Dinarsu İmalat ve Ticaret T.A.Ş. 1955 yılında iplik ve battaniye üretimine yönelik kurulmuştur. 1975 yılında tufting halı üretimine başlanmış ve Dinarsu firması en önemli endüstri işletmelerinden biri haline gelmiştir. Bu arada tufting halı, nonwoven halı ve suni çim olmak üzere yıllık 10 milyon m2 yer döşemesi üretilmektedir. Dinarsu uluslar arası pazarda rekabet edebilmek için yüksek kaliteli ürünler üretmektedir. Tufting makinalarından Chromojet baskı makinalarına ve kaplama ve terbiye hatlarına kadar makine ve teknoloji seçimlerinde avrupalı ve amerikan üst teknolojiye odaklanılmaktadır.

Tufting halılar için kısa bir süre önce başarıyla işletmeye alınmış olan Brückner kaplama hattı 170 metre uzunluğuyla dünyadaki örnekleri arasında en büyüklerinden biridir. Üretim kapasitesi halı cinsine ve prosese bağlı olmakla birlikte yıllık 20 milyon m2’ dir. Bu hat ile aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir: 1-Havların bağlanması için ön sıvama kaplama 2-Düz materyal veya nonwoven ile secondary (ikincil) sırt laminasyonu 3-Kabartmalı veya düz köpük kaplama.

Kurutma prosesi toplam 23 adet kurutma kamarasında meydana gelmektedir. Bu kurutma sistemi halı sektöründeki kaplama işlemlerinde kendini mükemmel bir şekilde ispat etmiştir. Gaz ısıtmalı kurutucuda halının havlı ve kaplanmış yüzeyleri için ısının ayrı ayrı ayarlanması mümkündür. Bu şekilde havlara zarar vermeyecek hassasiyette ve yüksek kapasitede kurutma sağlanır. Resim 2 de DUO-THERM kurutucunun kesiti görülmektedir. Ayrılmış hava sirkülasyonu ile alt ve üst bölümler arasında 60ºC lik bir ısı farkı elde etmek mümkündür. Venturi karışım sistemi ile gaz ısıtmalarda mükemmel bir ısı dağılımı elde edilmektedir. Inverter kontrollu sirkülasyon havası fan motorları çeşitli halı cinslerine göre çok çabuk reaksiyon verebilmektedirler. Bu sayede hav deformasyonları önlenmektedir. Siemens S7 merkezi kontrol sistemi ile her kalite üretimin reçetelendirilmesi ve sonucunda mükemmel bir tekrarlanabilirlik sağlanması mümkün olmaktadır. Yeni geliştirilmiş BRÜCKNER halı aplikasyon ünitesi kullanılarak çeşitli kaplamalar köpük halindeki latex şeklinde uygulanabilmektedir. 3 No.lu fotoğrafta köpük girişi, kenar sensörleri ile motorla kontrol edilen kenar sınırlandırıcıları ve motorlu gezdirici pasta dağıtım sistemi ile bir görüntü yer almaktadır. Kromlanmış rakle silindirlerinin su soğutmalı olması latexin yapışmasını önlemektedir. Kaplama mesafe (nip) ayarı millerle her iki taraftan motorlar vasıtası ile gerçekleştirilir ve bir açılı enkoder ile izlenebilir. Normalde paralel bir duruş gerçekleşse de her iki taraftan düzeltmeler mümkündür. Rakle silindirinin basıncı pnömatik olarak boşaltılabilmektedir. Eklem üzerinden dönme hareketi yapabilme özelliği nedeniyle örn. bir dikiş yeri geçerken rakle silindiri sadece dikey değil aynı zamanda yatay yönde de hareketlenebilerek vurmaların veya yırtılmaların önüne geçilir. Söz konusu makinada bir tanesi ön sıvama ve diğeri yapıştırıcı/köpük aplikasyonu olmak üzere 2 adet kaplama ünitesi bulunmaktadır. Entegre düzeltme ünitesinde halılardaki olası yamukluklar düzeltilmektedir. Bu düzeltmeler aynı zamanda desene göre de yapılabilmektedir. 2 adet kamera sistemi ile halının sırtı veya havlı yüzeyi kontrol edilerek yamukluklar tam otomatik olarak düzeltilmektedir.

Merkezi ve üretim tesisleri Almanya’da olan BRÜCKNER grup örgü ve dokuma kumaşların kuru apresi, teknik tekstil ve halı terbiyesi konularında yüksek teknolojili hatlar üreten lider firmadır. 60 yıllık tecrübe ve gelenekleriyle BRÜCKNER markası güvenirlik, devamlılık ve insan ilişkilerini ön planda tutmaktadır. Araştırma ve geliştirme mühendislerimiz bugünden yarının yenilikleri ile ilgili çalışmakta ve bu şekilde müşterilerimize önemli rekabet avantajları sağlamaktadırlar.

İnceleyin

Oerlikon Manmade Fibers Afrika pazarında iz bırakacak

Oerlikon Manmade Fibers katılacak olduğu, 5 ve 8 Mart 2020 tarihleri arasında Kahire’de düzenlenecek olan ...